تغییر صدا در دوران پریود و بارداری

تغییر صدا در دوران پریود و بارداری

 آیا صدای بانوان در طول سیکل قاعدگی تغییر می کند؟!

هنگامی که فرد در دوران قاعدگی خود می باشد مایعات در سطح بدن حفظ می شوند (از جمله در دستگاه صوتی)، بنابراین تغییر صدا رخ می دهد و  صدا در زنان ضخیم تر و خشن تر به نظر می رسد.

هورمون های جنسی تاثیر کاملی بر روی صدا دارند! بنابر تحقیقات انجام شده، همزمان با تغییر سطح هورمون در مراحل مختلف چرخه قاعدگی، کشش تارهای صوتی نیز دست خوش تغییر خواهد شد.

این افزایش تن صدا یک هفته پس از دوران قاعدگی رخ می دهد و در روزهای نزدیک به تخمک گذاری، تن صدا جذابیت خاصی پیدا می کند!
در ابتدای مرحله چرخه لوتئال، که درست بعد از تخمک گذاری شروع می شود، سطح استروژن کاهش می یابد، پروژسترون افزایش یافته و صدا یکنواخت تر می شود.


بیشتر بخوانید : مشکلات طبیعی دوران قاعدگی


مردانه شدن صدا در دوران بارداری

مردانه شدن و تغییر صدا، از علایم بارداری و بعد از زایمان است که در زنان اتفاق می‌افتد و در طول آن، صدا یکنواخت و بم‌تر از حالت اولیه می‌شود. محققان صدای ضبط شده‌ی بیش از ششصد زن باردار را بررسی کردند، که اغلب آنان بازیگران، روزنامه‌نگاران، مجریان و خوانندگان زن بودند.

روانشناسان ۲۰ نفر از افراد این گروه و ۲۰ نفر از زنانی که تاکنون باردار نشده بودند، با هم مقایسه کرده و دریافتند که در طول ده سال بارداری و زایمان‌های مختلف، تغییرات چشم‌گیری در صدای زنان ایجاد می‌شود.

سرپرست مطالعات اظهار دارد که نتایج مطالعات  اثبات می‌کند که بارداری، اثری گذرا و مشخصی در مردانه کردن صدای زنان دارد.

از آن‌جایی که علت این امر ناشناخته است، یکی از علل آن می‌تواند تغییرات هورمونی بعد از زایمان باشد. تحقیقات قبلی ثابت کرده بود که صدای زنان به هنگام تخمک‌گذاری و قاعدگی نیز زیر‌تر شده و برعکس، به هنگام یائسگی بم‌تر می‌گردد. بعد از بارداری، به دلیل کاهش هورمون‌های جنسی اصلی، چین‌های صوتی و عضلات آن ناحیه تحت تاثیر قرار می‌گیرند.


متخصص زنان زایمان و نازایی اصفهان دکتر فرشته دانشمند