هفته سی و دوم بارداری

Untitledکودک شما چگونه تغییر می کند؟

احتمالا اكنون وزن كودك شما حدود 1800 گرم و طول او هم حدود 43.2 سانتی متر است و بیشتر فضای رحم شما را به خودش اختصاص داده است. ناخنهای انگشتان پاهای او درآمده اند و ناخنهای انگشتان دستهای او هم رشد كرده اند. برخی از كودكان در این مرحله موی واقعی هم درآورده اند در حالی كه برخی دیگر تنها موهای نرمی شبیه به كرك هلو دارند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

در حال حاضر حجم خون شما (پلاسمای خون و گلبولهای قرمز آن) حدود 40 تا 50 درصد بیشتر از زمانی شده است كه حامله نبودید. این تغییر برای آن است كه نیازهای شما و كودكتان تامین شود. همچنین این خون اضافی خونریزی هنگام زایمان را هم جبران خواهد كرد. وزن شما به میزان نیم كیلوگرم در هفته در حال افزایش است كه نیمی از این افزایش وزن متعلق به كودك شما می باشد. با نزدیك شدن رحم به دیافراگم و فشار آوردن به آن و افزایش فشار بر روی شكم ممكن است بیشتر از قبل دچار سوزش معده شوید یا گاهی اوقات احساس تنگی نفس كنید. برای رفع مشكل تنگی نفس غذای خود را در حجم كمتر و دفعات بیشتر (به جای سه بار در روز) میل كنید و هنگام خوابیدن پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید. خوردن حجم كمتری از غذا به رفع سوزش معده نیز كمك می كند.

با رشد كودك شما بواسطه افزایش وزن در ناحیه شكم ، وضعیت ظاهری بدن و همچنین مركز ثقل شما تغییر می كند. بعلاوه ماهیچه های شكمی شما كشیده تر شده، هورمونها موجب سست تر شدن رباطهای ماهیچه ها می شوند و حتی ممكن است رحم در حال رشد، بر تعدادی از عصبهای شما نیز فشار وارد كند. این موارد ممكن است باعث بروز كمردرد و یا احساس درد در كفل و یا كشاله ران شما شوند. در صورتی كه در پاهای خود احساس كرختی (بی حسی) و یا خارش می كنید به پزشك یا مامای خود اطلاع دهید.Untitled

لیست اسامی كسانی را كه می خواهند پس از زایمان به شما كمك كنند آماده كنید: ممكن است دوستان و اقوام شما بخواهند پس از تولد نوزاد در امور مختلف از جمله كارهای خانه به شما كمك كنند. اما سر بعضی از خانمها آنقدر پس از زایمان شلوغ می شود كه حتی نمی توانند برای انجام كارهای خانه به دیگران امر و نهی كنند! این نكته مهمی است كه باید به آن توجه كنید؛ روزها و هفته های آول پس از ورود نوزاد واقعا غافلگیر خواهید شد و افرادی هستند كه واقعا دوست دارند به شما كمك كنند مشروط بر اینكه بدانند چه كاری را و در چه زمانی باید چگونه انجام دهند. پس از هم اكنون آماده شوید؛ فهرست زیر می تواند به شما كمك كند تا بتوانید كارهای مختلف را افراد مناسب واگذار كنید:

– اگر كسی به شما گفت كه مایل است در هفته های اول پس از زایمان به شما كمك كند نام و شماره تماس او را یادداشت كنید.
– اطمینان حاصل كنید كه امكانات و مواد شوینده به اندازه كافی در دسترس است.
– یك برنامه مراقبت یا یك گردش برای بقیه فرزندان خود تدارك ببینید.
– از یكی از همسایگان یا دوستان خود بخواهید كه برای آب دادن به گلدانها یا مراقبت از حیوان خانگی به شما كمك كند.
– یك لیست كامل از خواروبارهای مورد نیاز روزانه یا چند روزه را تهیه كنید كه بتوانید آن را برای خرید به یكی از دوستانتان بدهید.
– نحوه استفاده از دستگاههای مختلف (مثلا ماشین لباسشویی یا ظرفشویی) را بنویسید.
– از یكی از همسایگان بخواهید كه زباله های شما را در وقت مقرر بیرون ببرد.

Untitledمادرانی که در دوران بارداری و به خصوص در سه ماهه آخر به اندازه کافی اضافه وزن نداشته اند، می توانند از نان برنجی، ماکارونی، سیب زمینی، پروتئین ها و مواد قندی طبیعی مثل خرما و عسل استفاده کنند. آن چه که بسیار در این دوران حائز اهمیت است، رعایت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی است. پس همواره سعی کنید از گروه نان و غلات، میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت و تخم مرغ و حبوبات به میزان کافی استفاده کنید تا مواد غذایی مورد نیاز بدن شما و جنین در حال تکامل تامین شود. در دوران بارداری در صورت کاهش مصرف مواد غذایی، جنین بیش از شما آسیب می بیند و وزن کم می کند.Untitledتحقیقات نشان می دهد مادران آرام که ترس کمتری از زایمان دارند، زایمان کوتاه تر و نوزادان سالم تری دارند. آرامش مادران علاوه بر تاثیرات روانی، از نظر جسمی نیز موثر است. معمولا خانم هایی که در حین زایمان دچار ترس می شوند، ممکن است با فشردن دندان ها، چنگ زدن به نرده های حفاظت تخت و یا خم کردن انگشتان نسبت به درد واکنش نشان دهند. این  واکنش ها از نظر جسمی به علت ترشح هورمون آدرنالین توسط بدن در شرایط ترس، مانع از تولد جنین می شود. در واقع ترس شما از درد در حین وضع حمل می تواند بدن شما را از انجام کارهای لازمی که برای حرکت جنین به مجرای زایمان لازم است، باز دارد.Untitled هر روز بر یک عدد میوه “به” سوره یاسین بخوانید و آن را ناشتا بخورید. در خصوص فواید میوه به، پیامبر خدا فرموده اند : ” به بخورید و آن را به هم هدیه بدهید زیرا به بینایی را جلا می بخشد و بذر دوستی و مدت را در دل ها می کارد و زنان باردارتان به بدهید زیرا خوردن به سبب می شود که فرزندانتان زیباروی شوند” . در روایت دیگر آمده است ” اخلاق فرزندتان نیکو می گردد.” امام صادق نیز فرموده اند : ” به زن باردار به بدهید زیرا رنگ و بوی فرزند را زیبا می کند.” از ماه هفتم به بعد پنج سوره قران را که با تسبیح شروع می شود را تلاوت کنید که عبارتند از : حدید، حشر، صف، جمعع و تغابن.Untitledاغلب مشکلات بند ناف هیچ گونه آسیب یا مشکل جدی را برای جنین در پی ندارند. بهترین راه برای زودتر متوجه شدن در مورد مشکلات بندناف این است که به حرکات جنین دقت داشته باشید. اگر متوجه شده اید که جنین حداقل 8 تا 10 حرکت در یک ساعت ندارد، ساعت بعد، تعداد حرکاتش را بشمارید زیرا ممکن است در ساعت اول جنین شما خواب بوده که هیچ حرکتی نداشته است. اگر متوجه شدید که جنین حرکتی ندارد یا حرکاتش کاهش پیدا کرده است به پزشک اطلاع دهید و از او سوال کنید که آیا لازم است که برای انجام سونوگرافی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *