تامپون چیست و چه نوعی از ان را خریداری کنیم ؟

تامپون چیست و چه نوعی از ان را خریداری کنیم ؟

تامپون چیست ؟ 

یکی از ابزارهای زنانه که در هنگام عادت ماهیانه به کار می آید تامپون است.اولین بار،تامپون توسط یک مرد اختراع شد !

تامپون های امروزی (به همراه اپلیکاتور) در سال ۱۹۳۰ اولین بار توسط یک مرد با متخصص بیماری های استخوان اختراع شد و نامش را تامپکس نامید.
۴سال بعد او حق اختراع خود را به ارزش ۳۲هزار دلار فروخت.‌

تامپون در اصل کار نوار بهداشتی را انجام می دهد با این تفاوت که تامپون خون را در داخل واژن مهار می کند اجازه نمی دهد خون بیرون بیاید.

بیشتر تامپون ها برای جذب بهتر خون عادت ماهیانه از جنس پنبه ساخته می شوند و در داخل مهبل فرو داده می شود تا از خونریزی جلوگیری کند.

به گزارش سایت سماتک تامپون ها لوله های ساخته شده از الیاف پنبه ای هستند که در دوران قاعدگی داخل واژن گذاشته می شوند و خون و ترشحات قاعدگی را جذب می کنند.

تامپون وسیله‌ایست با کاربردی همانند نوار بهداشتی که در در ایام عادت ماهانه توسط خانم‌ها استفاده می‌شود. تامپون بر خلاف نوار بهداشتی که بیرون از فرج قرار می‌گیرد، در داخل مهبل فرو می‌رود و با جذب خون مانع بیرون آمدن آن از بدن می‌شود.

جنس آن معمولاً از پنبه است و با استفاده از یک فروکننده (به انگلیسی: Applicator) در داخل مهبل قرار داده می‌شود. در انتهای آن نخی وجود دارد که برای بیرون کشیدن آن استفاده می‌شود. تامپونهای انگشتی گونه‌ای تامپون است که بدون فروکننده فروخته می‌شود و با دست در محل خود قرار می‌گیرد.


بیشتر بدانید : چند نکته مهم در مورد قاعدگی


چه نوع تامپون هایی را خریداری کنیم؟

تامپونها نیز مانند نوارهای بهداشتی قدرت جذب های متفاوتی دارند. نوعی که قدرت جذب بالاتری دارد ترشحات بیشتری را جذب می کند و قطر بیشتری دارد و به همین دلیل گذاشتن آن در واژن ممکن است سخت تر باشد.

نوع سبک قدرت جذب کمتری دارد اما استفاده از آن راحت تر است. شما می توانید در روزهای اول و دوم قاعدگی ار تامپونهای ضخیم و در روزهای سوم تا پنجم از تامپونهای باریک استفاده کنید.

چنانچه استفاده از تامپونهای ضخیم  برای شما غیر ممکن یا ناراحت کننده است در تمام روزها می توانید از تامپونهای باریک استفاده کنید فقط در روزهای اول و دوم باید آن را زود به زود تعویض کنید چون قدرت جذب کمتری دارد.


متخصص زنان زایمان اصفهان