هفته ششم بارداری

Untitled

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

بدن كودك شما در حال شكل گیری است، و سلولهایی كه بعدا اندامها و سیستمهای بدن او را تشكیل خواهند داد، به سرعت در حال تقسیم شدن هستند. اكنون، او به اندازه یك دانه كوچك عدس (با عرض تقریبی 4 تا 5 میلی متر) است. اگر شما می توانستید درون رحم خود را ببینید، یك سر بزرگ و چند نقطه تیره رنگ را می دیدید كه محل تشكیل چشمها و بینی او خواهند بود. دو حفره كوچك در دو طرف سر ، محل شكل گیری گوشها هستند، و دستها و پاهای او به شكل برآمدگیهای كوچكی قابل مشاهده می باشند. دستها و پاها شبیه به باله ماهی هستند كه پرده ضخیمی بین انگشتهای در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به زودی از یكدیگر جدا خواهند شد. زیر سوراخی كه بعدا دهان او خواهد شد، چین های كوچكی قرار دارند كه نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهای صوتی در حال شكل گیری می باشند.

 

قلب كودك شما كه مرحله تقسیم به حفره های چپ و راست را آغاز كرده است، حدود 100 تا 130 بار در دقیقه (تقریبا دوبرابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه) می زند، و جریان خون در بدن او آغاز شده است. روده های او در حال رشد هستند و مجاری كوچك عبور هوا به تدریج در محلی كه بعدا به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر می شوند. تولید سلولهای ماهیچه ای آغاز شده است و احتمالا از اواسط این هفته، كودك شما تكان دادن اعضای كوچك خود را آغاز خواهد كرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه ماهه اول دوران حاملگی خود صبر كنید تا بتوانید از احساس كردن حركتهای آرام كودك خود، لذت ببرید!

شما چگونه تغییر می کنید؟

اگر تا كنون هم این احساس را تجربه نكرده باشید، به زودی خود را در مسیر پرتلاطم احساسات دوران حاملگی خواهید یافت؛ ممكن است یك روز بداخلاق و روز دیگر شاد باشید! هرچند ممكن است این احساسات متضاد برای شما نگران كننده باشند (به خصوص اگر قبلا به اینكه كاملا بر احساسات خود تسلط دارید، افتخار می كرده اید)، اما كاملا طبیعی هستند و ممكن است در تمام مدت حاملگی شما ادامه پیدا كنند. این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمونها و معمولا به خاطر میزان زیاد هورمونها، رخ می دهند. جدای از بحث هورمونها، كل زندگی شما نیز در حال تغییر است، و چه كسی در این حالت دچار هیجانات روحی نمی شود؟!

دیدن لكه خون پس از ادرار بر روی لباس زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی در اوائل دوران حاملگی طبیعی است؛ اما گاهی از اوقات ممكن است علامت اولیه سقط جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لكه یا خونریزی، به سرعت با پزشك یا مامای خود تماس بگیرید تا او مشخص كند كه آیا این موارد بیانگر یك مشكل احتمالی می باشند یا خیر.

Untitled برای مصرف ویتامینهای روزانه برنامه منظمی طراحی كنید: ویتامینها را در یك جعبه دارو كه محفظه های جداگانه ای برای هر یك از روزهای هفته دارد، قرار دهید. هر روز شك كردید كه آیا ویتامینهای آن روز را مصرف كرده اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چك كنید. جعبه دارو را در كنار مسواك خود قرار دهید تا هر شب در هنگام مسواك زدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید.

Untitled

پروتئین یکی از عناصر اصلی برای ساختمان بدن نوزاد است. نوزاد شما برای سلول ها و اندام هایش و شما برای داشتن “جفت” نیاز به پروتئین دارید. بدن زنان بارداربه 10 گرم پروتئین اضافه نیاز دارد یعنی به جای 50 گرم پروتئین که زنان غیرباردار به آن نیاز دارند، شما به 60 گرم پروتئین نیاز دارید. سعی کنید برای تامین پروتئین مورد نیازتان از غذاهای کم چرب یا بدون چربی های اشباع شده استفاده کنید. به طور مثال از تکه های بدون چربی گوشت گوساله و مرغ بدون پوست استفاده کنید.

چند نمونه از غذاهای سرشار از پروتئین :

100 گرم مرغ بدون پوست و استخوان : 30 گرم پروتئین

115 گرم همبرگر ذغالی با گوشت گوساله : 30 گرم پروتئین

115 گرم ماهی تن : 25 گرم پروتئین

215 گرم ماست بدون چربی : 12 گرم پروتئین

215 گرم شیر بدون چربی : 8 گرم پروتئین

2 قاشق کره بادام زمینی : 8 گرم پروتئین

1 عدد تخم مرغ : 8 گرم پروتئین

Untitled

شما تنها کسی نیستید که در دوران بارداریتان دچار تهوع و استفراغ می شوید. اکثر بارداری ها به ویژه در سه ماهه اول همراه با تهوع است که پزشکان آن را ناخوشی های صبحگاهی می نامند. علت اصلی این تهوع ها افزایش هورمون های حاملگی همراه با تقویت حس بویایی است. ممکن است فکر کنید که این ناخوشی های صبحگاهی می تواند به جنینی صدمه بزند در حالی که به ندرت تاثیرات مضری برای جنین دارد.  بهتر است از غذاها و بوهایی که سبب تهوعتان می شود پرهیز کنید و غذایتان را در اتاق و دور از بوی نامطبوع میل کنید.

Untitled

سعی کنید در همه حال آرامش خود را حفظ کنید و عصبانی نشوید. خواندن قرآن را فراموش نکنید و در صورت خستگی یا عدم توانایی، به صورت روزانه به نوار قرآن گوش کنید. مراقب هیجانات روحی خود باشید و آن ها را تحت کنترل درآورید. از پیش کشیدن اختلافات، جر و بحث های طولانی، دعوا و نزاع به شدت بپرهیزید چون تمامی این حالات بر روی جنین تاثیر می گذارد و این تاثیر از بین نخواهد رفت. فشار عاطفی مادر باردار در طولانی مدت خواه ناشی از مشکلات زناشویی باشد یا عقاید منفی درمورد بچه دار شدن و یا حوادث ناگوار زندگی، نتایج منفی برای کودک به دنبال خواهد داشت.

Untitled

شما باید روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید و چنانچه بیشتر اوقات استفراغ می کنید، تعداد لیوان ها را در روز افزایش دهید.

آب بهترین نوشیدنی است چون در دوران بارداری حجم خونتان تا 40 درصد افزایش می یابد که حدود 4 درصد از وزن حاملگی شما را تشکیل می دهد. این حجم از خون اضافی وظیفه انتقال و رساندن مواد غذایی لازم به جنین را برعهده دارد و کمک می کند تا کلیه های شما مواد زائد را دفع نماید. مصرف آب خطر ابتلا به عفونت مثانه، مجاری ادراری و کلیه ها را پایین می آورد و مانع از یبوست می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *