روش های درمان بارداری خارج از رحم

روش های درمان بارداری خارج از رحم

بررسی روش های درمان بارداری خارج از رحم

گزینه‌های درمانی برای حاملگی خارج رحمی شامل مشاهده، لاپاراسکوپی، لاپاراتومی و دارو است. انتخاب این گزینه‌ها توسط پزشک معالج، بسته به عوامل متعددی برای هر فردی متفاوت است. در مطلب امروز از سایت دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان روش های درمان بارداری خارج از رحم را مورد بررسی قرار می دهیم.

برخی از حاملگی های خارج از رحم بدون نیاز به هیچ مداخله ای خود به خود برطرف می‌شوند، در حالی که برخی دیگر به دلیل خونریزی‌های تهدید کننده زندگی نیاز به جراحی فوری دارند. با این حال، به دلیل خطر پارگی و عواقب بالقوه وخیم، اکثر زنانی که حاملگی خارج رحمی تشخیص داده شده با داروها یا جراحی درمان می‌شوند.

دارودرمانی

برای حاملگی خارج رحمی شامل استفاده از یک داروی ضد سرطان به نام متوترکسات (روماتکس، ترکسال) است. درمان پزشکی برای حاملگی خارج رحمی شامل استفاده از یک داروی ضد سرطان به نام متوترکسات (روماتکس، ترکسال) است درمان دارویی هم‌چنین می‌تواند در درمان گروه خاصی از زنانی که حاملگی خارج از رحم دارند موفقیت آمیز باشد. روش درمان پزشکی شامل استفاده از یک داروی ضد سرطان به نام متوترکسات (روماترکس، ترکسال) است. این دارو با از بین بردن سلول‌های در حال رشد جفت عمل می‌کند و در نتیجه باعث سقط جنین حاملگی خارج از رحم می‌شود.

برخی از بیماران ممکن است به متوترکسات پاسخ ندهند و به درمان جراحی نیاز دارند. متوترکسات به دلیل میزان موفقیت بالا و میزان کم عوارض جانبی محبوبیت زیادی پیدا می‌کند. عوامل خاصی وجود دارد، از جمله اندازه توده مرتبط با حاملگی خارج رحمی و غلظت بتا HCG در خون که به پزشکان کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند کدام زنان کاندید درمان پزشکی به جای جراحی هستند. کاندیدای بهینه برای درمان متوترکسات زنانی با غلظت زیرواحد بتا (HCG) کمتر یا مساوی 5000 mIU/mL هستند.

علائم بارداری خارج از رحم | متخصص زنان اصفهان

در جمعیت بیمارانی که به درستی انتخاب شده‌اند، درمان با متوترکسات حدود 90 درصد در درمان حاملگی خارج رحمی موثر است. شواهدی مبنی بر این‌که مصرف این دارو در حاملگی های بعدی عوارض جانبی داشته باشد وجود ندارد. معمولاً آزمایش‌های اضافی (HCG) برای تأیید مؤثر بودن درمان با متوترکسات تجویز می‌شود.

جراحی

اگر حاملگی خارج رحمی لوله‌ای را پاره کرده باشد، جراحی اورژانسی لازم است. گاهی اوقات حتی اگر لوله فالوپ پاره نشده باشد به جراحی نیاز است. در این موارد می‌توان حاملگی خارج از رحم را از لوله خارج کرد یا کل لوله همراه با حاملگی را خارج کرد. جراحی معمولا با لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در این روش از یک دوربین باریک و با نور استفاده می‌شود که از طریق بریدگی های کوچک در شکم وارد می‌شود. در بیمارستان با بیهوشی عمومی انجام می شود. متخصص زنان با شما در مورد عوارض جانبی احتمالی و خطرات جراحی برای حاملگی خارج از رحم صحبت خواهند کرد. اینها ممکن است شامل درد، خستگی، خونریزی و عفونت باشد.

برای کسانی که نیاز به مداخله دارند، رایج ترین درمان جراحی است. دو گزینه جراحی در دسترس است.

  • لاپاراتومی (Laparatomy)
  • لاپاراسکوپی(laparoscopy)

لاپاراتومی

یک روش باز است که در آن یک برش عرضی (خط بیکینی) در قسمت تحتانی شکم ایجاد می‌شود.

| دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید | 

پیشگیری از بارداری خارج از رحم

در ابتدا بهتر است بدانید که شما نمی‌توانید از بارداری خارج از رحم جلوگیری کنید، اما می‌توانید سعی کنید عوامل خطر خود را کنترل کنید. سیگار نکشید، اگر سیگار می‌کشید، قبل از بارداری برای ترک آن برنامه ریزی کنید. قبل از بارداری هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید، این می‌تواند به جلوگیری از بروز عفونت‌های مقاربتی، مانند: کلامیدیا و سوزاک، که می‌تواند باعث PID شود، کمک کند. اگر در معرض خطر بارداری خارج رحمی هستید، با پزشک خود صحبت کنید. او ممکن است اقدامات بیشتری برای تشخیص زودهنگام حاملگی خارج از رحم انجام دهد. این می‌تواند شامل بررسی سطح هورمون شما یا برنامه ریزی سونوگرافی اولیه باشد.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی موضوع درمان بارداری خارج از رحم بپردازیم. در صورتی که همچنان در این خصوص سوالاتی برایتان مطرح است می‌توانید آن ها را در بخش دیدگاه مقاله با ما در میان بگذارید تا اسرع وقت به آن‌ها پاسخ دهیم. با سپاس از شما

دکتر فرشته دانشمند در کلینیک 24متخصص زنان اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

ضرورت رعایت بهداشت واژن در زمان پریود

علائم و پیشگیری از بیماری‌های تخمدان

انواع آزمایشات تخمدان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *