هفته هفدهم بارداری

Untitled

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

وزن كودك شما حدود 155 گرم و اندازه او حدود 12.7 سانتی متر است؛ تقریبا به اندازه یك پیاز بزرگ. او می تواند مفصلهای خود را تكان دهد و اسكلت او كه تاكنون به صورت غضروف نرم بود آرام آرام به استخوان تبدیل می شود. حس شنوایی او در حال رشد است. بند ناف او كه شاهراه حیات وی برای اتصال به جفت است هر روز محكمتر و ضخیم تر می شود.

شما چگونه تغییر می کنید؟

با اضافه وزنی كه در ناحیه بالا و جلوی بدن خود پیدا كرده اید ممكن است گاهی اوقات در هنگام راه رفتن تعادل خود را از دست بدهید. كفشهای پاشنه بلند خود را كنار بگذارید و از كفشهای پاشنه كوتاه استفاده كنید تا احتمال زمین خوردنتان كاهش یابد. شاید این احساس برای شما تازگی داشته باشد كه باید از شكم خود محافظت كنید و این خیلی خوب است. ضربه و آسیب به شكم شما ممكن است برای خودتان و همچنین كودكتان خطرناك باشد پس حتما در هنگام رانندگی از كمربند ایمنی استفاده كنید. برای حفاظت بیشتر كمربند ایمنی را از كنار ران و كفل خود عبور داده و قفل آن را زیر شكم خود محكم كنید. كمربند ایمنی نباید از روی شكم شما بگذرد بلكه یك قسمت از بالا و قسمت دیگر از زیر شكم عبور كند.

Untitledفهرستی از نامهای انتخابی خود برای اسم كودكتان بسازید؛ در یك لیست ده نام را كه می پسندید یادداشت كنید، از همسرتان نیز بخواهید كه این كار را انجام دهد. لیستهایتان را به یكدیگر بدهید و هر كدامتان هر كدام از اسمها را كه دوست ندارید خط بزنید. این كار را ادامه دهید تا به یك لیست برسید كه هر دو همه اسامی موجود در آنرا می پسندید. در مورد دوست داشتن یا دوست نداشتن این اسامی با همدیگر حرف بزنید. برخی از زوجها قانونهایی را برای اسم كودكشان تعیین می كنند؛ می توانید در این موارد با هم صحبت كنید تا به اتفاق نظر برسید.Untitledمیوه هایی مثل پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو و انگور منشا بسیار خوبی برای ویتامین C هستند و شما می توانید در طول روز چندین بار از این گروه استفاده کنید و نیازتان را به ویتامین هایی مثل A و C برآورده کنید. به طور مثال در صبحانه آب میوه یا میوه تازه، بین وعده های غذا میوه خشک یا تازه و یا به همراه ناهار سالاد میوه و برای دسر و شام کمپوت میوه مصرف کنید. تا حد امکان از مصرف آب نبات و شکلات و کیک به عنوان دسر خودداری کنید و فقط در مواردی که وزن شما پایین است و مشکل افزایش وزن ندارید می توانید از این مواد استفاده کنید.Untitledهمانطور که بدنتان همراه با بدن جنین رشد می کند، پوست شما نیز کشیده می شود و ممکن است در سه ماهه دوم و سوم متوجه خطوطی روی سینه و شمکتان شوید. این خطوط که نشانه های کشش هستند، در واقع خراش های ریزی هستند که به دلیل کشیدگی پوست در زیر لایه های پوست ایجاد می شوند. همه ترک های پوستی بعد از دوران بارداری محو نمی شوند اما بیشتر آنها از بین می روند. اگر چه می توانید از کرم های گرانقیمت و ویتامین E برای جلوگیری از ایجاد ترک استفاده کنید اما بهتر است بعد از زایمان آنها را با لیزر درمانی کم رنگ کنید.Untitled شما در آغاز ماه پنجم هستید. این ماه، ماه حرکت است و در ابتدای این ماه جنین درون رحم شما حرکت می کند. در این ماه روزهای پنچ شنبه و جمعه سوره “واقعه” را قرائت کنید و شب ها در یک نماز سوره “التین” را بخوانید. اگر می توانید در مجالس اهل بیت شرکت کند و در طول روز فرستادن صلوات را فراموش نکنید. برای استحکام استخوان بندی کودک، گندم برشته و برنج و کنجد و شاهدانه برشته بدون نمک بخورید.Untitledسعی کنید تا نسبت به ورزش با انگیزه بمانید. هر روز برنامه ورزش خود را تنظیم کنید. برای انجام ورزش با خودتان قول و قرار بگذارید و آن را در دفترچه یادداشتتان بنویسید. مدت ورزش روزانه خود را بنویسید و مراحل پیشرفتتان را زیر نظر داشته باشید. هدفی را در برنامه ورزشی خود تعیین کنید و زمانی که به آن رسیدید به خودتان جایزه بدهید و در کل ورزش را برای تفریح انجام دهید. بهترین ورزش در دوران بارداری شنا است که ورزشی کم فشار است و بدون اینکه عضلات و سیستم قلبی و عروقی را خسته کند، مفاصل و رباط هایتان را به کار می اندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *