هفته بیست و دوم بارداری

Untitled

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اكنون كودك درون رحم شما مثل یك نوزاد ولی كمی كوچكتر است. او 27.7 سانتی متر طول و حدود 450 گرم وزن دارد. پوست او تا زمانی كه به اندازه كافی وزن اضافه كند چروكیده به نظر می آید؛ و موهای نرمی بنام لانوگو كه سر و بدن او را پوشانده ، قابل دیدن است. لبهای او مشخص تر شده و دندانهای او به شكل ریشه هایی در درون لثه اش ظاهر شده اند. هرچند چشمهایش رشد كرده اند اما عنبیه (بخش رنگی چشم) هنوز رنگدانه ندارد و رنگی نشده است. ابروها و پلكهای چشمان او در محل خود قرار گرفته اند و لوزالمعده او (كه برای تولید هورمونها بخصوص انسولین ضروری می باشد) به سرعت در حال رشد است.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

با بزرگ شدن شكم شما برای فراهم كردن فضای لازم برای كودك در حال رشد ممكن است نشانه های كشیدگی را بر روی پوست خود مشاهده كنید. بعضی از خانمهای حامله دچار این عارضه نمی شوند، اما تقریبا بر روی پوست نیمی از آنها آثار این كشیدگی ظاهر می شود. این خطوط باریك كه از بافتهای جدید از جنس پوست هستند، علاوه بر باز شدن پوست بعلت تغییرات هورمونی در دوران بارداری ایجاد می شوند و به رنگ صورتی تا قهوه ای پررنگ (بسته به رنگ پوست شما) هستند و ممكن است ضخامت آنها با افزایش سن حاملگی بیشتر شود. آنها نه تنها بر روی شكم بلكه احتمالا بر روی باسن، رانها و پستانها نیز ظاهر می شوند. اثرات ثابت شده ای از اینكه محلولهای طبی و لوسیونها از بروز این خطوط رنگی جلوگیری كنند یا آنها را از بین ببرند، وجود ندارد. اما می توانند خارش احتمالی ناشی از كشیدگی پوست را كاهش دهند. همچنین ممكن است ناف تورفته و زیبای شما تغییر شكل دهد، احتمالا سطح ناف شما ابتدا صاف شده و حتی به زودی بیرون می زند؛ اما نگران نباشید، به احتمال زیاد بعد از زایمان به حالت طبیعی خود باز می گردد.

یك تغییر دیگر كه ممكن است در دوران حاملگی در سطح پوست شما رخ دهد ظاهر شدن خالهای نسبتا بزرگ است. در این حالت قسمت كوچكی از پوست برآمده و سرخ می شود و رگهای خونی و همین طور زائده های متعددی ایجاد می كند. این عارضه در صورت، گردن، قسمت بالایی سینه و سینه ها ظاهر می شود و علت آن نیز میزان بالای هورمون استروژن در دوران حاملگی است؛ معمولا پس از زایمان پوست به حالت طبیعی باز می گردد.Untitled

یك دفتر برای كودك خود تهیه كنید: حتی اگر شما دوست نداشته باشید كه به دیگران بگویید چه هدیه ای بیاورند به زودی اقوام و دوستانتان از شما خواهند پرسید كه چه چیزی می خواهید یا احتیاج دارید؛ خصوصا اگر كسی برای شما یك مهمانی بگیرد و آشنایان برای دیدن «مادر جدید» به این مهمانی بیایند. اگر شما آنچه را كه لازم دارید یا دوست دارید بعنوان هدیه برایتان بیاورند، در یك دفتر بنویسید برای پاسخ دادن به سوال آنها به مشكل برنخواهید خورد. در ضمن از دو اشتباه كه اغلب مرتكب می شوند اجتناب كنید:

– نوشتن لباس در لیست هدایا: وقت خود را تلف نكنید. مردم نمی توانند در برابر خرید لباس بچه مقاومت كنند و هرچه را فكر كنند قشنگ است خواهند خرید.

– ننوشتن وسایل گران قیمت در لیست هدایا: نگران نباشید! با نوشتن وسایل گران قیمت طماع به نظر نمی آیید. در واقع برخی از اقوام یا دوستان نزدیك دوست دارند هدیه با ارزشتری به شما و نورسیده تان بدهند یا ممكن است همكاران شما بخواهند با همدیگر یك هدیه گران قیمت تر بخرند. پس برای آنها هم گزینه هایی را در نظر بگیرید.Untitledچربی در رژیم غذایی ضروری است اما از آنجا که در سایر غذاها وجود دارد لازم نیست که مستقیما به بدن برسد. به اندازه کافی از کره مارگارین یا روغن گیاهی برای مطبوع کردن غذا استفاده کنید اما بیش از این مقدار چربی و روغن به غذا اضافه نکنید زیرا چربی حاوی مقادیر زیاد انرژی است. کره و مارگارین غنی از ویتامین A هستند اما منابع دیگری نیز برای تامین ویتامین a مانند سبزیجات وجود دارند. روغن نبابی و مارگارین منابع غنی ویتامین e هستند و تا جایی که امکان دارد سعی کنید از چربی های غیراشباع استفاده کنید مثل روغن ذرت و روغن زیتون.Untitled در دوران بارداری، رحم فشار زیادی به شکم وارد می کند و به همین دلیل ناف بیرون می زند اما بعد از تولد جنین به حالت اولیه خود باز می گردد. به خاطر اینکه این فشار از درون به بیرون وارد می شود، ناف به طور عجیبی بیرون می آید و در تماس با لباستان احساس ناراحتی ایجاد می کند. بنابراین لباس های نرم، شل، قابل تنفس بپوشید و هیچگاه با شکمتان به چیزی تکیه ندهید.Untitledخوب است حدیث کسا و زیارت امام زمان را 40 مرتبه بخوانید و بعد از هر نماز 70 بار استغفار کنید و به مدت 40 روز بعد از نماز صبح دعای عهد را بخوانید. هر روز صبح مقداری خرما بخورید. در رابطه با مزایای خوردن خرما در روایات آمده : “بهترین غذای زن حامله و حتی داروی او خرماست” و امام علی هم فرمودند : “برای زن باردار هیچ چیز بهتر از خرما نیست” امام صادق نیز فرمودند : “به زنان باردار خود در دوره زایمان خرمای برنی بدهید تا فرزندان خود را زیبا سازید” و ” خوردن خرما سبب قوی شدن بدن مادر و جنین می شود.”Untitledاز پوششهای زبر و خشن استفاده نکنید چون باعث به وجود آمدن بیماری های پوستی به خصوص اگزما در ناحیه چین ها میشود. بهتر است لباستان از جنس کتان باشد که نرم تر است. همچنین سعی کنید تا از لباسهای تیره رنگ استفاده نکنید تا چرک شدن لباس زودتر مشخص شود و تهویه هوا نیز بهتر انجام شود. برای شستشوی لباسهایتان نیز از آب آلوده و مواد مشکوک در شستشو استفاده نکنید. از سینه بندهای تنگ که باعث جلوگیری از رشد غدد شیری میشود پرهیز کنید و از کرست های یکسره ای که حالت ارتجاعی دارند استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *