چه زمانی نگران درد سینه شوید ؟

چه زمانی نگران درد سینه شوید ؟

درد سینه ها چه موقع به عنوان یک اخطار تلقی می شود؟

درد سینه، از هر نوعی ، نه فقط درد سینه ی قبل از قاعدگی ، برای بیش از ۷۰٪ خانم ها در طول زندگی، اتفاق میافتد و بیشتر بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سال، رایج است.

درد ملایم، تورم و سفتی سینه ها، ۱_۴روز قبل از قاعدگی ، نرمال در نظر گرفته می شود. اگر تغییرات غیر طبیعی که به قاعدگیتان مرتبط نیست، را متوجه شدید، حتما باید توسط پزشک پیگیری کنید.

توده و گره های موجود در سینه، تغییر در سایز سینه ، حساس شدن سینه ها ،تغییر در شکل سینه ها یا ترشحات خارج شده از نوک سینه ها ،می تواند نشانه ی مشکلات جدی مثل ماستوپاتی یا دیگر بیماریها و بدخیمی ها باشد .

دردهایی که به قاعدگی ربطی ندارد

 مشکلات ساختاری پستان‌ها هم ممکن است باعث درد شود. مثلا سابقه ضربه به پستان، جراحی یا وجود کیست‌های پستان نیز باعث ماستالژی می‌شود و این دردها چون علت هورمونی ندارد، معمولا دوره‌ای هم نیست و به سیکل قاعدگی ارتباطی ندارد.


بیشتر بدانید : چکاپ های لازم برای بانوان از زبان دکتر فرشته دانشمند


قرص‌های ضدبارداری، سینه‌ها را دردناک می‌کند

گاهی خانم‌ها داروهایی مصرف می‌کنند که منشا هورمونی دارد و باعث تحریک یا تغییر میزان هورمون‌های جنسی در وی می‌شود و این مساله به نوبه خود درد پستان ایجاد می‌کند.

مثلا خانم‌هایی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند یا کسانی که تحت درمان ناباروری هستند، ممکن است به علت تغییرات هورمونی دچار دردهای پستان شوند.

 همچنین خانم‌هایی که سینه‌های بزرگی دارند ممکن است دردهایی را به صورت غیردوره‌ای تجربه کنند. این دردها ممکن است همراه با دردهای عضلات پشت و گردن نیز باشد.

درد سینه
درد سینه

درد سینه‌ها معمولا بی‌خطر است

آنچه بیماران به عنوان درد مطرح می‌کنند معمولا درد یا سوزشی واضح یا احساس سنگینی در پستان‌هاست و گاهی نیز شامل درد مبهم یا احساس ناراحتی در پستان می‌شود.

 وجود این علائم در پستان‌ها، بخصوص اگر با علامت دیگری همراه نباشد معمولا نشانه بیماری خطرناکی نیست . با وجود این، بروز چنین علائمی نباید مانع از مراجعه به پزشک شود چون در تعداد کمی از بیماران، درد پستان نشانه بیماری‌های مهم‌تری است که فقط از سوی پزشک قابل، تشخیص است.

همچنین باید توجه داشت بیماری‌های مهم‌تر معمولا با علائم دیگری مثل توده پستان، ترشح نوک پستان بخصوص ترشح خونی، تورفتگی نوک پستان، نبود تقارن واضح بین دوپستان، بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل یا علائم دیگری نیز همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *