هفته چهاردهم بارداری

Untitledکودک شما چگونه تغییر می کند؟

اندازه كودك شما از سر تا پا در حدود 8.9 سانتی متر و تقریبا به اندازه یك لیمو است و حدود 60 گرم وزن دارد. بدن او سریعتر از سر او رشد می كند و سر او اكنون بر روی یك گردن خوش تركیب تر قرار گرفته است! در آخر این هفته، دستهای او درازتر شده اند و اندازه آنها با كل بدن او متناسب است. با این حال پاهای او باید كمی بزرگتر شوند تا با بقیه اندامهای او متناسب شوند. همچنین به تدریج پوششی از موهای كرك مانند و بسیار نرم (كه لانوگو یا كرك جنینی نامیده شده و نازك، بی رنگ و فاقد مغز هستند) تمام بدن او را خواهد پوشاند. كبد او تولید صفرا را در این هفته آغاز می كند، كه این امر نشان می دهد كه كبد فعالیت مناسبی دارد؛ طحال نیز همكاری خود را در تولید گلبولهای قرمز خون آغاز می كند. او ادرار نیز تولید می كند و آن را به داخل مایع آمنیوتیك می ریزد؛ این كار، یك فرآیند طبیعی است كه تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت. شما هنوز هم قادر نخواهید بود حركتهای كودك خود را احساس كنید، اما دستها و پاهای او كه اكنون حدود 1.25 سانتی متر طول دارند فعالتر و انعطاف پذیرتر شده اند. از آنجایی كه مغز او ارسال پالسهای عصبی را آغاز كرده است، گاهی اوقات ماهیچه های صورت او تغییراتی را نشان می دهند كه به صورت نگاه با چشمهای نیمه باز، اخم كردن و شكلك درآوردن دیده می شود. اكنون كودك شما می تواند چنگ بیندازد و همچنین می تواند انگشت شست خود را بمكد!

شما چگونه تغییر می کنید؟

با كاهش و از بین رفتن تدریجی عوارض اولیه حاملگی مانند تهوع، خستگی و درد سینه، شما انرژی بیشتری به دست آورده و از تغییرات بدن خود احساس خوشایندتری خواهید داشت. هر چند ناحیه بالایی رحم تنها كمی بالاتر از استخوان لگنی قرار دارد، اما همین میزان رشد كودك نیز كافی است تا شكم شما را اندكی جلو بیاورد. جلو آمدن شكم یك مرحله مهیج در حاملگی است و می تواند برای شما و همسرتان، یك نشانه آشكار از وجود كودكی كه در انتظارش هستید، باشد. كمی از وقت خود را برای فكر كردن، خیالبافی و لذت بردن از این وضعیت اختصاص دهید. اندكی نگرانی در این زمان، طبیعی است؛ اما همچنین می توانید از خوشحالی فریاد بكشید، زیرا با شروع سه ماهه دوم، خطر سقط جنین به شدت كاهش یافته است. اكنون بر مراقبت از خود و كودكتان تمركز كنید و ایمان داشته باشید كه برای آنچه بعدا رخ خواهد داد، كاملا آماده اید.

Untitledبرای آخرین دیدارهای دوستانه با دوستان خوبتان، آماده شوید: مادر شدن ممكن است عمیقا روابط شما با دیگران را تغییر دهد؛ برای بسیاری از خانمهایی كه به تازگی بچه دار شده اند، رفت و آمد با دوستان در كمترین اولویت قرار دارد. هر كاری می توانید انجام دهید تا روابط شما مستحكم تر شود و از مصاحبت یكدیگر لذت ببرید. یك آخرهفته آرام و شاد با دوستتان می تواند یك گزینه ایده آل باشد؛ در صورتی كه این كار ممكن نیست، یك روز كامل را به خرید كردن، خوردن، حرف زدن و غیبت كردن، لوس بازی یا هر كار دیگری كه دوست دارید در جمع دوستان یا خانواده انجام دهید، اختصاص بدهید.Untitledمصرف سدیم را باید به 2/400 میلی گرم در روز محدود کرد. مصرف بیش از حد سدیم، باعث می شود که آب در بدن بماند، البته شما نباید تمام سدیم را از رژیم غذایی خود حذف کنید بلکه بهتر است مصرف آن را کاهش دهید. برچسب های مواد غذایی و میزان سدیم موجود در آنها را بخوانید. از خوردن غذاهایی که حاوی نمک زیاد هستند مثل سوپ های کنسرو شده و خشک، گوشت های نمک سود (همبرگر و سوسیس)، گوشت های فرآوری شده ( هات داگ، گوشت آماده مصرف)، گوجه فرنگی کنسرو شده، پنیر، کره بادام زمینی، برشتوک ها، غذاهای فریز شده، غذاهای آماده و میان وعده هایی مثل چیپس و پفک پرهیز نمایید.Untitledترش کردن معده که به نام سوهاضمه  اسیدی یا رفلاکس هم شناخته می شود، باعث ایجاد احساس سوزش در پشت جناغ سینه و گاهی طعم ترش و تلخی در دهان می شود. شما به این علت ترش می کنید که هورمون های دوران بارداری، روند هضم غذا را در بدن شما کند می کند تا به جنین کمک کند که مواد مغذی و آب را در بدن شما جذب کند. غذا درون روده به کندی حرکت می کند و تخلیه مواد از معده به تاخیر می افتد. پروژسترون هم هورمون دیگری است که باعث می شود ماهیچه های بین معده و مری شل شوند و همه ی این عوامل سبب می شوند که اسیدهای معده فرصت بیشتری داشته باشند تا به تلاطم درآیند و رو به بالا بیایند.Untitledغدد چربی و عرق، در زیر پوست جنین فعالیت خود را آغاز کرده اند و اولین تارهای مو بر روی سر جنین نمایان خواهند شد. قبل از هر نماز، دستتان را روی شکم بگذارید و سوره “قدر” و “کوثر” را بخوانید و صلوات کبیره ختم کنید و بعد از آن بگویید ” ربنا هب لنا من ازواجنا و ذریاتنا قره اعین و اجعلنا للمتقین اماما ” و هفت مرتبه “استغفرالله ربی و اتوب الیه ” بگویید. روزانه به فقرا صدقه دهید و ثواب آن را به مادر حضرت ولی عصر، نرگس خاتون اهدا کنید. اگر می خواهید فرزندی دانشمند به جامعه تحویل دهید، روزانه یک تخم مرغ و مقداری کنجد بخورید.Untitled

برای جلوگیری از سوزش معده روش های زیر را به کار برید:

به جای مصرف سه وعده غذا در روز، 6 وعده غذای کوچک داشته باشید.

4 ساعت قبل از خواب شام بخورید.

غذاهای اسیدی مثل پرتقال، گوجه فرنگی و گریپ فروت را با غذاهایی که اسید کمتری دارند، ترکیب کنید.

به مواد غذایی که مصرف می کنید توجه کنید و از خوردن آنچه که موجب ترشی معده تان می شود، اجتناب کنید.  بعد از صرف غذا کمی آدامس بجوید تا میزان بزاق دهانتان افزایش پیدا کند زیرا بزاق، اسید داخل مری را خنثی می کند. بعد از صرف غذا حداقل برای یک ساعت صاف بنشینید و یا با چند بالش در کنارتان بخوابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *