روش های درمانی سرطان لوله فالوپ

روش های درمانی سرطان لوله فالوپ

بررسی روش های درمانی سرطان لوله فالوپ

تیمی از متخصصان برای بحث در مورد بهترین درمان ممکن برای شما همدیگر را ملاقات خواهند کرد. این تیم چند رشته ای (MDT) نامیده می شود. پزشک و پرستار متخصص سرطان شما درمان های مختلف و عوارض آنها را توضیح خواهند داد. آنها همچنین در مورد مواردی که باید هنگام تصمیم گیری در مورد درمان در نظر بگیرید با شما صحبت خواهند کرد. در ادامه این مقاله از سایت دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان به بررسی روش های درمانی سرطان لوله فالوپ خواهیم پرداخت.

درمان سرطان لوله فالوپ مانند سرطان تخمدان است. بنابراین درمان های اصلی عبارتند از:

درمان های هدفمند

درمان هدفمند چیزی را در داخل یا اطراف سلول سرطانی هدف قرار می دهد که به رشد و بقای آن کمک می کند. ممکن است یک نوع درمان هدفمند به نام داروی مهارکننده PARP وجود داشته باشد. این دارو تا زمانی که برای شما مفید باشد، آن را به صورت قرص مصرف می کنید. اگر سرطان در لگن بیشتر گسترش یافته باشد، ممکن است داروی دیگری به نام بواسیزوماب (Avastin®) مصرف کنید. همچنین ممکن است برخی از درمان ها را به عنوان بخشی از یک کارآزمایی بالینی داشته باشید.

مطلب پیشنهادی : بررسی انواع بیوپسی دهانه رحم

عمل جراحی

شما معمولاً برای برداشتن توده سرطانی عمل جراحی انجام می دهید. این معمولاً شامل برداشتن رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ می شود. اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود که سرطان دارید، ممکن است بتوانید برای حفظ باروری خود جراحی کنید.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروهای ضد سرطان (سیتوتوکسیک) برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. شما معمولاً داروهای شیمی درمانی به نام کربوپلاتین و پاکلیتاکسل دارید. ممکن است قبل یا بعد از جراحی یا هر دو شیمی درمانی داشته باشید. گاهی اوقات در صورتی که جراحی امکان پذیر نباشد، شیمی درمانی به تنهایی به عنوان درمان اصلی انجام می شود.

درمان در صورت عود لوله فالوپ

شنیدن اینکه سرطان دوباره عود کرده است می تواند بسیار سخت باشد. ممکن است احساس شوکه کنید و فکر کردن به درمان مجدد برایتان مشکل باشد. پزشک و پرستار متخصص شما در آنجا هستند تا به شما کمک کنند و از شما حمایت کنند. آنها بهترین گزینه های درمانی را برای شما توضیح خواهند داد. هدف این است که سرطان را تا زمانی که ممکن است کنترل کنیم. درمان شما به موارد زیر بستگی دارد:

 • درمانی که قبلا داشتید.
 • عوارض سختی که از درمان های قبلی داشته اید.

سرطان لوله فالوپ که عود می کند معمولاً می تواند با شیمی درمانی بیشتر و یک داروی درمانی هدفمند درمان شود. گاهی اوقات جراحی بیشتر امکان پذیر است. ممکن است طی چندین سال درمان های مختلفی برای کنترل سرطان داشته باشید. پزشک شما همچنین ممکن است در مورد انجام درمان های جدیدتر در یک کارآزمایی بالینی با شما صحبت کند.

سایر درمان های سرطانی که گاهی اوقات استفاده می شود، عبارتند از:

رادیوتراپی

رادیوتراپی از پرتوهای پر انرژی برای درمان سرطان استفاده می کند. این نوع درمان اغلب برای درمان سرطان لوله فالوپ استفاده نمی شود، اما ممکن است برای کنترل علائم در ناحیه لگن مانند خونریزی یا درد استفاده شود. این رادیوتراپی تسکین دهنده نامیده می شود. در صورتی که سرطان فقط در یک قسمت دیگر از بدن مانند غدد لنفاوی، ریه یا مغز ایجاد شده باشد، ممکن است از یک نوع رادیوتراپی به نام رادیوتراپی استریوتاکتیک (SABR) استفاده شود.

تشخیص علائم سرطان لوله فالوپ | متخصص زنان اصفهان

هورمون درمانی

درمان هورمونی ممکن است با مسدود کردن یا تغییر سطح هورمون هایی مانند استروژن به کند کردن رشد سرطان کمک کند. اگر سرطان عود کند و شما شیمی درمانی بیشتری نیز ندارید یا بخواهید آن را برای مدتی به تعویق بیندازید، ممکن است از درمان هورمونی استفاده شود.

شما معمولاً آن را برای سرطان های با درجه پایین که کندتر رشد می کنند مصرف می کنید. داروهایی که برای درمان سرطان سینه استفاده می شود یکسان است. آنها شامل تاموکسیفن و لتروزول هستند.

کنترل علائم

درمان‌های سرطان اغلب علائمی را که دارید بهبود می‌بخشد. اگر سرطان پیشرفته‌تر باشد، ممکن است برای مدیریت علائم به پزشک متخصص مراجعه کنید. این مراقبت حمایتی یا تسکین دهنده نامیده می شود.

گاهی اوقات سرطان پیشرفته تخمدان به دلیل تجمع مایعات علائم زیر را ایجاد می کند:

 • درد شکم (به نام آسیت)
 • درد ریه (به نام پلورال افیوژن) اگر سرطان به ریه گسترش یافته باشد.
 • بنابراین پزشک شما برای احساس راحتی بیشتر ترتیبی می دهد که مایع را تخلیه کنید.

روده مسدود شده (انسداد روده)

اگر سرطان در نزدیکی روده رشد کند، ممکن است به روده فشار وارد کند. این می تواند باعث انسداد شود بنابراین محتویات روده نمی توانند به راحتی از آن عبور کنند. یا ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که جراحی روی شکم باعث چسبیدن بافت ها به هم و چسبندگی می شود).

علائم انسداد روده می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نفخ
 • اسهال
 • یبوست
 • درد شکم
 • احساس بیماری
 • استفراغ مقادیر زیاد

راه های مختلفی وجود دارد که می توان آن را مدیریت کرد. پزشک در این مورد با شما صحبت خواهد کرد. درمان سرطان ممکن است انسداد روده را بهبود بخشد. اما گاهی اوقات ممکن است برای برداشتن قسمت مسدود شده روده نیاز به جراحی داشته باشید.

روده مسدود شده را نیز می توان با مصرف مایعات از طریق قطره برای مدتی کنترل کرد. گاهی اوقات پزشک شما ممکن است توصیه کند که مواد مغذی را از طریق لوله، یا به معده (تغذیه روده ای) یا داخل سیاهرگ (تغذیه تزریقی) تزریق کنید.

| دکتر فرشته دانشمند را در اینستاگرام دنبال کنید

مراقبت های پس از درمان

پس از درمان، معاینات منظمی خواهید داشت. این معاینات مهمولا هر چند وقت یکبار انجام می شود. در صورت بروز علائم جدید یا علائمی که قبلا داشته اید به پزشک مراجعه کنید

گاهی اوقات آزمایش خون CA125 به عنوان بخشی از پیگیری شما انجام می شود. اما این همیشه مورد نیاز نیست. افزایش سطح CA125 ممکن است نشانه بازگشت سرطان باشد. اما با این حال ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتری مانند سی تی اسکن داشته باشید.

پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند قبل از انجام درمان بیشتر منتظر بروز علائم سرطان باشید. این بخاطر وجود دلایل زیر است:

 • شروع درمان قبل از بروز علائم، نتایج درمان را بهبود نمی بخشد.
 • شما فاصله زمانی کوتاه تری بین درمان دارید.

تاثیر سرطان لوله فالوپ بر روابط جنسی

سرطان و درمان آن می تواند باعث تغییرات فیزیکی و عاطفی شود که ممکن است بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، برای رابطه جنسی بیش از حد احساس ناخوشی یا خستگی می کنید. اگر در دوران یائسگی قرار نگرفته اید، درمان شما معمولا باعث آن می شود.

همچنین ممکن است تغییراتی مانند افزایش وزن یا ریزش مو داشته باشید که بر تصویر بدن و عزت نفس شما تأثیر می گذارد. اگر کنار آمدن با تغییرات در زندگی جنسی شما دشوار است، متخصص شما می تواند در صورت نیاز به شما مشاوره دهد.


مطالعه بیشتر:

روش های تشخیص و درمان ناباروری ثانویه

تشخیص علائم و عوامل نارسایی دهانه رحم

راهکارهای پیشگیری و درمان نارسایی دهانه رحم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *