هفته بیست و هفتم

Untitledکودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودك شما دارد همه رحم شما را پر می كند! در این هفته او حدود 900 گرم وزن دارد و طول بدن او نیز 36.5 سانتی متر است. او اكنون می تواند چشمان خود را باز و بسته كند و در زمانهای مشخصی می خوابد و بیدار می شود. او می تواند انگشتهایش را نیز بمكد. هرچند ریه های او هنوز كاملا رشد نكرده است، اما در صورتی كه در این زمان بطور اتفاقی نارس به دنیا بیاید، با كمك دستگاه ریه او قادر خواهد بود تنفس را انجام دهد. به حركتهای ریتمیك و منظم كودك خود دقت كنید زیرا نشانه سكسكه هایی هستند كه از این به بعد ممكن است به طور معمول رخ دهند. معمولا هر بار سكسكه كودك تنها چند لحظه طول خواهد كشید و در نتیجه برای او آزاردهنده نخواهد بود؛ پس از احساس این حركات لذت ببرید! با رشد بیشتر بافت مغز اكنون مغز كودك شما بسیار فعال است. فكر می كنید او به چه چیز فكر می كند؟!

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

كودك شما در حال آماده شدن برای مرحله نهایی است، در نتیجه شما ممكن است عوارض جدیدی را مشاهده كنید. علاوه بر احساس درد در پشت و كمر، ممكن است گاهی اوقات دجار گرفتگی عضلات پا نیز بشوید. پاهای شما وزن زیادی را تحمل می كنند و رحم شما نیز به جریان خون بیشتری نیاز دارد. با رشد رحم فشار بیشتری بر رگهایی كه خون را از اندامهای تحتانی شما به سمت قلب می برند و همچنین بر عصبی كه از بالاتنه به سمت پاهای شما می رود وارد می شود. متاسفانه هر چه مدت بیشتری از حاملگی شما بگذرد این گرفتگیهای عضلانی شدیدتر و بیشتر خواهند شد. گرفتگی عضلات معمولا در شب رخ می دهد، اما ممكن است در طول روز هم بروز كند. با انجام این تمرین شاید از درد و گرفتگی رها شوید: پاهایتان را دراز كنید و انگشتهای پاهای خود را مستقیم به سمت جلو بكشید، سپس آنها را به سمت عقب (مثل اینكه بخواهید انگشت شست پا را به روی ساق برسانید) بكشید. این كار موجب كشیده شدن ماهیچه ساق پا می شود و ممكن است مشكل شما را بهبود ببخشد. همچنین چند دقیقه پیاده روی یا ماساژ دادن ماهیچه ساق پا ممكن است مفید باشد.

این مطلب ممكن است فعلا برای شما بسیار دور از ذهن باشد اما بهتر است به برنامه تنظیم خانواده و روش جلوگیری از بارداری نیز فكر كنید. شما باید قبل از تولد نوزادتان در برخی موارد تصمیم بگیرید. شاید این تعداد فرزند برایتان كافیست و بخواهید لوله هایتان را نیز در زمانی كه در بیمارستان هستید ببندید. به هر حال از حالا وقت كافی دارید كه با همسرتان و متخصص مشورت كنیدUntitledمقداری غذا آماده كنید كه بعد از تولد نوزادتان گرسنه نمانید! اگر خودتان آشپزی می كنید از این به بعد دو برابر غذا بپزید و نصف آن را فریز كنید. در هفته های اول پس از تولد نوزادتان هر روز شما و همسرتان به قدری خسته خواهید بود كه حوصله غذا پختن نخواهید داشت و از اینكه چیزی در یخچال داشته باشید كه بتوانید آن را به سرعت گرم كرده و مصرف كنید بسیار خوشحال خواهید شد. اگر هم آشپزی نمی كنید در مجلات و پیك های محلی یا مغازه های نزدیك محل سكونت خود بگردید و لیست همه خوراكیهایی را كه با سرویس به درب منزل شما آورده و تحویل می دهند، جمع آوری كنید. بعدا شما از انتخابهای متعددی كه دارید بسیار خوشحال خواهید شدUntitled

انواع مغزها مثل پسته، گردو، بادام و فندق منابع خوبی از پروتئین و آهن هستند و می توانند به عنوان میان وعده مغذی مورد استفاده قرار بگیرند، البته بهتر است این مواد حداکثر تا 24 ساعت  اما حداقل پس از خارج شدن از پوست چوبی آن مصرف شوند تا خواص غذایی آنها کاهش نیابد. اما حداقل یک سوم پروتئین روزانه بر اساس سفارش FDA باید از منابع حیوانی پروتئین تامین شود، هم چنین به خصوص در دوران بارداری بهتر است بخش عمده پروتئین رژیم غذایی از منابع پروتئین دریایی مثل میگو و ماهی و … تامین شود. بهتر است ماهی و میگو را آب پز یا بخار پز کنید تا خواص غذایی آن ها تا حد امکان کاهش نیابد.

Untitledآریتمی، یک بی نظمی در ضربان قلب است که معمولا پزشکان آن را از روی سونوگرافی دستگاه داپلر ( دستگاهی که صدای قلب جنین را بلند و تقویت می کند ) و گوشی پزشکی تشخیص می دهند. بی نظمی به این صورت است که انگار قلب برای لحظه ای ضربان ندارد. این مسئله چندان جای نگرانی ندارد زیرا بچه ها معمولا بی نظمی ضربان قلب را پیش از زایمان پشت سر می گذارند و هنگام تولد قلب سالمی دارند.Untitledکندر باعث تقویت فهم و حافظه می شود. برای رفع سستی اعضای بدن مفید است و جویدن آن باعث تقویت حافظه می شود.  در دوران بارداری با مکیدن کندر یا انزروت ترشح نخود مغز خود و نوزادتان را تقویت نمایید. پیامبر خدا فرموده اند :” به زن باردار خود کندر بخورانید زیرا جنین وقتی در شکم مادر خود به وسیله کندر تغذیه می شود، قلبش محکم و عقلش زیاد می شود و اگر جنین پسر باشد، شجاع خواهد شد.” علاوه بر این توصیه شده است در این ماه هر روز یک عدد انار را پی از خواندن سوره “فتح” ناشتا بخورید. تلاوت روزانه چند آیه از قرآن مجید را فراموش نکنید.Untitledهنگام بارداری که پستان ها بزرگ و سنگین می شوند بستن سینه بند ضروری است اما سینه بند را طوری انتخاب کنید که پستان ها به طرف بالا و داخل نگاه داشته شوند. چون پستان ها تا قبل از شش ماهگی به سرعت بزرگ می شوند بهتر است سینه بندها را تا قبل از آن مدت عوض کنید ولی از ماه ششم به بعد که تغییر حجم سینه ها تقریبا ثابت است، تعویض سینه بند ضرورت ندارد. از به کار بردن سینه بندهایی که پستان ها را صاف و پهن نگه می دارند جدا خودداری کنید. از ماه چهارم به بعد، ترشح غلیظ و سفید رنگی به نام “کلستروم” از نوک سینه ها خارج می شود که گاهی خشک شده و باعث تحریک پوست اطراف آن می گردد. برای جلوگیری از آن به کمک یک گاز تمیز و یا پنبه می توانید نوک سینه را با آب ولرم و صابون پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *