هفته یازدهم بارداری

Untitled

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودك شما اكنون به اندازه یك انجیر است و بدن او كاملا شكل گرفته است؛ حدود 3.8 سانتی متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد. پوست او هنوز شفاف است و به همین خاطر می توان اكثر رگهای خونی او را به وضوح دید. بعضی از استخوانهای او در حال تشكیل شدن بوده و ریشه دندانهای كوچك او به تدریج در زیر لثه اش ظاهر می شوند. انگشتان دست و پای او كاملا از یكدیگر جدا شده اند و او به زودی قادر خواهد بود كه مشتش را باز و بسته كند. او لگدهای آرامی می زند و كش و قوس می آید؛ حركات ریز او به قدری نرم و روان است كه بیشتر شبیه به رقص در آب می ماند. با رشد بدن او، این حركتها نیز بیشتر شده و رشد یافته تر و كاربردی تر خواهند شد. با رشد پرده دیافراگم، كوچولوی شما ممكن است سكسكه هم بكند. از آنجا كه او هنوز خیلی كوچك است، تنها بین هفته های شانزدهم تا بیستم قادر خواهید بود برای اولین بار این حركات او را احساس كنید.

شما چگونه تغییر می کنید؟

شما ممكن است در این دوره عوارض عجیبی را مشاهده كنید، همانند افزایش بیش از حد بزاق دهان. سعی كنید یاد بگیرید كه كدام یك از این عوارض طبیعی هستند و كدام یك ممكن است نشانه یك مشكل احتمالی باشند. همچنین ممكن است سوالاتی در زمینه فعالیتها یا خوردن غذا ها و داروها داشته باشید. به دنبال پاسخ این سوالات بروید تا بدانید در دوران حاملگی چه كارهایی ایمن و بی خطر هستند و چه كارهایی ممكن است خطرناك باشند.

اگر تهوع به شما اجازه نمی دهد كه غذاهای متنوع بخورید، یا هنوز هم خیلی وزن اضافه نكرده اید (بسیاری از خانمهای حامله در سه ماهه اول بین 1 تا 2.5 كیلوگرم وزن اضافه می كنند) نگران نباشید. اشتهای شما به زودی باز می گردد و شما هر هفته حدود نیم كیلوگرم وزن اضافه خواهید كرد.

Untitled شیر یک غذای کامل است و به دلایل مختلف برای زنان باردار مفید است. شیر حاوی تمام مواد معدنی مختلف لازم برای ساختن اسکلت جنین است زیرا کلسیم و فسفر موجود در آن برای رشد استخوان و دندان ها ضروری است. شیر هم چنین منبع بسیار خوب پروتئین است که برای ساخت نسوج به کار می رود و هضم این پروتئین هم آسان است. شیر حاوی انواعی از ویتامین ها به خصوص ویتامین A است که برای رشد جنین بسیار لازم است. در طول دوران بارداری آشامیدن یک لیتر شیر در 24 ساعت باید در برنامه غذایی شما قرار بگیرد. می توانید نیم لیتر شیر را به صورت ساده و نیم لیتر دیگر را به صورت مواد غذایی مختلفی که با شیر درست می شوند، مصرف کنید.Untitled در این هفته ممکن است درد و مشکلی در محدوده ناف و کشاله ران شروع شود. این دردها اصلا جایی برای نگرانی به وجود نمی آورند. هنگامی که رحم بزرگ می شود، استخوان های لگن باید جابجا شوند تا جا برای رحم وجود داشته باشد. معمولا این جابه جایی لگن تا حدودی باعث درد می شود. اگر این درد ناراحتتان می کند، بالا نگه داشتن پاهایتان در آخر روز می تواند کمی از درد شما بکاهد.Untitledهر روز بر یک عدد سیب آیه الکرسی بخوانید و آن را ناشتا بخورید، علاوه بر این هر روز صبح ناشتا مقداری کندور به اندازه یک عدس میل کنید. بر یک سیب 40 بار سوره یوسف را بخوانید و آن را بخورید. اگر می خواهید فرزندتان چشمانی زیبا و پرفروغ داشته باشد، رازیانه و بادیان را فراموش نکنید. سعی کنید تا نظافت پستان ها را رعایت کنید. باید روزی یکبار پستان ها را خوب با آب و صابون شستشو داده و آنها را ماساژ دهید.Untitledاگر عدم تمایل به رابطه جنسی همسرتان را رنج می دهد، با روش دیگری با او ارتباط برقرار کنید. با هم تلویزیون تماشا کنید، باهم بازی کنید، و هر کاری که به نزدیک تر شدن رابطه تان کمک می کند، انجام دهید. سعی کنید تا از طریق حسی به زوج خود کمک کنید، هرچند احساس می کنید که حالش را ندارید. شانه هایش را بمالید، دستانش را بگیرید و یا هنگام عبور از راهرو او را ببوسید. با ابراز احساسات و بذل توجه به او کمک کنید تا این دوره را بگذرانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *