مشاوره قبل از بارداری

مشاوره قبل از بارداری

قبل از تصمیم گیری جهت بارداری آینده نیاز به مشاوره با پزشک متخصص زنان زایمان و انجام تست های خاصی می باشند .

در هنگام ویزیت پزشک جهت مراقبت قبل از بارداری چه اتفاقی می افتد ؟

در جریان ویزیت پزشک شما سعی در تعیین و مشخص کردن عواملی می کند که ممکن است فرزندتان را در بارداری آینده در معرض خطر قرار دهد . وی از شما سئوالاتی درباره وضعیت تغذیه و روش زندگی و نیز سابقه بیماری های طبی و دارو های مصرفی واستفاده از روش های پیشگیری از بارداری در گذشته و عوارض حاملگی های قبلی و بیماری های خانوادگی شما می کند . در این ویزیت معاینات کامل فیزیکی شامل تست پاپ اسمیر انجام شده و آزمایشات خونی جهت بررسی وجود کم خونی و عفونت در شما درخواست می شود .

در ذیل به برخی از نکاتی که شما می توانید برای برنامه ریزی در مورد داشتن یک بارداری سالم در آینده انجام دهید اشاره می کنیم :

اگر شما دارای اضافه وزن و یا کاهش وزن هستید ، سعی در بدست آوردن یک وزن متعادل قبل از بارداری بنمائید .

از یک رژیم غذائی سالم ( غنی از میوه و سبزیجات تازه و غلات سبوس دار ) استفاده کنید .

میزان اسید فولیک مورد نیاز توصیه شده برای پیشگیری از نقایص مادرزادی جنین را مصرف کنید .

اگر تاکنون ورزش انجام می دادید آنرا دنبال کنید در غیر اینصورت یک برنامه ورزشی سبک را شروع کنید .

از رفتارهای ناسالم نظیر سیگار کشیدن ، استفاده از الکل و مواد مخدر پرهیز کنید .

مواد شیمیائی و سمی موجود در منزل و یا محیط کار را شناسائی کرده ( نظیر حشره کش ها و مواد شیمیائی تمیز کننده و … ) و از آنها اجتناب کنید .

اگر دارای بیماری خاصی نظیر فشارخون بالا ، دیابت و تشنج و غیره هستید درمان انها را قبل از اقدام برای بارداری شروع کنید .

واکسن های مورد نیاز را تزریق کنید .

چگونه داشتن اضافه وزن روی حاملگی تاثیر می گذارد ؟

افزایش وزن می تواند سبب افزایش فشار خون و یا دیابت شود . همچنین ممکن است که سبب فشار روی قلب شما شود و این فشار در جریان حاملگی مضاعف می شود . نوزادان افرادچاق در معرض خطر بیماری ماکروزومی ( افزایش بیش از حد وزن جنین ) و خطرات ناشی از گیر کردن نوزاد در جریان زایمان هستند .

چگونه کاهش وزن روی حاملگی تاثیر می گذارد ؟

بطور ابتدائی خانم های لاغر و دارای کاهش وزن بدلیل اختلالات هورمونی ممکن است در سعی برای بارور شدن دچار مشکل شوند . همچنین این افراد در معرض خطر تولد نوزادان کم وزن و نارس هستند.

چرا مصرف اسید فولیک مهم است ؟

مصرف اسید فولیک حداقل ۳ ماه قبل از بارداری به میزان ۴۰۰ میکروگرم روزانه احتمال بوجود آمدن بیماری نقص لوله عصبی در جنین را به میزان چشمگیری کاهش می دهد .

چگونه ورزش برای آماده شدن بارداری کمک می کند ؟

اگر شما تاکنون از یک برنامه ورزشی منظم استفاده می کرده اید شانس داشتن یک حاملگی راحت و بدون خطر و نیز زایمان راحت تر به میزان زیادی افزایش می یابد . در مورد افراد غیر فعال توصیه به شروع یک برنامه ورزشی متوسط حدود ۳۰ دقیقه در اکثر روزهای هفته می شود . قدم زدن و شنا دو نمونه از ورزش های مفید و توصیه شده به این منظور هستند . در مورد ورزش های سنگین تر مثل دوچرخه سواری و دویدن اگر شما عادت به انجام آنها دارید می توانید آنها را حتی در جریان حاملگی نیز ادامه دهید .

چه نوع واکسن هایی  و چه زمانی  باید آنها را بزنم ؟

 

این مسئله اهمیت دارد که شما واکسن های مورد نیاز از قبیل هپاتیت ، سرخجه و کزاز و آبله مرغان را قبل از بارداری ( حداقل ۳ ماه قبل در مورد واکسن سرخجه ) تزریق کرده باشید . در ضمن خانم هایی که مایلند در اواخر فصل پائیز و زمستان باردار شوند ، حتما بایستی واکسن آنفلونزا را تزریق کنند .

 

داشتن بیماری عفونی جنسی STD

اگر شما فکر میکنید که خود و یا همسرتان دارای بیماری عفونی جنسی هستید ، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا از این لحاظ بررسی و درمان شوید .همسر شما نیز بایستی همزمان با شما درمان شود .درمان مذکور شانس انتقال بیماری به جنین و نیز احتمال زایمان زودرس را کاهش می دهد .

اگر یکی از افراد خانواده من و یا شوهرم بیماری طبی خاصی داشته باشیم چه اتفاقی می افتد ؟

برخی از بیماری های طبی دارای زمینه ژنتیک و ارثی هستند لذا مشاوره با پزشک و انجام تست های مربوطه قبل از اقدام برای بارداری توصیه می شود . اگریکی از اعضا خانواده شما دارای فشار خون بالا و یا دیابت ، تشنج ، عقب افتادگی ذهنی و یا نقایص مادرزادی است ، خطر ابتلا جنین به این بیماریها افزایش می یابد بنابراین مراقبت های خاص دوران بارداری الزامی است .

نکته : در خانم های با پریود های منظم ۲۸ روزه بهترین زمان برای باردارشدن از روز ۹ شروع پریود تا روز ۱۹ آن به صورت یک شب در میان نزدیکی است . زوجین برای باردار شدن بایستی صبر و حوصله داشته باشند. معمولا اکثر بارداری ها در عرض ۱ سال اول پس از ازدواج رخ می دهند .

در خانم های بالای ۳۵ سال این مدت ۶ ماه محاسبه می شود .اگر در طی این مدت بارداری رخ ندهد بایستی که جهت بررسی آن به پزشک متخصص زنان مراجعه شود .