چه زمانی برای درمان خشکی واژن باید به پزشک مراجعه کنید؟

چه زمانی برای درمان خشکی واژن باید به پزشک مراجعه کنید؟

درمان خشکی واژن چگونه است؟

درمان‌های متنوعی برای خشکی واژن وجود دارند. از جمله روش‌های درمانی باید به موارد زیر اشاره کنیم :

 1. دارودرمانی
 2. منظم‌کردن رابطه جنسی
 3. پرهیز از مصرف برخی محصولات بهداشتی
 4. مصرف مکمل‌های فیتواستروژن
 5. درمان خشکی واژن با لیزر

همراه ما باشید با مطالب آموزشی دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان :


متخصص زنان اصفهان | خشکی واژن چطور اتفاق می افتد ؟

 • دارو درمانی

داروهایی وجود دارند که رفتاری مشابه با هورمون استروژن در بدن از خود نشان می‌دهند. مصرف این‌ها هم برای خشکی واژن توصیه می‌شود. برای تهیه این داروها باید نسخه پزشک داشته باشید :

 1. کرم یا پماد موضعی؛ برای رهاشدن از نشانه‌های ناراحت‌کننده خشکی واژن می‌توانید از پمادها و کرم‌هایی استفاده کنید که مستقیماً داخل واژن مالیده می‌شوند. درمان خشکی واژن با پماد با خطر و عارضه‌‌ای جدی همراه نیست. برای استفاده از کرم‌های موضعی حاوی استروژن از اپیلکاتورهای مخصوص استفاده می‌شود.
 2. استفاده از حلقه واژنی؛ فرد با قراردادن حلقه‌ای منعطف در واژن، مدام استروژنی را از آن در واژن خود دریافت می‌کند. هر ۹۰ روز یک‌ بار هم نیاز به تعویض حلقه‌ای وجود دارد که استروژن را به بافت واژن منتقل می‌کند.
 3. قرص‌های واژنی؛ با اپلیکاتوری مخصوص، قرص‌های مخصوص در واژن کار گذاشته می‌شوند.
 4. قرص اسپمیفن (اسفنا)؛ این قرص خوراکی نوعی تعدیل‌کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERM) است و مانند استروژن در بدن عمل می‌کند.
 5. دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA)؛ این هم شیاف خشکی واژن است که در بدن مانند استروژن عمل می‌کند و باعث رفع خشکی واژن می‌شود.
 6. زنانی که دچار سرطان سینه‌اند یا سابقه ابتلا به آن را داشته‌اند و کسانی که باردار هستند یا در حال شیردهی، برای استفاده از این روش‌ها باید حتماً با پزشک خود مشورت کنند.
 • منظم‌کردن رابطه جنسی

با داشتن رابطه جنسی منظم گردش خون در اندام تناسلی در زمان تحریک بیشتر می‌شود. در این صورت ، ترشحاتی در واژن به وجود می‌آید و آن را از خشکی خارج می‌کند. با منظم‌کردن بسامد رابطه جنسی می‌توانید روی خشکی واژن اثر مثبت بگذارید و آن را کنترل کنید.

 • پرهیز از مصرف برخی محصولات بهداشتی

بسیاری از محصولات بهداشتی موادی مانند انواع رنگ‌ها و افزودنی‌های خوشبوکننده دارند. این مواد باعث خشک‌شدن واژن می‌شوند. واژن دارای باکتری‌های مفیدی است که به ایجاد تعادل در آن کمک می‌کنند و نقش پاک‌کننده و تمیزکنندگی دارند.

استفاده از مواد و محصولات پاک‌کننده واژن که دارای افزودنی‌ها و رنگ‌ها هستند، تعادل فضای طبیعی واژن را به هم می‌زنند و باعث خشکی آن می‌شوند. برای مثال، محصولاتی مانند ژل‌های پاک‌کننده یا صابون خشکی واژن می‌آورند.

 • مصرف مکمل‌های فیتواستروژن

فیتواستروژن‌ها (Phytoestrogen) ترکیباتی هستند که دقیقاً مانند استروژن عمل می‌کنند. در واقع، فیتواستروژن‌ها از گیاهان گرفته می‌شوند و بدن با آنها همان رفتاری را می‌کند که با هورمون استروژن انجام می‌دهد. با مصرف مکمل‌های این‌چنینی امکان رفع خشکی موجود در واژن زیاد می‌شود.

فیتواستروژن‌ها در موادی مانند گزینه‌های زیر موجود هستند و مکمل‌هایی هم از این مواد ساخته می‌شود تا با مصرفشان از خشکی واژن کاسته شود :

 1. سویا؛ این ماده در پنیر توفو و شیر سویا به وفور موجود است و منبعی غنی از فیتواستروژن به شمار می‌رود.
 2. انواع آجیل؛ بیشتر دانه‌ها از جمله بادام، بادام زمینی و شاه بلوط سرشار از فیتواستروژن هستند.
 3. غلات کامل؛ از جمله غلات کامل باید به برنج قهوه‌ای، جوی دوسر و دانه کینوا اشاره کنیم. این غلات تصفیه‌نشده‌اند و مصرف مکمل‌های حاوی آنها به رفع خشکی واژن کمک می‌کند.
 4. دانه‌ها؛ تخم کتان و آفتاب‌گردان و دانه‌های روغنی دیگر هم در بدن اثر فیتواستروژنی دارند.
 5. سیر و لوبیا سبز؛ این‌ها هم حاوی این ماده‌اند و می‌توانند روی بهبود واژن خشک اثرات مثبت داشته باشند.
  برای درمان خشکی واژن شدید از مکمل‌های حاوی این مواد هم استفاده می‌شود.

متخصص زنان اصفهان | خشکی واژن چطور اتفاق می افتد ؟

چگونه از خشکی واژن جلوگیری کنید؟

برای اینکه از خشک‌شدن واژن جلوگیری کنید، بهتر است که همیشه بدنتان را مرطوب نگه دارید. نگذارید که مایعات بدن دفع شوند و بدن به حالت دی‌هیدراته (بی‌آب) در بیاید. این کار می‌تواند باعث مرطوب نگه‌داشتن بدن و واژن شود. برای جلوگیری از خشکی واژن از محصولات بهداشتی قوی و غلیظی که بو و افزودنی‌های رنگی دارند، استفاده نکنید. مصرف این‌ها برای رسیدگی به بهداشت ناحیه تناسلی و واژن نتایج خوبی به همراه نمی‌آورد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر دچار خشکی واژن هستید، باید موضوع را پیگیری کنید. این مشکل طبیعی است و بسیاری از زنان از عوارض و علائمش بی‌نصیب نیستند اما با این وجود، حتماً نیاز به پیگیری دارد. لازم است، دلایل آن را پیدا کنید و بدانید که چه عاملی باعث کاهش استروژن در بدنتان شده یا خشکی را رقم زده است. روش‌های درمانی مختلفی هم برای از بین‌بردن خشک‌شدن واژن وجود دارند. با مشورت با پزشک زنان به بهترین گزینه‌های درمانی خواهید رسید.

توجه : مطالب توسط ادمین سایت گردآوری شده است و قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *