هفته بیست و پنجم بارداری

Untitledکودک شما چگونه تغییر می کند؟

اندازه كودك شما از سر تا پاشنه پا حدود 34.3 سانتی متر شده است. وزن او (كه حدود 680 گرم است) خیلی زیاد به نظر نمی رسد اما او به زودی كمی بافت چربی می آورد و قیافه باریك و نحیف او تغییر خواهد كرد، پوست نسبتا چروكیده او صاف می شود و شباهت او به یك نوزاد كامل بیشتر و بیشتر خواهد شد. احتمالا اكنون می توان موهای او را دید كه هم رنگ و هم حالت گرفته اند، هر چند كه رنگ و حالت موهای او ممكن است بعد از تولد تغییر كنند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

نه تنها كودك شما موهای بیشتری درآورده است كه ممكن است موهای سر خود شما هم پرتر و درخشنده تر به نظر بیایند. در واقع موهای شما زیاد نشده اند بلكه همان موهای معمولی شما هستند كه بیشتر از معمول بلند شده اند. همچنین ممكن است موهای بدن شما نیز تیره تر یا كلفت تر به نظر بیایند. این موها نیز ظرف چند هفته پس از تولد نوزادتان به حالت عادی بازخواهند گشت؛ گاهی هم برای از بین بردن آنها ممكن است دچار زحمت شوید. شما ممكن است دیگر قادر نباشید كه به زیبایی و متانت گذشته راه بروید. ادامه دادن به ورزش برای شما خوب است اما هر وقت احساس كردید كه خیلی خسته شده اید ورزش نكنید. همچنین اگر احساس درد، كوفتگی بدن، سرگیجه یا غش كردید، یا زمانی كه نفس كم آوردید بلافاصله ورزش را متوقف كنید. برای مدت طولانی به پشت دراز نكشید و از انجام حركتهای ورزشی كه ممكن است تعادل شما را به هم بزند خودداری كنید. مقادیر زیادی آب بنوشید، قبل از ورزش گرم كردن و بعد از آن خنك كردن را فراموش نكنید.

با انجام آزمایش غربالگری گلوكز در فاصله هفته های بیست و چهارم تا بیست و هشتم، ممكن است بطور همزمان برای شما آزمایش كم خونی هم تجویز شود. هرچند حجم خون شما در طول حاملگی به شدت افزایش می یابد اما ممكن است تعداد گلبولهای قرمز خون شما به اندازه كافی افزایش نیافته باشد. گاهی اوقات این عارضه را «كم خونی فیزیولوژیك» می نامند كه در سه ماهه دوم و سوم حاملگی معمول است. در صورتی كه آزمایش خون شما حاكی از كم خونی واقعی باشد باید از آهن و مكملهای غذایی استفاده كنید.

اگر تا حالا به اسم نوزاد خود فكر نكرده اید باید در این كار جدی شوید. انتخاب یك نام مناسب وظیفه ای بسیار مهم است اما باید برای شما حالت تفریحی هم داشته باشد. به تاریخچه فامیل خود (مثلا اسم پدر پدربزرگتان) یا مكانهایی كه برایتان جالب هستند یا شخصیتهای محبوب ادبی و داستانی تان و یا شخصیتهای فیلمهای مورد علاقه تان فكر كنید. حتی می توانید از كتابهایی كه اسامی مختلف كودكان را جمع آوری كرده اند استفاده كنید.Untitled در این هفته وقتتان را به همسرتان اختصاص دهید: می توانید همسرتان بطور رمانتیكی غافلگیر كنید. همه خصوصیاتی را كه از او دوست دارید بنویسید به او بگویید كه چرا فكر می كنید او یك پدر فوق العاده خواهد بود، یا حداقل دستهای همدیگر را بگیرید و به یك گردش كوتاه یا پیاده روی بروید. برای ارتباط جسمی و روحی با یكدیگر وقت بگذارید، آنچه را در یكدیگر دوست دارید و آنچه كه شما را به هم پیوند می دهد جشن بگیرید، عشق بورزید و قدر یكدیگر را بدانید. هر هفته حداقل نیم ساعت وقت بگذارید و به همسرتان بفهمانید كه چقدر برای شما و زندگی تان مهم است. (البته اگر واقعا اینطور هست!)Untitled شلغم سرشار از ویتامین A,B,C  و حاوی فسفر، کلسیم، پتاسیم، ید و گوگرد است. شلغم تقویت کننده نور چشم است و به علت داشتن ویتامین A شب کوری را درمان می کند و به علت وجود گوگرد و با کمک ویتامین A از پیدایش سنگ در ادرار جلوگیری و سنگ ها را خرد می کند. فشار خون را پایین می آورد و در تقویت تخمدان ها و تحریکات جنسی نقش موثری دارد. خوردن شربت شلغم در زمان بارداری باعث رشد کودک، آسانی دندان درآورد، محکم شدن استخوان، زود به راه افتادن، زود حرف زدن و مقاومت در برابر بیماری ها می شود.Untitled ممکن است در سه ماهه آخر بارداری بیشتر احساس تنگی نفس کنید زیرا همینطور که جنین بزرگتر می شود، فضای بیشتری از شکمتان را می گیرد و سایر اندام های بدنتان فشرده می شوند و به کناری می روند.در این مرحله ریه هایتان فضای کافی ندارند تا به طور کامل باز شوند و بتوانید عمیق نفس بکشید. نگران نباشید! اگر چه ممکن است احساس کنید به سختی نفس می کشید اما وجود پروژسترون بالا به شما کمک می کند نفس عمیق بکشید و اکسیژن بیشتری به بدنتان وارد کنید. از آنجایی که حجم خونتان در دوران بارداری زیاد است، با دم و بازدم شما اکسیژن بیشتری به جلو و عقب و درون جفت می رود.Untitledروزهای پنج شنبه و جمعه سوره “واقعه را قرائت کنید و شب ها در یک نماز سوره “التین” بخوانید و بعد از هر نماز دست بر تربت کشیده و بر شکم خود بمالید. ماه ششم، ماه عضلات است در این ماه فرصتی برای نیرومند شدن جنین فراهم می شود. چهره وضع متناسبی پیدا می کند و ابروها ظاهر می شوند. توصیه شده است که به مدت 40 روز ناشتا، هر روز 21 عدد مویز را با بیست و یک بسم الله میل کنید.Untitled

اگر پزشک از شما بخواهد که ورزش را قطع کنید باید نسبت به سلامت دوره بارداریتان شک کنید. پزشکان معمولا با توجه به شرایط و فواید و مضرات ورزش در این باره تصمیم می گیرند. خانم هایی که مشکل چندانی ندارند میتوانند ورزش کنند زیرا فواید آن بیشتر از خطرات احتمالی آن است. ماساژ بارداری یکی از بهترین کارهایی است که می توانید در این دوران انجام دهید. ماهیچه هایی که تحت فشار و کار زیادی قرار دارند، معمولا منقبض و سفت می شوند که ماساژ بهترین راه برای شل کردن آنهاست. تخت مخصوص ماساژ خانم های باردار دارای صفحات تو رفته هستند تا خانم ها بتوانند روی شکم بخوابند به طوری که درد کم تری احساس کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *