نقش فولیکول ها در بارداری

نقش فولیکول ها در بارداری

نقش فولیکول ها در بارداری

در نوشته های قبل از سایت دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان پیرامون فولیکول ها صحبت کردیم در این بخش قصد داریم شما را با نقش فولیکول ها در بارداری بیشتر آشنا کنیم. چرخه قاعدگی شما به دو قسمت اصلی، مرحله فولیکولی و فاز لوتئال تقسیم می شود. در طی مرحله فولیکولی، فولیکول های سومی که در بالا به آن اشاره کردیم، فرایندی را آغاز می کنند که در نهایت منجر به تخمک گذاری می شود. در حالی که چندین فولیکول شروع به کار می کنند اما تنها یک یا دو فولیکول به بلوغ کامل می رسند و یک تخمک را آزاد می کنند. اگر داروهای باروری مصرف می کنید، چندین فولیکول ممکن است به مرحله تخمک گذاری برسند.

اینستاگرام دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان

فولیکول ها خود مسئول موارد زیر هستند:

تغذیه و حفاظت از تخمک

انتشار هورمون های ضروری تولید مثل، از جمله استراديول و مهار کننده B، که به غده هیپوفیز و هیپوتالاموس برای افزایش یا کاهش انتشار GnRH، FSH و LH سیگنال می فرستند.
تبدیل به لتئوم corpus پس از تخمک گذاری، که باعث آزاد شدن هورمون های پروژسترون و استروژن می شود.

نقش فولیکول ها در تخمدان راست و چپ

مرحله فولیکولی چرخه شما در روز اول پریودی شما آغاز می شود. قاعدگی به معنی فرو ریختن بافت اندومتر در دیواره رحم است که برای آماده سازی محیط برای بارداری توسط پروژسترون ساخته شده است. در پایان دوره شما، پوشش رحم کاملا نازک خواهد بود و دوباره برای سیکل بعدی آماده می شود. اما قبل از این که دوباره پوشش رحم ضخیم شود، در همان حین پریودی تخمدان ها تخمک بعدی خود را برای تخمک گذاری آماده می کنند. بین پنج تا شش فولیکول در تخمدان شما شروع به رشد می کند. هورمون FSH یعنی همان هورمون تحریک کننده فولیکول توسط غده هیپوفیز تولید و منتشر می شود. این هورمون است که باعث می شود فولیکول ها به بلوغ برسند.

با افزایش اندازه فولیکول ها، استروژن بیشتری آزاد می شود. سطوح بالاتر استروژن به غده هیپوفیز سیگنال می فرستد تا به میزان تولید FSH را کاهش دهد. حتی اگر پنج یا شش فولیکول شروع به رشد بکنند، فقط یک (و گاهی اوقات دو) فولیکول به بلوغ خواهد رسید. سطوح پایین FSH باعث می شود که فولیکول های کوچک رشد کنند، در حالی که فولیکول های بزرگتر به رشد خود ادامه می دهند.

بیشتر بدانید : اندازه فولیکول برای بارداری

در نهایت، یک فولیکول غالب می شود و دیگران رشد خود را متوقف می کنند و می میرند. هنگامی که فولیکول نزدیک به حداکثر اندازه خود می رسد، استروژن بیشتری را آزاد می کند. سطوح بسیار بالای استروژن باعث می شود غده هیپوفیز به تولید و آزاد کردن LH یا هورمون لووتیونی بپردازد. این مسئله باعث می شود فولیکول کاملا به بلوغ رسیده، و در نهایت فولیکول باز می شود و تخمک قابل باروری را آزاد می کند. در این حالت شما در روز تخمک گذاری خود هستید.

بطور دقیق تر و خلاصه می توان گفت، در شروع هر چرخه قاعدگی، حدود ۱۲ تا ۲۰ فولیکول اولیه حاوی تخمک نارس تحت تاثیر هورمون محرک فولیکولی (FSH) شروع به رشد می کنند تا به فولیکول ثانوی تبدیل شوند. خود فولیکول های اولیه نیز از فولیکول های ابتدایی منشأ می گیرند. فولیکول های اولیه در تخمدان جنین مونث در ۱۰ تا ۳۰ هفتگی به وجود می آیند. تا حدود روز ۹ چرخه قاعدگی، تنها یکی از فولیکول های ثانویه باقی می ماند و بقیه فولیکول های در حال رشد از بین می روند.

فولیکول باقی مانده که فولیکول غالب نام دارد، مقدار زیادی هورمون جنسی زنانه یا استرادیول تولید می کند. تولید این هورمون به همکاری سلول های تکا و سلول های گرانولوزا بستگی دارد. در روز ۱۴ سیکل قاعدگی، تولید هورمون محرک لوتئینی کننده (LH) اوج می گیرد و این امر باعث تبدیل فولیکول ثانوی به فولیکول ثالثیه یا همان فولیکول سومی می شود که در طول ۲۴ تا ۳۶ ساعت بعدی تخمک قابل باروری را آزاد می کند.

نقش فولیکول ها در بارداری | متخصص زنان اصفهان

با علائم تخمک گذاری در بدن آشنا شوید

زنان می توانند برخی از تغییرات اتفاق افتاده در طول سیکل قاعدگی را از روی تغییرات حالات بدنی خود متوجه شوند. در روزهای قبل از تخمک گذاری ترشحات واژن به شکل شفاف، چسبنده و بی بو افزایش می یابد که همان ماده موکوس است.

برخی از خانم ها نیز قبل و بعد روز تخمک گذاری در قسمت لگن خود احساس درد دارند. در روز تخمک گذاری به دلیل ترشح پروژسترون دمای بدن به اندازه 4 فارنهایت که کمتر از 1 درجه سانتیگراد است افزایش پیدا می کند و روش مناسبی برای تشخیص روزهای تخمک گذاری می باشد. همچنین چند روز بعد از تخمک گذاری سینه ها حساس شده و بزرگ می شوند و درد دارند. از طرفی ممکن است شما دچار نفخ شوید. دو هورمون استروژن و پروژسترون مسئول تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی بدن در نیمه دوم سیکل قاعدگی هستند. برای افزایش احتمال بارداری باید در روزهای تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید. پس قبل از هر کار روز دقیق تخمک گذاری خود را مشخص کنید.

در روش آی وی اف چه اتفاقی برای فولیکول ها می افتد؟

در طی آی وی اف، تزریق هایی به تخمدان ها برای تولید تخمک سالم قابل باروری انجام می شود. نظارت بر فولیکول های تخمدان بخشی از روند درمان باروری است. چند مرحله سونوگرافی لگنی در طول تحریک تخمدان ها نیز وجود دارد تا پزشک بتواند بررسی کند که آیا دوز داروی مصرف شده درست است یا خیر؟ این نظارت شامل بررسی تعداد و اندازه فولیکول ها در هر تخمدان نیز می شود.

هنگامی که فولیکول های شما به قطر 18-20 میلی متر برسند، برای جمع آوری تخمک آماده می شوند. در این زمان شما تزریق هورمونی را برای تحریک فولیکول های خود برای آزاد کردن تخمک های بالغ انجام می دهید. حدود 12 هفته پس از تزریق برای تخمک گذاری مناسب زمان لازم است تا تخمک های بالغ جمع آوری شده به آزمایشگاه منتقل شوند و پزشک بتواند با استفاده از اسپرم آن ها را بارور کند و سپس بعد از باروری دوباره به داخل رحم برای لانه گزینی و شروع بارداری برمی گردند.

 


بیشتر بخوانید:

زمان تخمک گذاری بعد از مصرف کلومیفن

تشعشعات مضر در بارداری