خطرات بارداری در سن زیر ۱۸ سال  و بالای ۴۰ سال

خطرات بارداری در سن زیر ۱۸ سال و بالای ۴۰ سال

عوارض و خطرات بارداری در سنین زیر ۲۰ و بالای ۴۰ سال 

بارداری در سن زیر ۱۸ سال می تواند با خطراتی مانند کاهش رشد داخل رحمی جنین ،افزایش احتمال فشار خون بارداری و پرکلامسی مواجه شود.‌
‌ ‌

بارداری در سن کمتر از ۲۰ سال چه خطراتی دارد؟

بارداری در سن زیر ۱۸ سال مادر را با خطر زایمان زودرس، وزن گیری ناقص نوزاد و سقط جنین روبرو می کند. همچنین خانم ها در این سنین از نظر روانی و عاطفی آمادگی لازم را برای پذیرش مسوولیت مادرشدن ندارند که بی شک این مساله آنها را با چالش های خاصی پس از زایمان روبرو می کند .


بیشتر بخوانید : علت و علایم زایمان زودرس


بارداری های زیر۲۰ سال خطرات حین بارداری را برای خانم های بسیارجوان شامل زایمان زودرس، فشارخون بالای مادر، بروز کم خونی در مادر، مرگ مادر، مرگ جنین و رشد ناکافی جنین داخل رحم افزایش می دهند و بر احتمال بروز عوارضی مانند پیشرفت نکردن زایمان به دلیل تکامل ناکافی لگن، پارگی های نسج کانال زایمانی، خونریزی های حین و پس از زایمان ناشی از کم خونی مادر و درنهایت جمع نشدن رحم نیز تاکید می کنند.

گرچه نباید از خطرات بروز عفونت و خونریزی پس از بارداری نیز در بارداری های زیر ۲۰ سالگی غافل شد .

عوارض حاملگی در افراد بالای ۴۰ سال چیست؟

دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان زایمان اصفهان با اشاره به اینکه عوارض حاملگی در افراد بالای ۴۰ سال زیاد است، عنوان کرد: اگر از نظر فیزیکی خانمی شرایط متابولیسم سالمی نداشته باشد عوارض حاملگی در او افزایش پیدا می‌کند؛ افراد بالای ۴۰ سال اگر از نظر فیزیکی هم سالم باشند مسمومیت بارداری در آن‌ها بیشتر از افراد دیگر است، با بالا رفتن سن مسمویت دوران بارداری افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه افرادی که فشار خون و دیابت ندارند بهتر می‌توانند دوران بارداری را پشت سر بگذارند، اظهار کرد: اگر شرایط فیزیکی و کنترل بیماری‌هایی که در دوران بارداری سراغ فرد می‌آید بدون مشکل باشد می‌توان گفت فرد می‌تواند دوران بارداری سالمی را پشت سر بگذارد.


بیشتر بدانید : عوارض زایمان زودرس بر نوزاد 


 خطرات بارداری در سن بالای ۴۰ سال 

‌۱) هرگز باردار نشدن
۲) کاهش قدرت باروری بعد ۳۰ سالگی
۳) افزایش احتمال سقط جنین
۴) افزایس اختلالات کروموزومی
۵) احتمال چندقلوزایی
۶) خونریزی جفت و زایمان زودرس
۷) زایمان به علت ضعف عضلات و انعطاف پذیری استخوان لگن معمولا بصورت سزارین انجام می شود .


با ما در تماس باشید