هفته چهلم بارداری

Untitledکودک شما چگونه تغییر می کند؟

تخمین اندازه متوسط كودك شما خیلی سخت است اما یك نوزاد به طور متوسط حدود 3175 گرم وزن و حدود 60 سانتی متر طول دارد. هر روز كه می گذرد كودك شما كمی بزرگتر می شود، ناخنها و موهای او هم به رشد خود ادامه می دهند. هنوز هم استخوانهای جمجمه او قدری از هم جدا هستند و این بدان خاطر است كه جمجمه بتواند كمی فشرده تر شده و به راحتی از مجرای زایمان عبور كند. تا حدود یك سال پس از تولد هم برخی نقاط نرم كه ملاج یا فونتانل نامیده می شوند در جمجمه او وجود خواهند داشت.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

علی رغم همه پیشرفتهای پزشكی هنوز هیچ راهی وجود ندارد كه بتوان زمان دقیق زایمان را تخمین زد. زایمان ممكن است زودتر از زمان مقرر رخ بدهد، خصوصا اگر در تشخیص زمان بسته شدن نطفه اشتباه كرده باشید. این اتفاق بیشتر زمانی می افتد كه تعیین زمان زایمان تنها بر اساس اولین روز از آخرین دوره قاعدگی صورت پذیرد و شما هم در نیمه اول دوره حاملگی خود سونوگرافی نداده باشید. با این حال حتی اگر زمان زایمان به دقت تعیین شده باشد دوران حاملگی برخی خانمها كمی طولانی تر می شود و متخصصین هم هیچ توضیحی برای این مطلب ندارند.

البته هنوز برای زایمان شما دیر نشده است و اگر یكی دو هفته دیگر بگذرد به زایمان شما دیرشده می گویند. اما برای اطمینان از وضعیت كودك پزشك از شما خواهد خواست كه در این هفته یا حداكثر در ابتدای هفته چهل و یكم یك آزمایش برای مشاهده كودك خود بدهید. در صورتی كه قبلا با برخی از عوارض حاملگی دست و پنجه نرم كرده باشید، انجام این آزمایش را از چند هفته زودتر آغاز كرده اید.

یك تست دقیق زیستی- فیزیكی كه به اختصار BPP نامیده می شود شامل بررسی دقیق وضعیت كودك شما از طریق سونوگرافی و مشاهده حركات كلی بدن تنفس تون عضلات (میزان كشیدگی طبیعی عضلات كه با بررسی باز و بسته كردن دست یا كشیدن و رها كردن عضله ها تعیین می شود) و حجم مایع آمنیوتیك اطراف او (كه نشان دهنده وضعیت جفت است) می باشد. این تست ممكن است شامل بیست دقیقه بررسی دقیق ضربان قلب نیز باشد. البته ممكن است از تست BPP جایگزین هم استفاده شود كه شامل بررسی ضربان قلب كودك بوسیله دستگاه مخصوص و سپس بررسی حجم مایع آمنیوتیك بوسیله سونوگرافی می باشد. این تستها معمولا هر هفته دوبار انجام خواهند شد.

اگر آزمایشات جنین اطمینان بخش نباشند، مثلا حجم مایع آمنیوتیك خیلی كم باشد، به گونه ای برای شما برنامه ریزی خواهد شد كه هرچه سریعتر اینداكشن زایمان انجام شود.

پزشك شما دهانه رحم را هم بررسی خواهد كرد تا از آماده شدن آن برای زایمان مطمئن شود. در معاینه داخلی افاسمان و دیلاتاسیون دهانه رحم سنجیده می شود، به این معنا كه مقدار نرم و نازك شدن دهانه رحم و گشاد شدن آن تا حد زیادی می تواند زمان و نحوه شروع زایمان را نشان دهد. اگر درد زایمان به طور طبیعی رخ ندهد در بین هفته های 41 و 42 اینداكشن یا القای زایمان انجام خواهد شدUntitledاستراحت كنید: چند فیلم سینمایی نگاه كنید یك رمان بخوانید مجلات یا فیلم های محبوبتان را ببینید، بخوابید یا هر وقت كه می توانید یك چرت بزنید. چای را هم فراموش نكنید. در صورتی كه هنوز سر كار می روید بپرسید كه آیا می توانید از الآن مرخصی بگیرید و یا كارهایتان را در خانه انجام دهید. شما در اواخر دوران حاملگی قرار دارید و مستحق مرخصی هستید. اگر از حالا تا زمان زایمان دائما در حال فعالیت باشید هنگامی كه نوزادتان می خواهد به دنیا بیاید هیچ انرژی برای شما باقی نمانده استUntitledعجله نکنید که بلافاصله پس از زایمان به رژیم و ورزش روی آورید، به خودتان مهلت دهید تا پزشکتان زمان مناسب برای آغاز ورزش و رژیم را به شما متذکر شود. در صورتی که از سینه خودتان به نوزادتان شیر می دهید حداقل تا دو هفته پس از زایمان کاهش وزن را فراموش کنید تا زمانی که از تامین شیر مورد نیاز نوزادتان اطمینان کافی حاصل کنید. زمانی که در حال شیردهی هستید، بدنتان روزانه به 500 کالری انرژی نیاز دارد یعنی خیلی بیشتر از قبل بارداری، بنابراین سعی کنید به اندازه کافی از مواد غذایی سالم استفاده کنید.Untitledبرای اطمینان از سلامت جنین، صدای قلبش کنترل می شود و اگر هوا به او نرسد، به کمک صدای قلب می توان آن را تشخیص داد. معمولا تعداد ضربان قلب جنین در حدود 120 تا 160 ضربه در دقیقه است. صدای قلب جنین معمولا هر نیم ساعت یک بار کنترل می شود. امکان دارد صدای قلب جنین کمتر و یا بیشتر از حالت طبیعی شود که علت آن کاهش خون رسانی از طریق جفت به جنین است. در این شرایط ماما یا پزشک علت را جستجو می کند و تا بهبود صدای قلب جنین به شما توصیه می کند به پهلوی چپ بخوابید و با ماسک اکسیژن نفس بکشید.Untitled با توجه به مطالعات انجام شده، شنیدن صوت قرآن در هنگام دردهای زایمان، موجب کاهش این دردها می شود. در این رابطه می توانید از آیه 22 تا 26 سوره مریم استفاده کنید که بر اساس روایات اسلامی و هم چنین تحقیقات اخیر صورت گرفته، می تواند تاثیر مثبتی در کاهش دردهای زایمان داشته باشد.Untitledچنانچه قادر هستید، پیاده روی خود را تا قبل از موعد زایمان ادامه دهید زیرا موجب تقویت عضلاتتان خواهد شد و باعث تنظیم قند خون، تقویت قلب و ریه ها، تقویت روحیه و حس خوب ورزیدگی و نیرومندی در جسم و روح شما خواهد شد. مسیرهایی را برای پیاده روی انتخاب کنید که مکان هایی برای توقف و استراحت و دستشویی رفتن داشته باشد. اگر زود به زود خسته می شوید، چندین مسیر کوتاه را به جای یک مسیر بلند انتخاب کنید تا کمتر خسته شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *