شیردهی برای مادران مشکوک یا مبتلا به کووید ۱۹

شیردهی برای مادران مشکوک یا مبتلا به کووید ۱۹

شیردهی برای مادرانی که مبتلا به کووید ۱۹ یا مشکوک به آن هستند به چه صورت می باشد ؟

این راهنمای موقت مربوط به مادرانی است که ابتلای آن­ها به کووید ۱۹ تایید شده یا مشکوک به این بیماری هستند و در حال حاضر به نوزاد خود شیر می­‌دهند. اطلاعات این راهنما طبق دانش فعلی ما از کووید-۱۹ و سایر عفونت­‌های مسری تنفسی است.

اگر به نوزاد شیر می­‌دهید

  • قبل از لمس نوزاد یا هرگونه لوازم شیردهی مانند شیردوش یا بطری دست خود را بشویید.
  • اگر خودتان به نوزاد شیر می‌­دهید (یا از بطری استفاده می­کنید)، ماسک بزنید.

انتقال کووید ۱۹ از طریق شیردهی

چگونگی شیوع کووید-۱۹ هنوز جای بحث دارد. گفته می­‌شود انتقال این ویروس از فردی به فرد دیگر بیشتر از طریق ریزقطراتی که هنگام عطسه و سرفه‌­ی فرد بیمار تولید می‌­شود، اتفاق می­‌افتد که مشابه با شیوع آنفلونزا و سایر پاتوژن­‌های تنفسی است.

طبق تحقیقات محدودی که به­‌روی زنان مبتلا به کووید-۱۹ و دیگر بیماری عفونی ویروس کرونا، سندرم تنفسی حاد (سارس-ویروس کرونا) انجام شد، هیچ­گونه ویروسی در شیر مادر مشاهده نکردیم اما هنوز نمی­‌دانیم آیا مادران مبتلا به کووید-۱۹ ویروس را از طریق شیردهی منتقل می­‌کنند یا خیر.

راهنمای شیردهی درصورت ابتلا به سایر بیماری­‌های عفونی

شیر مادر فرزند را دربرابر بسیاری از بیماری­‌ها مصون می­‌دارد. اما در موارد نادر شیردهی توصیه نمی­‌شود. مرکز مبارزه با بیماری آمریکا (CDC) در زمینه­‌ی شیردهی هنگام ابتلا به ویروس‌­های مشابه مانند سارس یا سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) هیچ راهنمای خاصی مطرح نکرده است.

مرکز مبارزه با بیماری آمریکا (CDC) توصیه می­‌کند که مادر مبتلا به آنفلونزا خارج از موقعیت پس از زایمان با رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از انتقال بیماری به نوزاد، به شیردهی ادامه دهد.

متخصص زنان اصفهان شیردهی به نوزادان در زمان شیوع کووید 19راهنمای شیردهی برای مادران مبتلا یا مشکوک به کووید-۱۹

بهترین منبع تغذیه برای بسیاری از نوزادان، شیر مادر است. با این­حال، کووید-۱۹ هنوز زوایای پنهان زیادی دارد. مادر باید به همراه خانواده و متخصصین بهداشت تصمیم بگیرد آیا می­‌خواهد شیردهی را شروع کند و ادامه دهد یا این­که چطور باید این­کار را انجام دهد.

مادر مبتلا یا مشکوک به کووید-۱۹ باید به­‌منظور پرهیز از انتقال بیماری به نوزاد تمام نکات بهداشتی، از جمله شستن دست­‌ها قبل از لمس نوزاد و درصورت امکان پوشیدن ماسک هنگام شیر دادن، را رعایت کند. مادر باید در صورت دوشیدن شیر خود از طریق شیردوش دستی یا برقی، قبل از لمس شیردوش یا هر قسمت از بطری دستان خود را بشورد و پس از هر بار استفاده توصیه­‌های مربوط به شستشوی صحیح شیردوش را رعایت کند.

درصورت امکان، اجازه دهید فردی که سالم است بطری شیر را به نوزاد بدهد. شاید تصمیم به دوشیدن شیر بگیرید تا فرد دیگری به نوزاد شیر دهد که معمولا شامل شریک یا یکی از بستگان نزدیک خانواده می­‌شود. اگر حالتان آنقدر وخیم است که نمی­‌توانید به بچه شیر دهید، این روش گزینه­‌ی مناسبی است. به­‌علاوه، ممکن است تیم پزشکی نیز به شما توصیه کند که این روش امن­‌ترین راه برای تغذیه­‌ی کودک است.


بیشتر بخوانید : 

در زمان کرونا ویروس چطور برای زایمان آماده شویم ؟

نکات مهم ترخیص از بیمارستان در زمان کرونا ویروس

مراقبت های پس از زایمان در زمان کرونا ویروس