عوارض انجام کورتاژ

عوارض انجام کورتاژ

عوارض انجام کورتاژ

پس از کورتاژ، مانند هر عمل دیگری ممکن است عوارض جانبی و خطرات احتمالی وجود داشته باشد. عوارض انجام کورتاژ رایج عبارتند از: گرفتگی لکه بینی یا خونریزی خفیف عوارضی مانند آسیب دهانه رحم و سوراخ شدن رحم یا مثانه و عروق خونی بسیار نادر است.


دکتر فرشته دانشمند – متخصص زنان اصفهان


در صورتی که علایم زیر را پس از کورتاژ داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید:

خونریزی شدید یا طولانی یا لخته شدن خون تب درد حساس شدن شکم ترشحات بدبو از مهبل (واژن) در موارد بسیار نادر، بافت زخم (چسبندگی) ممکن است در داخل رحم ایجاد شود. این بیماری (سندرم Asherman) باعث ناباروری و تغییر در جریان قاعدگی می شود. جراحی می تواند این مشکل را برطرف کند، بنابراین حتما هر تغییر غیر طبیعی قاعدگی را پس از کورتاژ گزارش دهید. عوارض انجام کورتاژ | متخصص زنان اصفهان

مراقبت های بعد از کورتاژ

پس از کورتاژ، یک پوشش جدید در رحم ایجاد خواهد شد. دوره قاعدگی بعدی ممکن است در زمان همیشگی رخ ندهد و کمی دیرتر یا زودتر اتفاق بیفتد. -تا زمانی که دهانه رحم به اندازه طبیعی خود برسد، باکتری ها به راحتی می توانند از واژن وارد رحم شده و باعث عفونت شوند. در این زمان هیچ چیزی وارد مهبل نکنید. در خصوص زمان مناسب برای نزدیکی جنسی یا استفاده دوباره از تامپون از پزشک بپرسید. پس از کورتاژ ، باید به کمک فردی دیگر به خانه بروید. اگر از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، مدت زمان زیادی احساس خستگی می کنید و بعد از به هوش آمدن حالت تهوع و استفراغ دارید. با استراحت کافی شما می توانید پس از یک یا دو روز به فعالیت های منظم خود بازگردید.

در عین حال، در خصوص محدودیت ها از پزشک خود بپرسید. همچنین ممکن است چند روز لکه بینی و گرفتگی عضلات داشته باشید. این حالت طبیعی است. ممکن است بخواهید از پد بهداشتی برای جلوگیری از کثیف شدن لباس زیر استفاده کنید و برای کاهش درد نیز می توانید مسکن مصرف کنید. طبق برنامه ای که پزشک به شما می دهد برای معاینه مجدد حتما مراجعه کنید. اگر بافتی برای بیوپسی فرستاده شده است، در خصوص زمان دریافت نتایج از دکتر بپرسید. نتایج معمولا ظرف چند روز به دست شما خواهند رسید.

خطرات احتمالی چیست؟

خطرات مرتبط با بیهوشی مانند واکنش نامطلوب به دارو و مشکلات تنفسی خونریزی شدید عفونت در رحم یا سایر اندام های لگن سوراخ شدن رحم شكستن یا تضعیف دهانه رحم زخم رحم یا زخم دهانه رحم که ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشد.  


دکتر فرشته دانشمند

متخصص زنان اصفهان

جهت مشاهده پیج اینستاگرام خانم دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان و زایمان اصفهان کلیک کنید.


بیشتر بخوانید:

تغذیه مناسب پیش از بارداری

خوابیدن در بارداری

کم خونی در بارداری

تأثیر سن درقدرت باروری مردان

امکان بارداری برای زنان مبتلا به HIV

فواید پریود شدن برای خانم ها

جراحی هودکتومی مزایا و معایب

خط سیاه روی شکم در بارداری