چسب پیشگیری از بارداری

چسب پیشگیری از بارداری

آشنایی با چسب پیشگیری از بارداری

چسب ضد بارداری یک روش موثر پیشگیری از بارداری است که از طریق اثرگذاری روی هورمون‌های بدن از بارداری جلوگیری می‌کنند. نوع تاثیر چسب‌های پیشگیری از بارداری شباهت زیادی به قرص‌های ضد بارداری دارد ولی در این روش به جای مصرف خوراکی هورمون‌ها از راه پوست جذب بدن می‌شود. هر چند که چسب‌های ضد بارداری به اندازه قرص‌های ضد بارداری شناخته شده نیستند، اما عملکرد مشابهی در بدن دارند و استفاده از آن‌ها از قرص‌های ضد بارداری نیز بسیار راحت‌تر است. در ادامه نوشته امروز سایت دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان چسب پیشگیری از بارداری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تعریف چسب ضدبارداری

چسب پیشگیری از بارداری یک روش مطمئن برای جلوگیری از بارداری است باید به صورت هفتگی استفاده شوند. این چسب‌های مربعی و نازک رو پوست چسبانده می‌شوند و حاوی هورمون هایی است که جلوی بارداری را می‌گیرد. درواقع چسب‌های ضد بارداری مثل قرص‌های ضدبارداری حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند و از تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کنند و جلوی لقاح اسپرم با تخمک را می‌گیرند و به افزایش تولید مخاط دهانه رحم نیز کمک می‌کنند که نقش موثری بر مهار حرکت اسپرم‌ها به درون تخمک دارد.

مزیت های چسب پیشگیری از بارداری

چسب ضد بارداری یک روش راحت و بی‌دردسر برای جلوگیری از بارداری است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای قرص باشد. روش استفاده از این چسب‌ها بسیار راحت است و تنها لازم است هفته‌ای یک بار این چسب‌ها را جایگزین کنید. به علاوه درست زمانی که تصمیم به بارداری دارید، می‌توانید استفاده از این چسب‌ها را متوقف کنید. در ادامه به مهم‌ترین مزایا چسب ضد بارداری اشاره شده است.

 • کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی
 • جلوگیری از کم‌خونی
 • کاهش علائم قاعدگی
 • کاهش خونریزی در قاعدگی
 • جلوگیری از تحلیل استخوان‌ها
 • کمک به درمان آکنه
 • جلوگیری از کیست در سینه و تخمدان
 • پیشگیری از برخی از سرطان‌ها
 • کاهش گرفتگی و دردهای قاعدگی
 • جلوگیری از بارداری

متخصص زنان اصفهان | پیشگیری از بروز عوارض بارداری

عوارض چسب پیشگیری از بارداری

در اکثر افراد چسب‌های بارداری بدون مشکل و عوارض هستند و ایمن‌ترین روش برای جلوگیری از بارداری محسوب می‌شوند. با این حال چسب پیشگیری از بارداری حاوی هورمون‌هایی است که ممکن است در برخی افراد سبب بروز عوارضی شود. هر چند اکثر این عوارض جانبی بیشتر از چند ماه ادامه پیدا نمی‌کنند و بعد از عادت کردن بدن به هورمون‌ها برطرف خواهد شد. اما در صورتی که عوارض طولانی شدند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و برای جلوگیری از بارداری از روش دیگری استفاده کنید. در ادامه به برخی از عوارض چسب پیشگیری از بارداری اشاره شده است.

 • حساس شدن سینه‌ها
 • سردرد
 • افزایش فشارخون
 • حالت تهوع
 • تغییر در دوره‌های قاعدگی
 • تحریک پوست در محل استفاده از چسب

از مهم ترین عوارض چسب ضدبارداری می توان به حساس شدن سینه ها، تغییر در دوره‌های قاعدگی، سردرد و تحریک پوست در محل استفاده از چسب اشاره کرد.

تاثیر چسب ضد بارداری

چسب ضد بارداری اگر به درستی استفاده شود، تقریبا 99 درصد موثر خواهد بود. آمارها نشان می‌دهد که استفاده نادرست از این چسب‌ها می‌تواند اثربخشی آن‌ها را کاهش دهد، بنابراین استفاده صحیح از چسب ضد بارداری در پیشگیری از بارداری اهمیت زیادی دارد. در ادامه به نکاتی مهم در مورد استفاده از چسب پیشگیری از بارداری که موجب از بین رفتن اثربخشی آن می‌شود، اشاره شده است.

 • تمدید نکردن این چسب
 • مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌ها مثل ریفامپین یا ایزونیازید
 • مصرف داروهای HIV
 • استفاده از داروی ضد قارچ گریزئوفولوین
 • مصرف داروهای ضد تشنج
 • شرایط نامناسب برای نگهداری چسب ضد بارداری

کاندیدای نامناسب برای استفاده از چسب ضد بارداری

افرادی که به سرطان پستان، مشکلات قلبی، دیابت، بیماری‌های کبدی، فشارخون بالا و میگرن شدید مبتلا هستند نباید از چسب ضدبارداری استفاده کنند. به خاطر داشته باشید که این چسب‌ها برای افرادی که سابقه سکته و لخته شدن خون دارند نیز گزینه مناسبی نیستند. زنانی که به نوزاد شیر می‌دهند، در هفته‌های اول پس از زایمان نباید از چسب پیشگیری از بارداری استفاده شود، زیرا هورمون استروژن موجب کاهش کیفیت شیر مادر می‌شود. افرادی که دارای اضافه وزن شدید هستند، افراد سیگاری و کسانی که کیس و توده‌هایی در سینه خود دارند، نیز نباید از این چسب‌ها استفاده کنند. بهتر است قبل از استفاده از این چسب‌ها حتما به یک متخصص زنان مراجعه کنید.

این چسب یک روش ساده برای پیشگیری از بارداری است که برخلاف قرص‌های ضدبارداری نیاز به مصرف روزانه آن نیست و باید هر هفته تعویض شود. هر چند که استفاده از چسب‌های پیشگیری از بارداری معمولاً عوارض خاصی ندارند، اما اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا از دارویی خاص استفاده می‌کنید، بهتر است قبل از استفاده از این چسب‌ها حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید. فراموش نکنید که اثربخشی که چسب‌های ضد بارداری شباهت زیادی به قرص‌های ضدبارداری دارد و تنها جذب هورمون‌ها از طریق پوست صورت می‌گیرد. اگر تا به حال از چسب‌های پیشگیری استفاده نکرده‌اید، بهتر است قبل از شروع مصرف ابتدا از طرق مشاوره با متخصص زنان مشورت کنید

| دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

روش استفاده از چسب ضد بارداری

روش استفاده از چسب ضد بارداری بسیار راحت است. برای این کار باید هفته‌ای یک بار چسب ضدبارداری را روی پوست تمیز و خشک خود استفاده کنید. می‌توانید چسب ضدبارداری را در قسمت بالای بازو، روی شکم، باسن و کمر استفاده کنید. برای این کار ابتدا روکش چسب را جدا کنید. سپس چسب را روی محل مورد نظر بگذارید و برای چند ثانیه فشار دهید. مطمئن شوید که چسب در محل مورد نظر چسبیده است. به خاطر داشته باشید که چسب‌های پیشگیری از بارداری معمولاً ضد آب هستند، اما به هر حال این چسب‌ها نباید خیس یا شسته شود. بعد از 3 هفته استفاده از چسب، در زمان قاعدگی یک هفته نیازی به استفاده از چسب نیست. بعد از اتمام دوره قاعدگی لازم است دوباره از چسب پیشگیری از بارداری استفاده شود.

بهتر است برنامه دقیقی برای استفاده از چسب پیشگیری از بارداری داشته باشید و دقیقا هر هفته در همان روز مشخص چسب‌ها را عوض کنید. پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از تحریک پوست هر بار چسب را در محل متفاوتی قرار دهید. به خاطر داشته باشید که چسب پیشگیری از بارداری نباید روی پوست زخم یا تحریک شده، ناحیه‌ای که توسط لباس‌های تنگ ساییده می‌شود و سینه‌ها قرار بگیرند.چسب ضدبارداری به بدنش است.

اقدامات لازم در صورت جدا شدن چسب ضدبارداری

چسب‌های ضد بارداری چسبندگی فوق‌العاده‌ای دارند و در اکثر مواقع با خیس شدند نیز باز نمی‌شوند. اما به هر حال دوش گرفتن به مدت طولانی، شنا کردن و خیس شدن بیش از حد این چسب‌ها موجب کنده شدن آن می‌شود. در صورتی که چسب از روی پوست جدا شد و یا چسبندگی خود را از دست داد، بهتر است چسب را کاملا جدا کنید و سپس یک چسب جدید را جایگزین نمایید.

دکتر فرشته دانشمند در کلینیک 24متخصص زنان اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

عوارض خطرات بارداری پس از بستن لوله ها

احتمال بارداری با از بین رفتن یک لوله رحمی

تشخیص و درمان علل کلستاز بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *