رعایت نکات بهداشتی در ناحیه تناسلی

رعایت نکات بهداشتی در ناحیه تناسلی

بررسی رعایت نکات بهداشتی در ناحیه تناسلی

برای کنترل خونریزی قاعدگی به جای نوار بهداشتی از تامپون استفاده کنید. (از تامپون های دئودورانت استفاده نکنید.) به دلیل سندرم شوک سمی، تامپون‌ها را برای مدت طولانی در داخل نگذارید. تامپون را در تمام طول شب نگذارید. همینطور از این محصولات بهداشتی زنانه که می‌توانند فرج را تحریک کنند اجتناب کنید: پدهای بهداشتی، اسپری‌ها و روغن‌های معطر، تالک یا پودر شامل می‌شود. در مطلب امروز برای شما خوانندگان گرامی گردآوری شده است به آشنایی با نکات بهداشتی در ناحیه تناسلی خواهیم پرداخت. این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان رسیده است.

شستشوی واژن

هر روز واژن خود را بشویید :تمیز نگه داشتن خود یکی از مهم‌ترین نکات بهداشتی زنانه باشد. به خصوص در دوران بلوغ، تغییراتی که در بدن شما ایجاد می‌شود، رعایت بهداشت فردی را بسیار مهم‌تر می‌کند. مواردی مانند: پریود شدن، ترشحات روزانه واژن و افزایش تعریق از غدد عرق، تمیز نگه داشتن را برای دختران نوجوان اهمیت فزاینده ای دارد. شستن روزانه این ناحیه از جمله اولین اقدامات مهم پیشگیرانه است.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : آشنایی با آناتومی واژن (مهبل)

فقط قسمت بیرونی واژن خود را بشویید

داخل واژن شما مکانیسم خود تمیز شوندگی خاص خود را دارد. نیازی به شستن، مالش دادن یا تمیز کردن بیش از حد ندارد این به معنای استفاده از دوش واژینال نیز است. فقط قسمت بیرونی واژن خود را بشویید که در واقع فرج نامیده می‌شود. فرج شامل لب‌های داخلی و خارجی واژن و کلیتوریس است.

برای شستن فرج از آب گرم استفاده کنید. با یک حوله تمیز کاملا خشک کنید. (اگر فرج بسیار تحریک شده است، می‌توانید سعی کنید آن را با سشوار خشک کن در حالت خنک خشک کنید.) هم‌چنین واژن به صورت طبیعی و به شکل ترشحات طبیعی واژن خود را تمیز می‌کند. از استفاده از دوش‌ها خودداری کنید مگر این‌که پزشک تجویز کرده باشد. این اقدامات می‌توانند تعادل طبیعی نواحی دستگاه تناسلی زنان را بر هم بزنند.

رعایت نکات بهداشتی در ناحیه تناسلی | متخصص زنان اصفهان

بهداشت واژن در زمان رابطه جنسی

استفاده از روش‌های محافظتی هم‌چون کاندوم برای کاهش خطر بارداری و ابتلا از انواع مختلفی از بیماری‌های مقاربتی خطرناک یا غیر خطرناک از طریق مقاربت با شریک جنسی، بسیار موثر است. هم‌چنین یکی دیگر از راهکارهای مفید در عدم ابتلا به این بیماری‌ها، ادرار کردن بعد از رابطه جنسی است. نکته مهم دیگر این است که از داشتن رابطه جنسی واژینال بلافاصله بعد از رابطه مقعدی اجتناب کنید، زیرا می‌تواند باکتری‌ها را از مقعد به واژن منتقل کند.

بهداشت واژن در زمان پریود

رعایت بهداشت تناسلی در هر زمان از ماه ضروری است، اما چرا بهداشت قاعدگی تا این اندازه مهم است؟

بهداشت خوب قاعدگی به محافظت از سلامت اندام تناسلی زنان در برابر عفونت‌های باکتریایی، تحریکات پوستی و سایر مسائل بهداشتی کمک می‌کند. این امر می‌تواند به حفظ اعتماد و عزت نفس کمک کند و اطمینان حاصل کند که در هنگام قاعدگی هیچ آلودگی وارد واژن (مهبل) خود نمی‌شود.

در این راستا می‌بایست نوار بهداشتی خود را مرتباً تعویض کنید، بدین ترتیب که همیشه دست‌های خود را بشویید و بسته به نوع محصول و شدت جریان خون هر ۲-۴ یا ۴-۶ ساعت یک‌بار پد بهداشتی خود را عوض کنید. تغییر منظم آن از رشد باکتری‌ها در خون جلوگیری می‌کند که در غیر این صورت می‌تواند بوی بدی ایجاد کند و شما را مستعد ابتلا به عفونت کند.

تمیز نگهداشتن ناحیه لابیا واژن

شما ممکن است این را ندانید، اما زنان به دلیل تغییر سطح PH در دوره قاعدگی کمی بیشتر مستعد ابتلا به عفونت باکتریایی هستند. پزشکان توصیه می‌کنند که اندام تناسلی خود را دو بار در روز بشویید حتی زمانی که پریود نیستید.

| دکتر فرشته دانشمند را در اینستاگرام دنبال کنید

اطمینان از شستشوی صحیح

از استفاده از صابون‌های بسیار معطر خودداری کنید،چرا که این صابون‌ها مطمئناً پر از مواد شیمیایی هستند که می‌توانند فلور طبیعی واژن را مختل کنند. بهتر است از آب گرم استفاده کنید، اما اگر احساس می کنید باید از صابون استفاده کنید، مطمئن شوید که فرمول ملایم و طبیعی دارد که برای پوست ناحیه حساس بدن‌تان ملایم است. واژن خود تمیز شونده است، بنابراین داخل واژن را با دوش واژینال شستشو ندهید، سعی کنید به آرامی فرج و نواحی اطراف آن را تمیز کنید تا بدن‌تان به طرز معجزه آسای طبق شرایط طبیعی خودش را پاک کند.

دستمال مرطوب را برای تمیز نگه‌داشتن بدن‌تان در طول روز به همراه داشته باشد. قاعدگی می‌تواند باعث شود احساس کنید که باید مرتباً ناحیه خونریزی را تمیز کنید، به خصوص اگر میزان خونریزی‌تان زیاد و سنگین باشد. کسانی که از پد استفاده می‌کنند بیشتر مستعد خشک شدن خون قاعدگی در اطراف فرج هستند. برای کمک به شاداب شدن در طول روز و حین حرکت از آن‌ها استفاده کنید.

تعریق دستگاه تناسلی زنان در دوران پریودی

در طول دوره قاعدگی، دمای بدن شما گرم‌تر است، که به معنای تعریق بیشتر است. اگر نگران بو هستید یا به تازگی از یک جلسه باشگاه برگشته اید، بهتر است چند دستمال مرطوب برای شادابی سریع همراه خود داشته باشید.


مطالعه بیشتر:

دلایل انجام انواع عمل کورتاژ

عوارض احتمالی عمل کورتاژ چیست؟

روش های جلوگیری از کاهش اشتها در سه‌ماهه‌ی سوم بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.