هفته سی و سوم بارداری

Untitledکودک شما چگونه تغییر می کند؟

در این هفته وزن كودك شما كمی بیشتر از 1810 گرم و طول بدن او (از سر تا پاشنه پا) حدود 43.7 سانتی متر می شود. چروكها و همچنین رنگ سرخ پوست او كمتر شده و در حالی كه اكثر استخوانهای او در حال سخت شدن هستند جمجمه او هنوز نرم بوده و استخوانهای جمجمه كاملا به یكدیگر نچسبیده اند. این امر به او كمك می كند تا راحت تر از مجرای زایمان عبور كرده و به دنیا بیاید.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

شما ممكن است درد و یا حتی كرختی در انگشتها، مچ و دستهای خود حس كنید. بافتهای مچ دست شما همانند بقیه بافتهای بدنتان ممكن است متورم شوند. در این صورت فشار در كانال مچ (كه یك مجرای استخوانی در مچ دست شماست) افزایش می یابد. عصبهایی كه از این مجرا عبور می كنند تحت فشار قرار می گیرند كه در نتیجه عوارضی همچون بی حسی، خارش، تیر كشیدن، احساس سوزش، تیر كشیدن و یا درد مبهم بروز می كنند. استفاده از مچ ‌بند را امتحان كنید یا در هنگام خواب یك بالش زیر دستهای خود قرار داده و آنها را بالاتر از سطح بدن نگاه دارید. اگر باید در محل كار به طور دائم از دستهای خود استفاده كنید، مثلا تایپیست هستید یا در خط مونتاژ یك كارخانه كار می كنید، هنگام استراحت دستهای خود را در حالت كشیده قرار دهید.
اگر به هنگام خواب در شب مشكل دارید یك بالش بین پاها و زیر پشت خود قرار دهید. اگر این كار به شما كمك نكرد چند بالش زیر سر خود قرار داده و سعی كنید در حالت نیمه نشسته بخوابید و حتی می توانید در حالتی كه كاملا روی تخت نشسته و به بالشها تكیه داده اید بخوابید. اگر دفعات رفتن به توالت خواب شما را به هم ریخته است، از عصر به بعد مایعات كمتری مصرف كنید.
برای اكثر خانمها روابط جنسی در دوران حاملگی تا قبل از پاره شدن كیسه آب و فرا رسیدن زمان زایمان مشكلی ایجاد نمی كند. با این حال توصیه می شود كه در هفته های آخر آمیزش با استفاده از كاندوم باشد یا اصلا انجام نشود.Untitledلباسها و وسایل خواب كودك خود را بشویید: لباسهای خوشگلی را كه برای كودك خود خریده اید یا در مهمانی هدیه گرفته اید به یاد می آورید؟ شما باید هرچیزی را كه با پوست لطیف كودكتان تماس خواهد داشت بشویید تا هرگونه ماده محرك كه ممكن است در تار و پود آن موجود باشد از بین برود. ملایم ترین شوینده ها كه برای این كار مناسب هستند عبارتند از پودر های صابون و شوینده های مخصوص كودكان، شوینده هایی كه غیر حساسیت زا هستند و شوینده هایی كه روی آنها نوشته شده است: مخصوص پوستهای حساسUntitled

اگر به قدر کافی شیر بنوشید، به راحتی کلسیم مورد نیاز برای خود و جنین تان را به میزان کافی دریافت می کنید اما اگر شیر کافی نمی خورید، می توانید کلسیم را از راه های زیر دریافت کنید :

پنیرهای کم چرب یا بدون چربی را به سالاد ها یا سبزیجات پخته شده اضافه کنید.

از ماست های بدون چربی به عنوان ماده اصلی برای تهیه سس استفاده کنید.

شیر خشک بدون چربی را به غذاهایتان اضافه کنید.

سبزیجات پر کلسیم مثل کلم بروکلی، برگ خردل، کلم پیچ و بامیه بخورید.

کاکائوی داغ را به جای آب با شیر سرد شده بخورید.

غذاهایی که دارای سویای غنی شده با کلسیم است مثل شیرسویا و پنیرسویا بخورید.Untitled اگر شش خانم باردار را که در یک زمان حامله شده اند و افزایش وزن یکسانی داشته اند را کنار هم جمع کنید، شاهد تفاوت هایی در بین آنها خواهید بود. شکم یکی بالا، یکی پایین و دیگری فقط از جلو بارداری اش مشخص است. در حالی که دیگری وقتی از همه طرف بارداریش را نشان می دهد. شکم یکی کاملا بیرون زده در صورتی که شکم دیگری کاملا صاف است و به نظر می رسد که اصلا باردار نیست. شکل بیرونی شکم به خاطر اندازه و وضعیت قرار گرفتن جنین، قد و ساختار بدن و ناحیه ای که افزایش وزن داشته اید کاملا متفاوت است.Untitled شما در هفته اول ماه هشتم هستید. این ماه، ماه زیبایی است. تا این زمان اعضای اصلی جنین تکامل یافته و در این ماه جنین زیباتر می شود. روزهای شنبه بعد از نماز صبح سوره “قدر” را ده مرتبه بخوانید و روزهای یکشنبه هم بعد از نماز صبح دو مرتبه سوره “والتین” را تلاوت کنید. حتما ماست شیرین و عسل را در برنامه غذایی خود قرار دهید و در خوردن آن ها کوتاهی نکنید. خوب است بدانید که مصرف ادویه های تند مثل خردل، دارچین و نعناع زیاد در طول دوران بارداری سبب اگزما گرفتن نوزاد می شود.Untitledدر پایان سه ماهه ی سوم مغز جنین سه تا چهار برابر اولین هفته ی سه ماهه سوم رشد کرده است. مغز جنین برای رشد و عملکرد جهشی اش در این دوران نیاز به مواد غذایی مازاد دارد. یکی از مواد غذایی بسیار مهم برای تغذیه مغز اسید چرب امگا 3 است که غالبا در ماهی وجود دارد. این ماده حیاتی به رشد سلول های مغز و پوشش محافظ میلین که به تولید مسیرهای ارتباطی مغز سرعت می بخشد، کمک می کند. بنابراین فرصت خوبی است که با مصرف ماهی، روغن کانولا یا دانه های روغنی به بالا بردن سطح اسید چرب امگا3 در مغز جنین کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *