علل افزایش وزن قبل از پریود

علل افزایش وزن قبل از پریود

‌دلیل افزایش وزن ناگهانی قبل از پریود چیست؟

اگر قبل از قاعدگی  ۰/۵ الی ۲/۵  کیلوگرم اضافه کردید، نگران نباشید، چربی اضافه نکرده اید! افزایش وزن قبل از پریود آبی است که به وسیله هورمون هایتان جذب شده است.
اگر هنوز متقاعد نشده اید، ۳ دلیل زیر شما را متقاعد خواهد کرد!

۱)افزایش استروژن پیش از شروع قاعدگی به طور غیر مستقیم باعث حفظ مایعات در بدن می شود. در چنین حالتی ورم میکنید و به دلیل افزایش آب بدن، وزنتان بالا میرود.

۲)در نیمه دوم چرخه قاعدگی سطح پروژسترون به اوج خود می رسد و منجر به احتباس مایعات، حساسیت پستان ها و گاهی افزایش وزن می شود.

۳)هوس های غذایی که بیشتر متمایل به سمت‌شیرینی و خوراکی های نمکی هستند، که باعث احتباس آب در بدن می شوند. پس سعی کنید در این دوران کمتر به سمت تنقلات بروید.


بیشتر بخوانید : چه زمانی نگران پریود نامنظم شوید ؟ 


افزایش وزن قبل از پریود
افزایش وزن قبل از پریود

چه زمانی اضافه وزن در زمان پریود شروع می شود؟ و چه مدت طول می کشد؟

غالب شدن هورمون پروژسترون قبل از پریودی موجب جمع شدن مایعات در بدن می شود. چند روز پیش از قاعدگی تجمع مایعات دلیل پف کردگی و افزایش وزن در میان تنه می باشد و  با تمام شدن دوره قاعدگی وزن به حالت اولیه باز می گردد.

چهار دلیل شایع اضافه وزن در زمان پریود

تغییرات هورمونی که قبل و در طول قاعدگی اتفاق می افتد می توانند تاثیر بسیاری روی تغییرات وزنی داشته باشند.  چند روز قبل از قاعدگی، تخمک گذاری اتفاق می افتد.

هورمونها دچار نوسان می شوند، پروژسترونی که در فاز لوتئال ( مدت زمانی که دقیقا بعد از قاعدگی شروع می شود و تا روز قبل از آن ادامه پیدا می کند ) جمع شده درست قبل از قاعدگی همراه با استروژن افت می کند.

استروژن و پروژسترون به عنوان دو هورمون زنانه از دلایل اصلی خستگی و افزایش وزن در دوران قاعدگی هستند.


مشکلات طبیعی دوران قاعدگی