هفته سی و نهم بارداری

Untitledکودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودك شما آماده است تا به دنیا قدم بگذارد! او به ساختن یك لایه چربی جهت كنترل دمای بدن پس از تولد ادامه خواهد داد؛ اما اكنون حدود 60 سانتی متر طول و 3150 گرم وزن دارد (پسرها معمولا كمی سنگین تر از دخترها هستند). اندامهای بدن كودك شما كاملا رشد كرده و در محل نهایی خود قرار گرفته اند و با شكل گرفتن یك لایه جدید از پوست زیر لایه خارجی فعلی به تدریج پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می شود.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

پزشك یا ماما در هر نوبت مراقبت های بارداری، با معاینه دقیق شكم شما وضعیت رشد و حالت قرار گرفتن جنین را بررسی می كند. وی ممكن است معاینه داخلی هم انجام دهد تا مشخص شود كه آیا افاسمان (نازك شدن بافت دهانه رحم) یا دیلاتاسیون (باز شدن دهانه رحم) رخ داده است یا خیر. اگر با گذشت هفته های متوالی كودك شما سرسختانه در جای خودش نشسته است وحشت زده نشوید! تنها 5% كودكان در سر موعد مقرر به دنیا می آیند. مطمئن باشید كه نوزادتان نمی تواند شما را تا ابد منتظر بگذارد! اگر كودك شما تا زمان مقرر متولد نشود پزشك یا ماما از شما خواهد خواست تا پس از پایان هفته چهلم یك سونوگرافی انجام دهید تا از بی خطر بودن ادامه حاملگی اطمینان حاصل كند. اگر یك یا دوهفته از زمان مقرر (پایان چهل هفته) بگذرد و درد زایمان به طور طبیعی رخ ندهد اكثر پزشكان از اینداكشن (القای درد زایمان به بدن با استفاده از سرم ) استفاده می كنند.

ممكن است شنیده باشید كه كیسه آب خانم حامله بدون بروز درد زایمان در یك محل شلوغ پاره می شود! اگر این اتفاق برای شما هم رخ بدهد نگران نشوید؛ پوسته كیسه آب در 15% موارد پیش از بروز درد زایمان پاره می شود. در چنین حالتی معمولا یك جریان تند آب دیده نمی شود بلكه یك ریزش آرام و یا مقداری ترشح آبكی مشاهده می شود. در هر حال اگر كیسه آب شما پاره شد (یا حتی شك كردید كه ممكن است ترشحاتی دیده باشید) به سرعت به پزشك یا مامای خود اطلاع دهید اما خونسردی خود را حفظ كنید زیرا ممكن است تا بروز درد زایمان چند ساعت باقی مانده باشد. بهتر است در این مورد قبلا با ماما یا پزشك خود مشورت كنید، ممكن است به شما گفته شود تا منظم شدن انقباضات و كم شدن فواصل آنها در خانه صبر كنید یا به بیمارستان بروید تا آنتی بیوتیك به شما تزریق شود. در صورتی كه بعد از پاره شدن كیسه آب انقباضات زایمانی شروع نشود ممكن است از القای زایمان استفاده شود. همچنین اگر مشاهده كردید كه فعالیت جنین كند یا كم شده است حتی اگر ترشح مایع نداشتید به سرعت به پزشك خود اطلاع دهید.
نشانه های دیگری هم هستند كه بیانگر نزدیك بودن حاملگی بوده و از پاره شدن كیسه آب معمول تر می باشند. شما ممكن است مقداری مخاط متراكم و ضخیم صورتی رنگ یا خونی را در لباس زیر خود یا هنگام رفتن به توالت مشاهده كنید، به این وضعیت “نمایش خونی” گفته می شود و علامت قریب الوقوع بودن شروع زایمان است و معمولا درد زایمان یك یا دو روز بعد از مشاهده نمایش خونی رخ می دهد (در صورت مشاهده لكه خونی واضح یا خونریزی از واژن در هر حالت به سرعت با پزشك خود تماس بگیرید). نشانه دیگر زایمان می تواند انقباضات متناوبی باشد كه فاصله بروز آنها دائما كمتر می شود. در صورتی كه قبلا انقباضهای براكستون- هیكس را تجربه كرده باشید اكنون خواهید فهمید كه آن انقباضها تنها یك تمرین ساده بوده اند! پزشك یا ماما به شما خواهد گفت كه چه زمانی با او تماس بگیرید اما هنگامی كه انقباضاتی شروع شدند كه هر كدام بیشتر از یك دقیقه طول بكشند، هر 5 دقیقه یكبار رخ بدهند و حداقل یك ساعت به طور مداوم بروز كنند، احتمالا وقت آن رسیده است كه آماده رفتن به بیمارستان شوید. فاصله زمانی بین هر انقباض تا انقباض بعدی را اندازه بگیرید. اگر شك دارید كه درد زایمان فرا رسیده است یا نه، با پزشك خود تماس بگیرید.
ممكن است پزشك از شما خواسته باشد تا حركات كودك را بشمارید. حتی اگر او از شما نخواسته است كه تعداد حركات جنین را بشمارید، در صورت مشاهده افزایش شدید یا كاهش در فعالیت جنین به سرعت با پزشك خود تماس بگیرید. كودك شما باید تا زمان به دنیا آمدن فعال باشد و كاهش فعالیت او می تواند نشانه بروز یك مشكل باشد؛ شاید لازم باشد زایمان به سرعت انجام شودUntitledیك سوتین شیردهی بخرید: یك سوتین شیردهی بخرید و با خود به بیمارستان ببرید. شما بلافاصله پس از زایمان به آن نیاز خواهید داشت و مسلما دوست ندارید كه پدربزرگ را دنبال این كار بفرستید! پستانهای شما بزرگتر از قبل شده اند و احتمالا اندازه آنها در دوران شیردهی كمی بزرگتر خواهد شد. اگر دستمال یا پد مخصوص دوران شیردهی را درون سوتین خود قرار دهید به شما كمك خواهد كرد تا از ترشح شیر و كثیف شدن لباسهایتان جلوگیری كند. Untitled قبل از رفتن به بیمارستان سعی کنید با خوردن تنقلات سبک مثل میوه، نان تست، بیسکویت یا سوپ، انرژی کسب کنید. زمانی که به بیمارستان می روید، خوردن غذا ممنوع خواهد بود. در آن حالت به دلیل تهوع خودتان هم میلی به خوردن نخواهید داشت، حتی ممکن است بالا بیاورید و این خود دلیلی محکم برای دوری از میان وعده ها در بیمارستان است. زمان شروع درد، نوشیدن مایعات مفید خواهد بود.Untitledشما خصوصا در هفته های آخر بارداری خلق و خوی متغیری خواهید داشت و حالات روحی تان به راحتی تغییر می کند. اکثر خانم ها در این زمان بی صبرانه منتظر خاتمه بارداری و زایمان هستند. خیال پردازی های زیاد در رابطه با بچه و اضطراب در رابطه با نزدیک شدن موعد زایمان کاملا طبیعی است. همچنین امکان دیدن خواب های پریشان در رابطه با زایمان و نوزاد نیز وجود دارد که طبیعی بوده و دلیل بر اتفاق خاصی نیست.Untitledبرای کاهش درد زایمان پیامبر اسلام فرموده اند : “اگر سوره انشقاق را نوشته و همراه زنی که زایمان برای او سخت است بگردانند و یا این سوره را آن زن بخواند، فرزندش به آسانی و به سرعت به دنیا می آید.” از دیگر توصیه ها نشستن در آب مطبوخ  جوشانده برگ و دانه تخم شنبلیله است که سبب آسانی زایمان خواهد شد. رازیانه هم در روزهای آخر بارداری برای زایمان آسان مفید است و سبب زیاد شدن شیر مادر می شود.Untitledهر چه قدر که احساس ورم در بدنتان می کنید یا هر قدر که زیاد به دستشویی می روید تا مثانه خود را تخلیه کنید، باز هم به نوشیدن آب ادامه دهید. آب زیاد نوشیدن در پایان بارداری امری ضروری است. وجود آب فراوان در بدن شما به هنگام زایمان، انرژی و آرامش شما را در تحمل درد افزایش می دهد و بر عکس این امر زمانی اتفاق می افتد که بدن شما از آب محروم باشد. اگر به میزان کافی آب دریافت کرده باشید، شاید به سرم وریدی نیاز کمتری داشته باشید. از نوشیدنی هایی مانند آب، شیر، قهوه بدون کافئین، آبمیوه، تکه های یخ یا میوه های یخ زده، یخ در بهشت، میوه های پر آب مانند هندوانه، انگور و هر چیزی که به میزان 8 لیوان آب و مایعات وارد بدن شما می کند، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *