هفته سیزدهم بارداری

Untitled

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

هر چند كودك شما هنوز خیلی كوچك است، اما احتمالا شكم شما به زودی به قدری بزرگ خواهد شد كه همه خواهند فهمید شما باردار هستید! در واقع اكنون كودك شما از فرق سر تا انتهای بدن، حدود 7.5 سانتی متر یعنی به اندازه یك میگوی بزرگ! طول دارد و حدود 30 گرم است. صرف نظر از اندازه اندامها نسبت به یكدیگر، بدن كودك شما در داخل رحم، كاملا شكل گرفته است. در مقایسه با چند هفته پبش، اندازه اندامهای كودك شما متناسب تر شده و اندازه سر او در حدود یك سوم كل بدن است. انگشتان كوچك او (كه هر كدام یك اثرانگشت منحصر به فرد دارند) در سر جای خودشان هستند. كلیه ها و مجاری ادراری او در حال فعالیت هستند و او ادرار خود را به داخل مایع آمنیوتیك (كه قبلا آن را می بلعید) می ریزد. با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، بخش حساس و بحرانی رشد كودك شما پایان یافته است و احتمال وقوع سقط جنین بسیار كاهش می یابد.

شما چگونه تغییر می کنید؟

اكنون باید جشن بگیرید؛ این هفته آخرین هفته از سه ماهه اول است! هفته آینده، شما در سه ماهه دوم حاملگی خود قرار دارید. این مسئله به دو دلیل خیلی مهم است: اول اینكه احتمال سقط جنین در شما بسیار كم شده است و دوم اینكه در اكثر خانمهای حامله عوارض اولیه حاملگی (مانند تهوع صبحگاهی) از بین می روند. با این حال در برخی موارد، سوزش معده جای تهوع را می گیرد. هرچند تا تولد نوزاد شما چندین ماه باقی مانده است، اما ممكن است سینه های شما در حال تولید كولوستروم یا آغوز باشند؛ یك ماده بسیار مغذی كه غذای كودك شما را در روزهای اول تولدش تامین می كند، در حالی كه تا جاری شدن شیر از سینه ها زمان زیادی باقی مانده است. همچنین بسیاری از زوجها در سه ماهه دوم شاهد افزایش میل جنسی می باشند، زیرا حالت تهوع كاهش یافته و انرژی بدن افزایش می یابد.

Untitled

قندهای غذایی که در انواع مختلفی از مواد غذایی یافت می شوند، شامل لاکتوز شیر، فراکتوز میوه ها و قندهای افزودنی مثل شکر، شیره ذرت و دکستروز می باشد. با برچسب هایی که روی آنها نوشته شده است “بدون قند افزودنی” دچار اشتباه نشوید، حتما آن محصول حاوی مقداری قند طبیعی است. بنابراین این مواد غذایی از آنجا که حاوی مقداری قند طبیعی هستند، فشار خونتان را بالا می برند.

Untitled

گروه نسبتا زیادی از زنان باردار از خارش پوست بدن در نواحی مختلف شکایت می کنند. خارش، ناحیه پوست شکم و دست و پا را بیشتر از نقاط دیگر فرا می گیرد. علت خارش ممکن است مربوط به حساسیت بدن به حاملگی باشد. جهت تسکین خارش، دوش آب گرم در فصل زمستان مفید است و گاهی نیز پاشیدن پودر بچه در نواحی مبتلا به خارش موثر واقع می گردد.

Untitled ماهی که پیش رو دارید ماه رویش مو است. در این ماه جنین کمی از زشتی خود را از دست می دهد، پوستش شفاف و قرمز رنگ است و کرک نازکی سراپای بدن او را پوشانده است. توصیه شده است در این ماه روزهای پنج شنبه و جمعه سوره “انسان” (دهر) را بخوانید. در همه نمازهایتان در یک رکعت سوره “قدر” را تلاوت کنید و هر روز بعد از نماز 140 مرتبه صلوات بفرستید. قاووت بخورید. خوردن قاووت یا سویق موجب قوت در فرزند و نبودن کودنی، سبک مغزی و نادانی در او می شود.Untitled

از آنجا که در دوران بارداری بیشتر غذا می خورید و هورمونهای بارداری باعث شده اند که بافت لثه، نرم تر و حساس تر شود، بیشتر احتمال دارد که در معرض تورم و خونریزی لثه که به آن التهاب بارداری می گویند قرار بگیرید. برای جلوگیری از این التهاب دندان هایتان را به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از ایجاد پلاک های دندانی جلوگیری کنید. بهتر است از مسواک نرم استفاده کنید و روزی 2 بار دهان خود را با دهان شویه ضدعفونی کنید. علاوه بر این در برنامه غذایی خود موادی را بگنجانید که حاوی کلسیم و ویتامین C باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *