هفته بیست و یکم بارداری

Untitledکودک شما چگونه تغییر می کند؟

وزن كودك شما حدود 340 گرم و اندازه او تقریبا 26.6 سانتی متر است. ابروها و پلكهای او كامل شده اند. و مسلما شما حركتهای او را احساس می كنید. كودك شما به برنامه روزانه و كارهایی كه ممكن است داشته باشید توجه نمی كند؛ پس اگر هنگامی كه در شب آماده خوابیدن می شوید او تكان خوردن را آغاز كرد، تعجب نكنید. اگر شما یك دختر در شكم خود داشته باشید واژن او كاملا شكل گرفته است هرچند رشد این اندام تا زمان تولد او ادامه خواهد یافت.

 

شما چگونه تغییر می کنید؟

احتمالا شما این روزها كاملا احساس آرامش می كنید. شكم شما هنوز خیلی بزرگ نشده است و بخش عمده دردها و عوارض اولیه حاملگی از بین رفته اند. هر وقت كه می توانید یكجا بنشینید، لم دهید و لذت ببرید. در سه ماهه سوم حاملگی به خاطر اینكه رشد كودك شما تقریبا كامل می شود دردهای خفیفی خواهید داشت. البته این بدان معنا نیست كه شما در این دوران هیچگونه مشكل جزئی نخواهید داشت. مثلا به دلیل افزایش تولید چربی در بدن شما، ممكن است آكنه یا جوش بر روی پوست شما ظاهر شود. در این صورت روزی دو مرتبه پوست خود را با آب و صابون ملایم بشویید، اما دقت كنید كه بدون تجویز پزشك از هیچگونه داروی خوراكی یا پمادهای موضعی استفاده نكنید.

اكنون شما مستعد ابتلا به واریس هستید؛ خصوصا اگر مادر شما هم به این عارضه مبتلا باشد. این عارضه به این علت ایجاد می شود كه حاملگی فشار بیشتری بر سیاهرگهای پاهای شما وارد می كند؛ حجم خون در بدن شما افزایش یافته و رحم شما فشار بیشتری بر سیاهرگ بزرگ تحتانی (كه خون را از اندامهای پائینی بدن شما به قلب باز می گرداند) وارد می كند. از سوی دیگر افزایش هورمون پروژسترون موجب می شود كه دیواره سیاهرگهای شما شل شوند؛ لذا با رشد جنین و رحم، سیاهرگها بزرگ و بزرگتر می شوند. مشكل سیاهرگهای واریسی در هر حاملگی شدیدتر می شود و هرچند احتمال ایجاد این عارضه در سیاهرگهای پا بسیار بیشتر است اما ممكن است در قسمتهای دیگر مانند فرج نیز ظاهر شوند. در صورتی كه پاهای شما درد می كنند هر روز صبح جورابهای مخصوص حاملگی را بپوشید. یك پیاده روی سریع در طول روز نیز می تواند با افزایش سرعت گردش خون به شما كمك كند. همچنین می توانید به پهلوی چپ دراز بكشید و یك بالش زیر پاهای خود قرار دهید تا پاها بالاتر از سطح زمین قرار گیرند.

Untitled

یك كار بامزه انجام دهید: نصف دوران حاملگی شما گذشته است پس می توانید جشن بگیرید. ایده های زیر ممكن است كمك كننده باشند:

– برای اینكه بیشتر لذت ببرید صابونها و شمعهای معطر بخرید، لباس نو بپوشید، یا خود را به یك ماساژ مخصوص خانمهای حامله مهمان كنید (شاید بتوانید از همسرتان كمك بگیرید).

– برای یادگاری و تنظیم یك تقویم بارداری تاریخی، عكسهای حرفه ای از حاملگی خود بگیرید و یا یك تصویر سونوگرافی كودك خود را قاب كنید.

– یك كار مشترك با فرزندتان انجام دهید: یكی از كتابهای داستان محبوب دوران كودكی خود را بخوانید، با هم به یك موسیقی آرام گوش دهید، یا هدیه ای برای فرزندتان بخرید.Untitled بادام زمینی غذای بسیار مفیدی در دوران بارداری است که حاوی فیبر، ویتامین های e و folate چربی های تک اشباع مفید برای سلامت قلب می باشد. بادام زمینی و کره آن می تواند باعث پایین آوردن کلسترول و قند خون شود. همچنین بادام زمینی ارزش غذایی زیادی داشته و می تواند به کنترل وزن کمک کند و نسبت به غذاهایی که کربوهیدرات زیادی دارند، جلوی گرسنگی را می گیرد. به یاد داشته باشید که کره بادام زمینی کالری بالایی دارد و یک قاشق کره بادام زمینی به اندازه یک ساندویچ و برابر 190 کالری دارد.Untitledاگر بعد از ارضا شدن جنسی احساس دل پیچه و درد رحم کردید، آسوده باشید که این امر کاملا طبیعی است و آن را به گردن همسرتان نیندازید. این مسئله تاثیری منفی بر روی جنین یا خودتان ندارد. اگر دل پیچه برای چند دقیقه طول کشید و دوباره شروع شد، مثلا هر 6 دقیقه، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر چه لکه بینی در اوائل بارداری خصوصا تا پیش از هفته 18 جایی برای نگرانی ندارد اما به لکه بینی در این دوران بعد از ارضا شدن و یا هرزمان دیگری باید توجه کرد و به پزشک اطلاع داد.Untitledاز ابتدای ماه پنجم در وقت نماز دست بر روی شکم نهاده، اذان و اقامه بگویید. هر روز بر یک عدد تخم مرغ سوره “حمد” بخوانید و آن را ناشتا بخورید. مادرانی که می خواهند فرزندی دانشمند به جامعه تحویل دهند، می بایست هنگام بارداری روزی یک عدد تخم مرغ و مقداری کنجد بخورند. توصیه شده است که در شب های جمعه سوره “ص” قرائت شود. نوشیدن روزانه شیر را فراموش نکنید زیرا پیامبر اکرم فرموده اند : “به زنان باردار خود شیر بنوشانید که موجب زیاد شدن عقل کودک خواهد شد.Untitled

در دوران بارداری آماده بروز یکی از ناخوشایندترین اتفاقات، یعنی از دست رفتن کنترل ادرار باشید. معمولا وقتی عطسه می کنید یا می خندید، کنترل ادرارتان را از دست می دهید که نمی توانید جلوی آن را بگیرید. بهترین روش برای جلوگیری از این مشکل این است که قبل و بعد از بارداری نرمش کگل را انجام دهید تا عضلات مثانه تان قوی شود اما اگر این ورزش چندان مفید نبود و نشت شما انقدر زیاد است که لباستان را خیس می کند، با پزشکتان صحبت کنید تا وی مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد و کیسه آب پاره نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *