راهکارهای پیشگیری و درمان نارسایی دهانه رحم

راهکارهای پیشگیری و درمان نارسایی دهانه رحم

بررسی راهکارهای پیشگیری و درمان نارسایی دهانه رحم

قصد داریم تا در ادامه این مقاله از سایت متخصص زنان اصفهان به بررسی راهکارهای پیشگیری و درمان نارسایی دهانه رحم بپردازیم. این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر فرشته دانشمند رسیده است. شما نمی توانید از ناتوانی دهانه رحم جلوگیری کنید. اما کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا یک بارداری سالم و کامل را ارتقا دهید. مثلا:

مراقبت منظم در دوران بارداری

ویزیت های قبل از تولد می تواند به پزشک شما کمک کند تا سلامت شما و کودک شما را کنترل کند. هر نشانه ای را که برایتان نگران کننده است، ذکر کنید، حتی اگر احمقانه یا بی اهمیت به نظر برسد.

داشتن رژیم غذایی مناسب

در دوران بارداری، به اسید فولیک، کلسیم، آهن و سایر مواد مغذی ضروری بیشتری نیاز خواهید داشت. یک ویتامین روزانه قبل از تولد که به طور ایده آل از چند ماه قبل از بارداری شروع می شود می تواند به تامین کمبود های غذایی کمک کند.

مطلب پیشنهادی : تشخیص علائم و عوامل نارسایی دهانه رحم

کم کردن وزن عاقلانه

افزایش وزن مناسب می تواند از سلامت کودک شما حمایت کند. افزایش وزن بین ۲۵ تا ۳۵ پوند (حدود ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم) اغلب برای زنانی که قبل از بارداری وزن مناسبی دارند توصیه می شود.

دوری از مصرف مواد خطرناک

اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. الکل و مواد مخدر غیرقانونی نیز ممنوع است. علاوه بر این، قبل از مصرف هر گونه دارو یا مکمل (حتی آنهایی که بدون نسخه در دسترس هستند) با پزشک خود مشورت کنید.

اگر در طول بارداری قبلی خود سابقه دهانه رحم ناتوان داشته اید، در معرض خطر زایمان زودرس یا سقط جنین در بارداری های بعدی هستید. اگر قصد باردار شدن مجدد را دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا خطرات آن را درک کنید و چه کاری می توانید برای ترویج یک بارداری سالم انجام دهید.

تشخیص علائم و عوامل نارسایی دهانه رحم | متخصص زنان اصفهان

روش های درمان نارسایی دهانه رحم

درمان یا رویکردهای مدیریت دهانه رحم ناتوان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سونوگرافی های مکرر

اگر سابقه زایمان زودرس یا سابقه ای دارید که ممکن است خطر نارسایی دهانه رحم را در شما افزایش دهد، پزشک ممکن است با دادن سونوگرافی هر دو هفته یکبار از هفته ۱۶ تا ۲۴ بارداری، طول دهانه رحم شما را به دقت بررسی کند. اگر دهانه رحم شما شروع به باز شدن کند یا از طول مشخصی کوتاهتر شود، پزشک ممکن است سرکلاژ دهانه رحم را توصیه کند.

مکمل پروژسترون

اگر سابقه زایمان زودرس دارید، پزشک ممکن است تزریق هفتگی نوعی هورمون پروژسترون به نام هیدروکسی پروژسترون کاپروات (Makena) را در سه ماهه دوم و سوم به شما پیشنهاد دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین بهترین استفاده از پروژسترون در نارسایی دهانه رحم مورد نیاز است.

سرکلاژ دهانه رحم

اگر کمتر از هفته ۲۴ باردار هستید یا سابقه زایمان زودرس دارید و سونوگرافی نشان می دهد دهانه رحم شما در حال باز شدن است، یک روش جراحی به نام سرکلاژ دهانه رحم ممکن است به جلوگیری از زایمان زودرس کمک کند. در طی این روش، دهانه رحم با بخیه های محکم بسته می شود. بخیه ها در ماه آخر بارداری یا در حین زایمان کشیده می شوند.

اگر سابقه زایمان زودرس دارید که احتمالاً به دلیل نارسایی دهانه رحم است، پزشک ممکن است قبل از شروع باز شدن دهانه رحم، سرکلاژ دهانه رحم را نیز توصیه کند (سرکلاژ پیشگیرانه). این روش معمولا قبل از هفته ۱۴ بارداری انجام می شود. سرکلاژ دهانه رحم برای همه افراد در معرض خطر زایمان زودرس مناسب نیست. این روش برای زنانی که دوقلو یا بیشتر دارند توصیه نمی شود. حتماً در مورد خطرات و فواید سرکلاژ دهانه رحم با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین ممکن است پزشک استفاده از دستگاهی را تجویز کند که در داخل واژن قرار می گیرد و برای نگهداری رحم در جای خود (پساری) طراحی می شود. پساری می تواند برای کمک به کاهش فشار روی دهانه رحم استفاده شود. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا پساری یک درمان موثر برای نارسایی دهانه رحم است یا خیر، مورد نیاز است.

اگر دهانه رحم ناقص دارید، پزشک ممکن است محدود کردن فعالیت جنسی یا محدود کردن برخی فعالیت‌های بدنی را توصیه کند.

| دکتر فرشته دانشمند را در اینستاگرام دنبال کنید

زمان مراجعه به پزشک

اگر باردار هستید و هر عامل خطری برای نارسایی دهانه رحم دارید یا علائمی را در سه ماهه دوم بارداری خود تجربه می کنید که نشان می دهد ممکن است دهانه رحم ناکارآمد داشته باشید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید. باتوجه به شرایط، ممکن است به مراقبت های پزشکی فوری نیاز داشته باشید.

پاسخ به سوالات اساسی در مورد دهانه رحم ناکارآمد

در زیر چند سوال اساسی وجود دارد که باید از پزشک خود در مورد دهانه رحم ناکارآمد بپرسید. اگر در طول بازدیدتان سؤال دیگری دارید، در پرسش آن تردید نکنید.

  • در صورت بروز چه علائمی باید به بیمارستان مراجعه کنم؟
  • آیا کاری وجود دارد که بتوانم به طولانی شدن بارداری کمک کنم؟
  • آیا دهانه رحم من شروع به باز شدن کرده است؟ اگر چنین است، چقدر؟
  • آیا درمانی وجود دارد که بتواند بارداری من را طولانی کند یا به کودک کمک کند؟
  • اگر بچه من الان به دنیا بیاید چه اتفاقی می افتد؟ چه انتظاری می توانم داشته باشم؟
  • آیا باید استراحت کنم؟ اگر چنین است، برای چه مدت؟ چه نوع فعالیت هایی می توانم انجام دهم؟ آیا لازم است در بیمارستان باشم؟

مطالعه بیشتر:

روش های تشخیص و درمان ناباروری ثانویه

علل اهمیت سلامت روان در بارداری

درمان علل و علائم افرایش سطح تستوسترون در زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *