با مزایا و مضرات استفاده از کاپ قاعدگی آشنا شوید :

با مزایا و مضرات استفاده از کاپ قاعدگی آشنا شوید :

مزایا و مضرات استفاده از کاندوم قاعدگی

کاپ‌ های قاعدگی یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای پدها و تامپون‌های یکبار مصرف هستند و می‌توانند در طولانی مدت به صرفه‌جویی در هزینه کمک کنند. با این حال، ممکن است برای یافتن سایز مناسب و برند مناسب مقداری آزمون و خطا لازم باشد و طبیعی است که وقتی شروع به گذاشتن و برداشتن کاپ‌ می‌کنید ، مدتی را با چالش بگذرانید.


همراه ما باشید با مطالب آموزشی دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان :


فواید کاپ قاعدگی

انتخاب کاپ قاعدگی به جای تامپون یا پد فواید زیادی دارد. برخی از محبوب‌ترین دلایل استفاده از آن عبارتند از :

پایداری

کاپ قاعدگی به کاهش ضایعات دفن زباله از پدها و تامپون‌ها کمک می‌کند. بیشتر آنها قابل استفاده مجدد هستند، برخلاف پدها و تامپون‌ها که پس از استفاده دور ریخته می‌شوند و در نتیجه ضایعات بیشتری ایجاد می‌کنند.

هزینه

کاپ قاعدگی حدود ۲۰ تا ۴۰ دلار قیمت دارد و می‌تواند تا ۱۰ سال دوام بیاورد. همین مورد می‌تواند افزایش قابل توجهی در پس انداز شما در مقایسه با خرید محصولات قاعدگی مانند پد یا نواربهداشتی و تامپون داشته باشد. می‌توان گفت کاپ قاعدگی در طول عمر خود، چندین برابر سرمایه اولیه خود را در مقایسه با جایگزین‌های سنتی برمی‌گرداند.

بو را کاهش می دهد .

استفاده از کاپ‌های قاعدگی ممکن است به کاهش بویی که گاهی با استفاده از پد یا تامپون احساس می‌شود، کمک کند.

راحتی و آسایش

بسیاری از کاپ‌های قاعدگی را می‌توان ۱۰ تا ۱۲ ساعت بدون تخلیه و تمیز کردن استفاده کرد. این بدان معناست که شما مجبور نیستید هر چند ساعت یک بار برای تعویض تامپون یا پد جدید اقدام کنید. از طرفی هم کاپ قاعدگی بسیار راحت بوده و تمیز کردن آن‌ها بسیار آسان است.

مضرات کاپ قاعدگی

استفاده از کاپ قاعدگی معایبی نیز دارد. نکات منفی عبارتند از :

سختی استفاده

فهمیدن نحوه قرار دادن کاپ قاعدگی در اولین استفاده می‌تواند چالش برانگیز باشد. این موضوع به ویژه برای کاربران جوانتر و کسانی که تجربه رابطه جنسی نداشته‌اند بیشتر صادق است. همچنین اگر پریودهای نامنظم دارید، به دنبال گزینه ای باشید که حمل آن در حین حرکت آسان باشد، تا بتوانید در صورت نیاز آن را همراه خود داشته باشید.

مشکل پیدا کردن سایز مناسب

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۱ در مجله Women’s Health منتشر شد، هیچ سازگاری در اندازه بین برندهای کاپ قاعدگی وجود ندارد. این بدان معناست که ممکن است شخصی در ابتدا اندازه اشتباه را انتخاب کند. نویسندگان مطالعه خاطرنشان می‌کنند که اگر یک کاپ قاعدگی خیلی کوچک باشد امکان نشت وجود دارد و اگر خیلی بزرگ باشد می‌تواند باعث آسیب به ناحیه واژن شود، به علاوه احساس ناراحتی خواهید داشت.

نشتی

اگر کاپ بیش از حد پر باشد یا به خوبی جا نگیرد، ممکن است نشت رخ دهد.

مشکل برداشتن کاپ قاعدگی

برای تسلط بر گذاشتن و به خصوص برداشتن کاپ قاعدگی کمی تمرین نیاز است. می‌توانید سعی کنید کاپ را در حین حمام بردارید، حداقل در ابتدای کار زمانی که هنوز در حال استفاده از آن هستید. شما باید از ساقه پایین کاپ قاعدگی به عنوان راهنما استفاده کنید و سپس پایه کاپ را فشار دهید تا مکش آن آزاد شود و به آرامی آن را تکان دهید و اجازه دهید خون در دوش (یا توالت) تخلیه شود.

واکنش های آلرژیک یا بثورات

اگرچه مطالعات نشان می‌دهند که آلرژی یا بثورات پوستی در استفاده از کاپ قاعدگی نادر است، اما به هر حال ممکن است برای برخی از مصرف‌کنندگان اتفاق بیفتد.

مشکلات ادراری

کاپ ممکن است به مجرای ادرار فشار وارد کند و آن را مسدود کند و منجر به مشکلات ادراری شود. یک مطالعه در Lancet Public Health نشان داد که ۰.۲۷٪ از زنان علائم ادراری ناشی از استفاده از کاپ قاعدگی داشتند، که سه نفر از آنها به هیدرونفروز (تورم کلیه ها در هنگام برگشت ادرار) ختم شدند.

توجه : مطالب توسط ادمین سایت گردآوری شده است و قبل از بهره برداری از مطالب حتما با پزشک خود مشورت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *