هفته سی و چهارم بارداری

Untitledکودک شما چگونه تغییر می کند؟

وزن كودك شما به 2155 گرم رسیده است و اندازه بدن او هم حدود 45.5 سانتی متر شده است. لایه های چربی كه برای تنظیم دمای بدن او بعد از تولد مورد نیاز است در حال كامل شدن هستند كه در نتیجه بدن كودك شما حالت گردتری به خود گرفته است. سیستم عصبی مركزی او در حال تكمیل شدن است و اكنون ریه های او كاملا رشد كرده اند. اگر از احتمال بروز زایمان زودرس نگران هستید باید بدانید كه تقریبا 99% از كودكانی كه به این مرحله از رشد می رسند در خارج از رحم نیز قادر به ادامه حیات خواهند بود و بسیاری از آنها به عوارض درازمدت ناشی از زایمان زودرس مبتلا نخواهند شد.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

شما ممكن است اخیرا كمی احساس خستگی كنید كه كاملا قابل درك است. از فعالیت خود بكاهید و برای روز زایمان انرژی ذخیره كنید. اگر باید مدت زمان زیادی را روی پاهای خود بایستید از كمربند حاملگی استفاده كنید زیرا از شكم شما محافظت كرده و بخشی از وزن شما را در بقیه بدن پخش می كند. اگر هم به مدت طولانی نشسته یا خوابیده اید، به سرعت از جای خود بلند نشوید زیرا ممكن است خون در پاهای شما جمع شده باشد كه در نتیجه فشار خون شما (برای چند لحظه) افت می كند كه در نتیجه ممكن است در هنگام بلند شدن احساس سرگیجه داشته باشید.
اكثر ماماها به خانمهای حامله پیشنهاد می كنند كه از ماساژ پرینه (ماساژ ناحیه بین واژن و مقعد) استفاده كنند تا از پارگی آن در هنگام زایمان پیشگیری شود. اكنون زمان مناسبی برای انجام این كار است هرچند ممكن است این ماساژ برای برخی خانمها چندان راحت نباشد و همچنین انجام این ماساژ لزوما مانع پاره شدن پرینه نمی شود. به هر حال در این مورد از پزشك خود بپرسید و روش انجام آنرا فرا بگیرید.
شما ممكن است برآمدگی ها یا تاولهایی را بر روی شكم خود مشاهده كنید كه همراه با احساس خارش باشد. بروز این تاولها ممكن است تا كفل یا كشاله ران هم امتداد پیدا كند. این عارضه معمولا بی خطر بوده و بثورات و كهیرهای خارش دار دوران بارداری نامیده می شود. اما به هر حال در صورت مشاهده این موارد از پزشك خود بخواهید شما را معاینه كند تا از سلامت شما مطمئن شود. در ضمن اگر در تمام بدن خود احساس خارش دارید حتی اگر این خارش شدید نیست به پزشكتان اطلاع دهید.Untitled

زایمان ممكن است زودتر از وقت مقرر رخ دهد پس برای آن برنامه ریزی كنید: شما ممكن است به زودی زایمان را تجربه كنید یا مدت زمان بستری بودن شما در بیمارستان بیشتر از آن چیزی باشد كه اكنون پیش بینی می كنید. كلید خانه خود را به حداقل یكی از بستگان یا دوستان خود بدهید تا در صورتی كه چیزی از منزل نیاز داشتید و خودتان قادر نبودید به خانه بیایید آن را برای شما بیاورند. دوستان یا بستگان شما باید در موقع ضرورت كارهای زیر را انجام دهند؛ پس كارها را تقسیم كرده و به آنها اطلاع بدهید:

– نگهداری از بقیه فرزندان شما در دوران زایمان و بستری بودن در بیمارستان؛
– بردن كودكان به مدرسه و فعالیتهای فوق برنامه و برگرداندن آنها؛
– آب دادن به گلها و گیاهان، مراقبت از حیوان خانگی و گرفتن پیامها و نامه ها؛
– تعیین كسی كه كارهای شما را در محل كار انجام دهد یا هر وظیفه دیگری را كه بر عهده دارید متقبل شود؛
نام و شماره تماس این افراد را در كیف دستی خود قرار داده یا وارد گوشی تلفن همراه خود كنید تا بتوانید در هنگام نزدیك شدن زایمان به سرعت به آنها خبر بدهیدUntitledجنین شما در هفته های پایانی بارداری در حال رشد روزافزون و سریع است. حال آنکه وجود 5 تا 6 وعده غذایی مقوی و کم حجم در طول روز بسیار موثرتر از 2 یا 3 وعده غذایی پرحجم در طول روز است. زیرا غذاهای سنگین و پرحجم موجب ترش و سوزش معده میشود. میان وعده های مفید و انرژی زا شامل پروتئین ها و کربوهیدرات ها هستند که در مواد مغذی مثل جوجه کباب، به همراه نان سبوس دار، دوغ، میوه، پنیر و بیسکوئیت، حبوبات به همراه شیر، انواع معجون های مغزدار و کشمش، یک لیوان شیر به همراه تکه هایی از انواع میوه ها، تکه های سیب آغشته به کره بادام زمینی یا لوبیا، برنج و مواد نشاسته ای به وفور یافت می شود.Untitledتهوع و استفراغ صبحگاهی در سه ماهه پایانی بارداری در نتیجه فشاری است که رحم به معده می آورد یا در اثر کاهش انقباضات معمول شکمی رخ می دهد. چاره کار خورد بیسکوئیت یا کاهش حجم وعده های غذایی است. در صورتی که این کارها جواب نداد، ممکن است که این دل آشوبگی ناشی از وجود مشکل گوارشی باشد که به هیچوجه به جنین شما آسیب نمی رساند. البته باید بدانید که مشکلات کبدی نادری وجود دارند که موجب بروز تهوع و استفراغ می شوند، اگر هیچ یک از راهکارها کاهش تهوع را به دنبال نداشت با پزشک خود مشورت کنید.Untitledبه وجود آمدن چربی پوست جنین باعث می شود که چین و چروک ها از بین برود و کرک های اولیه کم و بیش زایل میشوند  جنین شکل زیبای یک کودک آدمی را به دست می آورد. توصیه شده است روزهای دوشنبه سوره “یس” و روزهای سه شنبه سوره ” فرقان ” و روزهای چهارشنبه سوره” دهر” را تلاوت کنید. روزهای جمعه هم یک انار شیرین را ناشتا میل کنید. در همه حال به یاد خدا باشید و درچهره افراد مومن و زیباروی نگاه کنید. Untitledورم به خصوص در اواخر دوران بارداری می تواند به صورت طبیعی ایجاد شود. اما اگر سریع و ناگهانی بوده و یا با سردرد و سرگیجه و دردشکمی توام باشد باید به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید . برای کاهش ورم طبیعی بهتر است برای استراحت در حالت خوابیده به پهلوی چپ دراز بکشید. به طور منظم ورزش کنید و پاها و بازوها را در سطحی بالاتر از قلب در دوره های کوتاه مدت در طول روز قرار دهید. به میزان کافی کالری و پروتئین مصرف کنید و روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید و زیاد نمک نخورید. از ایستادن و نشستن های طولانی خودداری کنید و کفش و جوراب های تنگ نپوشید و دست هایتان را در هنگام خوابیدن زیر بالش یا زیر سر قرار ندهید. از مصرف زیاد قند و چربی هم خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *