دلایل و رفع اختلال خواب در سه ماهۀ دوم

دلایل و رفع اختلال خواب در سه ماهۀ دوم

دلایل و رفع اختلال خواب در سه ماهۀ دوم

در نوشته قبل از سایت دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان به بررسی دلایل و رفع اختلال خواب در سه ماهۀ اول پرداختیم در این بخش قصد داریم به دلایل و رفع اختلال خواب در سه ماهۀ دوم بارداری بپردازیم. در سه ‌ماهه دوم میزان ترشح هورمون پروژسترون نسبت به سه ماهۀ اول کمتر می‌‌شود و انرژی زنان باردار در این دوره بیشتر است. همچنین حالت تهوع کم‌کم از بین می‌رود و حتی ممکن است دیگر خبری از خستگی‌های طی روز هم نباشد و کیفیت خواب شما نیز کمی بهتر شود. البته نباید توقع داشته باشید که کیفیت خواب در این دوره مثل کیفیت خواب قبل از بارداری باشد.

اینستاگرام دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان

نقص یا کمبود فاز لوتئال | متخصص زنان اصفهان

 بخشی از دلایل اختلال خواب در سه ماهۀ دوم شامل موارد زیر است:

تنگی نفس: 

افزایش وزن و همچنین تورم مجاری بینی می‌تواند در سه ماهۀ دوم باعث شروع تنگی نفس در خواب شود. با افزایش وزن، این مشکل ممکن است در اواخر سه ماهۀ دوم و سوم بیشتر نیز شود. اگر این مشکل در شما شدید باشد، بهتر است آن را با پزشک خود مطرح کنید. اختلال در تنفس شما ممکن است در خون‌رسانی به جنین تأثیر داشته باشد. همچنین ممکن است تنگی نفس ناشی از مشکلات دیگری باشد که بهتر است توسط پزشک بررسی شود.

مشکلات گوارشی و سوزش معده:

سوزش معده که ناشی از برگشت اسیدهای معده به مری است، می‌تواند خوابیدن را برای شما کمی سخت کند. با افزایش سطح هورمون پروژسترون در بدن، ماهیچه‌های دریچۀ معده به مرور ضعیف می‌شود و ممکن است منجر به ایجاد این مشکل در سه ماهۀ دوم شود. برای رفع آن بهتر است از مصرف غذاهای چرب و سایر مواد خوراکی که ممکن است باعث سوزش معده شود، پرهیز کنید.

گرفتگی عضلات پا: 

با بزرگ شدن رحم و افزایش وزن شما در اواسط بارداری، فشار روی اعصاب و رگ‌های خون‌رسان به پا بیشتر می‌شود. این مشکل می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی عضلات پا و بروز اختلالاتی هنگام خواب شما در سه ماهۀ دوم شود. با خوابیدن به پهلوی چپ می‌توانید فشار را از رگ‌ها و اعصاب میانی بدن بردارید تا به رفع مشکل شما کمک کند.


بیشتر بخوانید:

زمان تخمک گذاری بعد از مصرف کلومیفن

تشعشعات مضر در بارداری

نقش فولیکول ها در بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *