علائم قلیایی و اسیدی بودن واژن

علائم قلیایی و اسیدی بودن واژن

بررسی علائم قلیایی و اسیدی بودن واژن

قلیایی و اسیدی بودن واژن به تعادل pH واژن اشاره دارد. ما در این مقاله سعی کرده ایم راهکارهای تعادل اسیدی و یا قلیایی بودنو حفظ پ اچ واژن را بررسیی کنیم. حفظ تعادل pHواژن بخش مهمی از مکانیسم خود حفظ آن است. اگر بیش از حد قلیایی شود، میکروارگانیسم های مهاجم می توانند فضا را مستعمره کنند و باعث ناراحتی جدی شوند. اگر بیش از حد اسیدی شود، سلامت باروری ممکن است آسیب ببیند. بنابراین مهم است که بدانید سطح pH “طبیعی” چیست و در صورت از بین رفتن آن، چه داروهای طبیعی برای بازگرداندن تعادل pH واژن وجود دارد.

PH طبیعی واژن چیست؟

محیط داخلی واژن اسیدی با pH نرمال کمتر از ۴٫۵ است. مقیاس pH برای اندازه گیری اسیدیته یا قلیایی بودن یک ماده طراحی شده است. با خنثی بودن عدد ۷ در مقیاس، اندازه بالای ۷ نشان دهنده قلیایی بودن و زیر ۷ به معنای اسیدی است. تغییر pH واژن در طول زندگی طبیعی است. اگر در سنین باروری هستید، pH واژن شما باید بین ۳٫۸ تا ۴٫۵ باشد. قبل از اولین سیکل قاعدگی یا بعد از یائسگی، طبیعی است که pH واژن کمی بالاتر از ۴٫۵باشد.

لاکتوباسیل ها باکتری های دوستی هستند که در واژن شما ساکن هستند و با ترشح اسید لاکتیک و پراکسید هیدروژن آن را اسیدی نگه می دارند. محیط اسیدی واژن شما برای دفاع از آن در برابر رشد باکتری ها یا قارچ های مضر کاملاً حیاتی است. با این حال، به دلایل مختلف، تعادل pH طبیعی واژن ممکن است تغییر کند و شروع به قلیایی شدن کند. برای شما مهم است که از چنین تغییری آگاه باشید زیرا یک محیط قلیایی ممکن است واژن شما را در برابر عفونت آسیب پذیر کند.

چگونه می توانم pH واژن خود را آزمایش کنم؟

برای تشخیص قلیایی و اسیدی بودن واژن کیت های تست خانگی مختلفی در بازار وجود دارد که می تواند به شما در اندازه گیری تعادل pH واژن کمک کند. بیشتر آنها شامل استفاده از یک نوار کاغذی است که با نگه داشتن روی دیواره واژن برای مدت زمان مشخصی تغییر رنگ می دهد. شما باید کاغذ را بردارید و رنگ روی آن را با نمودار ارائه شده با کیت مقایسه کنید. هر سایه دارای مقدار مربوطه است که می تواند به شما در تعیین سطح pH واژن کمک کند.

مهم است که اطلاعاتی را که کیت تست به همراه دارد بخوانید. این شما را در مورد زمان خاصی که باید نوار را روی دیواره واژن خود نگه دارید و شرایط مناسبی که باید در آن آزمایش انجام دهید راهنمایی می کند. کیت تست ابزار آسانی است که می توانید برای بررسی سطوح pH از آن استفاده کنید. علاوه بر این، بدن شما همچنین ممکن است نشانه های خاصی را در زمانی که سطح pH واژن شما نامتعادل است، ارائه دهد. بیایید ببینیم برخی از آنها چیست.

علائم قلیایی و اسیدی بودن واژن | متخصص زنان اصفهان

علائم عدم تعادل pH واژن

ترشحات سالم واژن معمولاً مایعی ژل مانند شفاف یا سفید است. عدم تعادل pH می تواند باعث تغییر رنگ ترشحات شما و به مرور زمان زرد، خاکستری یا سفید شیری شود. همچنین ممکن است بافت خود را تغییر دهد و مانند پنیر دلمه به نظر برسد. تغییر بوی ترشح. ترشحات سالم واژن معمولاً بدون بو یا بوی بسیار ضعیفی دارند. عدم تعادل در سطح pH می تواند باعث ترشح قوی و بدبو شود.

خارش و ناراحتی. دهانه واژن ممکن است خارش داشته باشد و ممکن است هنگام ادرار کردن یا در حین مقاربت احساس ناراحتی یا احساس سوزش کنید. این علائم اغلب به دلیل عفونت باکتریایی یا مخمری ایجاد می شوند که می تواند در غیاب محیط اسیدی در واژن ایجاد شود.

شایع ترین علل قلیایی و اسیدی بودن واژن

از شایع ترین علل عدم تعادل پ اچ واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی وضعیتی است که در آن رشد بیش از حد باکتری در واژن وجود دارد. با ترشح ماهی یا بدبو از واژن مشخص می شود که می تواند به رنگ خاکستری، زرد یا سفید باشد. همچنین ممکن است باعث ناراحتی، خارش یا احساس سوزش در واژن شود.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یا تریک یک عفونت مقاربتی بسیار شایع است که توسط تریکوموناس واژینالیس، یک انگل ایجاد می شود. ترشحات سبز مایل به زرد که به نظر می رسد کف آلود، خارش شدید، ادرار دردناک و نقاط قرمز کوچک روی دهانه رحم از علائم شایع مرتبط با تریک هستند. این عفونت عوارض بارداری را افزایش می دهد .

افزایش خطر ابتلا به عفونت های جدی. شرایطی مانند واژینوز باکتریایی و تریک همچنین ممکن است خطر ابتلا به سایر بیماری‌ها و عفونت‌های جدی‌تر از جمله HIV، HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) و ویروس هرپس سیمپلکس را افزایش دهد.همچنین عفونت HPV سبب سرطان دهانه رحم می شود.

عفونت مخمری

قارچ کاندیدا عامل اصلی عفونت های مخمری واژن است. در حالی که کاندیدا در واژن شما وجود دارد، رشد بیش از حد آنها ممکن است منجر به عفونت شود و باعث خارش و ناراحتی همراه با ترشحات واژن و درد در هنگام مقاربت یا ادرار شود. تحقیقات نشان می دهد که عفونت کاندیدا ممکن است خطر ابتلا به HIV را افزایش دهد.

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)

عفونت‌های دستگاه ادراری که معمولاً UTI نامیده می‌شود، زمانی که سطح pH واژن نامتعادل است، ممکن است رخ دهد. زنان در دوران یائسگی در معرض خطر بیشتری برای عفونت ادراری قرار دارند، زیرا سطح pH آنها بیشتر از ۴٫۵ است.

کاهش باروری

محیط ضعیف اسیدی واژن با خنثی کردن کلونیزاسیون پاتوژن های مضر، از حرکت اسپرم ها محافظت می کند. باکتری های مختلف تمایل دارند به اسپرم بچسبند و شانس رسیدن به تخمک را کاهش دهند. وجود عوامل بیماری زا در واژن نیز خطر التهاب و عفونت را افزایش می دهد که هر دو بر باروری تأثیر می گذارند. همانطور که می دانید، عدم تعادل در pH واژن شما می تواند مسیر را برای موقعیت های مختلف ناخواسته باز کند. خوشبختانه، راه های مختلفی برای بازگرداندن تعادل pH به طور طبیعی وجود دارد.

اینستاگرام دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان

بیشتر بخوانید:

روش های درمان افسردگی در بارداری

مصرف قرص های امگا۳ در بارداری

خطر و عوارض افسردگی در بارداری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *