هفته بیست و نهم

Untitledکودک شما چگونه تغییر می کند؟

اكنون وزن كودك شما حدود 1100 گرم و اندازه او كمی بیشتر از 38 سانتی متر است. ماهیچه ها و ریه او به رشد خود ادامه می دهند و سر او بزرگتر می شود تا با مغز در حال رشد او (كه در حال ساختن میلیاردها سلول عصبی است) هماهنگ شود. با این سرعت بالای رشد نباید تعجب كرد كه نیازهای غذایی كودك شما در این سه ماهه به حداكثر مقدار خود می رسند. برای اینكه نیازهای غذایی خود و كودكتان را به خوبی تامین كنید، به مقادیر زیادی پروتئین، ویتامین C، اسید فولیك، آهن و كلسیم نیاز دارید. اسكلت كودك شما در حال محكم شدن است و به همین دلیل بدن او هر روز حدود به 200 میلی گرم كلسیم نیاز دارد.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

اكنون شما باید بتوانید حركات كودك خود را به خوبی حس كنید. به ضرباتی كه كودكتان با آرنج یا پایش می زند توجه كنید و اگر احساس كردید كه فعالیت كودكتان كم شده است به پزشك خود خبر دهید. او ممكن است از شما بخواهد تا تعداد حركات جنین یا ضرباتی را كه به بدن شما وارد می كند بشمارید، تا مطمئن شود كه مشكلی وجود ندارد.

ممكن است به برخی از عارضه های قدیمی، مثل سوزش معده و یبوست دوباره دچار شوید. هورمون پروژسترون كه در دوران حاملگی ترشح می شود عضلات بدن شما را سست و آزاد می كند كه شامل عضلات معده و روده نیز می شود. شل شدن عضلات به اضافه ازدحامی كه در شكم شماست سرعت هضم غذا را كاهش می دهد، بخصوص بعد از صرف یك وعده غذای سنگین ممكن است در معده و روده شما گاز یا نفخ تولید كند. بواسیر نیز مشكل دیگری است كه می توانید آن را ناشی از رشد رحم (و همچنین یبوست) بدانید. بواسیر كه به رگهای خونی متورم در ناحیه مقعدی گفته می شود در دوران حاملگی بسیار شایع است و معمولا پس از زایمان به سرعت از بین می رود. اگر این عارضه همراه با خارش یا درد باشد، می توانید در یك لگن یا وان كوچك از آب گرم (كه كفلها و مقعد را بپوشاند) بنشینید و یا از كیسه آب گرم یا كمپرس سرد در محل عارضه استفاده كنید. همچنین از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی اجتناب كنید. از مصرف هرگونه مواد دارویی بدون تجویز پزشك خودداری كنید و هرگونه خونریزی مقعدی را سریعا به او اطلاع دهید. برای جلوگیری از بروز یبوست از غذاهای فیبردار استفاده كنید، مقادیر زیاد آب بنوشید و یك تمرین ورزشی منظم داشته باشید.
تعداد كمی از خانمهای حامله ممكن است به عارضه “افت فشار خون خوابیده” مبتلا شوند. این حالت ناشی ازكاهش فشارخون است وهنگامی كه این خانمها به پشت دراز می كشند ضربان قلب و فشار خون آنها تغییر می كند؛ ممكن است به سرگیجه دچار شوند و با تغییر وضعیت سرگیجه آنها از بین می رود. همچنین ممكن است هنگامی كه به سرعت تغییر وضعیت می دهید دچار سرگیجه شوید. برای اجتناب از این عارضه هنگامی كه می خواهید از حالت درازكش به حالت نشسته و سپس به حالت ایستاده تغییر وضعیت دهید این كار را به آرامی انجام دهیدUntitled

چند كار بسیار مهم را انجام دهید: در هفته های اول پس از زایمان خرید كردن برای شما غیر ممكن خواهد بود. موارد زیر از جمله چیزهایی هستند كه در آن زمان به شدت به آنها نیاز خواهید داشت. پس همین حالا آنها را تهیه كنید:

– پوشك بچه: یك نوزاد به طور متوسط به 12 پوشك در روز نیاز دارد.
– لوازم بهداشتی بچه از قبیل ناخنگیر بچه، تبگیر (ترجیحا از نوعی كه هم استفاده از آن راحت باشد و هم قابل اعتماد) سرنگ حبابی و یك پستانك.
– شوینده های لباس مخصوص كودكان
– نوار بهداشتی برای خودتان (شما تا چند هفته پس از تولد خونریزی خواهید داشت.)
– دستمال كاغذی، دستمال حوله ای و ظرف یكبار مصرف برای اینكه بتوانید بعد از صرف غذا به سرعت همه جا را تمیز كنیدUntitledانقباض ناگهانی عضلات پا که معمولا در شب اتفاق می افتد می تواند از نشانه های کمبود کلسیم باشد. در مراحل پیشرفته تر  نیز کاهش کلسیم بدن می تواند موجب به هم خوردن سیستم انعقاد طبیعی خون و خونریزی زیاد به علت زخم یا ضربه شود. حتی در صورت مصرف کافی شیر و لبنیات نیز نمی توان اطمینان داشت که کلسیم کافی به بدن رسیده است زیرا باید ویتامین D کافی نیز در بدن وجود داشته باشد تا موجب افزایش جذب کلسیم شود. اگر روزانه به مدت 10 دقیقه پوست خود رو در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید می توانید مطمئن باشید که ویتامین D به مقدار کافی به بدنتان رسیده است. البته اشعه آفتابی که برای ساخت ویتامین D در بدن مورد نیاز است می تواند از روی لباس با رنگ روشن نیز با درجات کمتر جذب شود و تولید ویتامین D نماید.Untitledشاید در یکی از جلسات معاینه پزشکتان به شما بگوید که جنین شما در وضعیت بریج قرار دارد. بریج به این معناست که جنین کاملا صاف نشسته است و پاهایش را در قسمت تحتانی رحم جمع کرده است و در عوض سر به جای آنکه به طور طبیعی رو به پایین باشد، رو به بالاست. اجازه ندهید که این موضوع باعث ناراحتی شما شود. خیلی از جنین ها تا قبل از زمان زایمان و هفته سی و ششم در شکم می چرخند و رو به بالا پشتک و وارو می زنند. اگر در حال حاضر جنین در وضعیت بریج قرار دارد شما می توانید این وضعیت را در شکم خود احساس کنید، البته این وضعیت با سونوگرافی بهتر مشخص می شود.Untitledاز ماه هفتم به بعد پس از نماز صبح سوره “انعام” را بر بادام بخوانید و آن را بخورید، این کار را تا 40 روز ادامه دهید. خواندن اذان و اقامه و نماز شب را فراموش نکنید. ماه هفتم ماه اعصاب است زیرا در این ماه مراکز عصبی مختلفی رشد می کنند و اتصال های عصبی پیچیده تری به وجود می آیند. خوردن انار را فراموش نکنید چون میل کردن انار در روزهای جمعه و قبل از صبحانه بسیار توصیه شده است و نقل است که هر کس یک عدد انار بخورد دل او را نورانی کند و وسوسه های شیطان را تا 40 روز دور می کند.Untitled اگر جنین در وضعیت بریج قرار دارد، بهترین کار این است که منتظر باشید و ببینید که آیا جنین به موقع می چرخد یا نه. اگر جنین تا قبل از هفته سی و هفتم نچرخید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. شما به ورزش ها و ماساژهای خاصی احتیاج دارید تا جنین را جابه جا کند و چرخانده شود. زیرا در وضعیت بریج احتمال آسیب به جنین تان بیشتر است، خصوصا اگر زایمان زودرس داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *