از وازکتومی چه می دانید ؟

از وازکتومی چه می دانید ؟

پیشگیری از بارداری در مردان 

وازکتومی یک روش دائمی و موثر جلوگیری از حاملگی و مقرون به صرفه است. اکثر مردانیکه اقدام به بستن لوله های منی می کنند، از روش انجام، معایب و مزایای آن اطلاع کافی ندارند.

تنها روش موثر و کارآمد برای جلوگیری از حاملگی در مردان ، بستن لوله های منی است. این عمل در مردان خیلی راحت، سرپائی و کم عارضه است. در صورتیکه بستن لوله ها در خانمها یک عمل جراحی تمام عیار محسوب می شود که نیازمند بیهوشی و بازکردن شکم است و علاوه از آن پر عارضه است . 
این روش در مردان با بستن یا قطع کردن لوله هایی که اسپرم در انها حرکت میکنند انجام میشود و تنها از طریق یک برش کوچک روی اسکروتوم و همراه با بی حسی موضعی است. در نتیجه چون حالت تهاجمی کمتری نسبت به بستن لوله در خانمها دارد کم خطر تر میباشد.

عوارض کمتر بعد از عمل و درصد شکست کمتر بستن لوله در مردان نسبت به زنان، این روش را جزو روشهای مناسب برای زوجهایی که دیگر قصد بارداری ندارند تبدیل کرده است.

یکی از معایب وازکتومی این است که فرد فورا بعد از عمل عقیم نمی شود و حدودا ۲۰ انزال و یا سه ماه زمان لازم است تا فرد عقیم شده و قابلیت باروری را از دست بدهد.

برای اطمینان از اینکه درون مایع منی دیگر اسپرم وجود ندارد که به اصطلاح ازواسپرمی گفته می شود فرد باید سه ماه بعد یک ازمایش اسپرموگرام انجام دهد و در صورت تایید پزشک می تواند نزدیکی بدون روش جلوگیری داشته باشد ولی گاهی پزشک توصیه می کند ازمایش تکرار شود.


بیشتر بخوانید : وازکتومی چیست؟


وازکتومی
وازکتومی

عوارض وازکتومی

وازکتومی دارای عوارض بسیار اندک است ولی ممکن است موارد زیر اتفاق بیافتند:

۱ – خونریزی زیر جلدی و تجمع خون در محل

۲ – عفونت زخم و در مواردی عفونت بیضه

۳ – نشت اسپرم ار انتهای بریده شده لوله های منی بر و ایجاد یک سفتی موضعی که در اصطلاح به آن گرانولوم می گویند . 

۴ – اسپرم پس از تولید در بیضه توسط یک لوله ای بنام اپیدیدیم منتقل می شود. اپیدیدیم در انتها تبدیل به لوله های منی بر می شود ، گاها پس از وازکتومی، اپیدیدیم دچار التهاب می شود.

۵ – در موارد بسیار نادر دو انتهای لوله های منی بر با رشد به همدیگر رسیده و مجددا مرد بارور می شود .