درمان های طبیعی تعادل واژن قلیایی و اسیدی

درمان های طبیعی تعادل واژن قلیایی و اسیدی

درمان های طبیعی تعادل واژن قلیایی و اسیدی

در مطلب امروز قصد داریم تا همراه با دکتر دانشمند متخصص زنان اصفهان به بررسی درمان های طبیعی تعادل واژن قلیایی و اسیدی بپردازیم. پس برای بازگرداندن PH واژن به حالت طبیعی خودش، می توانید راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

مصرف پروبیوتیک را افزایش دهید.

همانطور که از نام آن پیداست پروبیوتیک ها از رشد و تکثیر باکتری های دوست به ویژه لاکتوباسیل ها حمایت می کنند و به بازگرداندن تعادل pH واژن کمک می کنند. می توانید مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید یا غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند ماست، را بگنجانید. استفاده ازدوش را متوقف کنید و فقط از محصولات ملایم و مناسب استفاده کنید.

دوش به شستن واژن (یا هر حفره دیگر بدن) با جریان آب رو به بالا یا ترکیبی از آب و سرکه یا جوش شیرین یا ضد عفونی کننده یا ید اشاره دارد. این یک عمل رایج در بین زنان است و می تواند پیامدهای منفی بر تعادل pH واژن و همچنین سلامت باروری داشته باشد. تحقیقات شواهدی برای جلوگیری از این عمل پیدا کرده است. فقط از آب گرم برای تمیز کردن آرام ناحیه بیرونی واژن استفاده کنید، یا فقط از آن دسته از محصولات شستشوی صمیمی استفاده کنید که به طور ویژه برای حفظ تعادل pH واژن شما دست نخورده طراحی شده اند .

از جریان هوا به واژن حاصل کنید.

فقدان جریان هوا می تواند سطح رطوبت را بالا ببرد و محیط مناسبی را برای رشد باکتری ها و مخمرهای بد ایجاد کند. لباس زیر سبک و راحت بپوشید و سعی کنید بدون آنها بخوابید.

در طول رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

مایع منی می تواند محیط اسیدی واژن شما را خنثی کند. اگر قصد باردار شدن ندارید، از کاندوم یا مانع دیگری در حین مقاربت استفاده کنید. در مصرف آنتی بیوتیک ها احتیاط کنید. آنتی بیوتیک ها علیه باکتری ها، چه خوب و چه بد، عمل می کنند. این عملکرد آن را مسئول تغییر فلور واژن یا تعادل میکروارگانیسم هایی می کند که به حفظ تعادل pH واژن کمک می کند. در صورت امکان از مصرف زیاد آنها خودداری کنید یا آنتی بیوتیک ها را با پروبیوتیک ها ترکیب کنید.

تامپون ها را به طور مکرر عوض کنید. PH خون کمی قلیایی است. از نگه داشتن تامپون یا نوار بهداشتی برای مدت طولانی خودداری کنید زیرا خون ایستاده ممکن است PH واژن شما را افزایش دهد. بر اساس یک مطالعه، حتی آن دسته از تامپون هایی که ادعا می کنند pH متعادل هستند، به طور قابل توجهی pH واژن را کنترل نمی کنند.

درمان های طبیعی تعادل واژن قلیایی و اسیدی | متخصص زنان اصفهان

رژیم غذایی برای تعادل قلیایی و اسیدی بودن واژن

علاوه بر این روش‌های ساده، می‌توانید برای تقویت سلامت واژن خود، افزودنی‌های خاصی به رژیم غذایی خود اضافه کنید. نشان داده شده است که پروبیوتیک ها با سلامت میکروبیوم واژن که مسئول تعادل pH آن است، همبستگی مثبت دارند. آنتی اکسیدان ها نیز می توانند نقش مهمی در سلامت میکروبیوم واژن داشته باشند. اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک اثربخشی پروبیوتیک ها و آنتی اکسیدان های خوراکی مورد نیاز است، برخی از این نوشیدنی های پروبیوتیک یا غنی از آنتی اکسیدان ممکن است به شما در بازیابی تعادل pH واژن کمک کند، عبارتند از:

  • آب ترشی
  • شیر سویا
  • آب زغال اخته
  • آب دم کرده لیمو

در شرایط خاص، تغییر رژیم غذایی یا درمان های طبیعی برای بازگرداندن تعادل pH ممکن است ناکافی باشد و مهم است که بدانید چه زمانی باید با پزشک مشورت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به طور کلی، واژن می تواند به تنهایی سلامت خود را با کمی حمایت از داروهای طبیعی برای بازگرداندن تعادل pH واژن بازیابی کند. با این حال، در صورت عدم بهبود یا بدتر شدن هر یک از علائم زیر، باید به دنبال کمک پزشکی باشید:

  • ترشحات سبز، زرد، سفید شیری یا پنیر مانند
  • احساس سوزش
  • خارش
  • بوی بد

واژن در پاکسازی خود از درون و حفظ محیط داخلی خود خوب است. با این حال، عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است تعادل pH طبیعی آن را از بین ببرد. سطح pH ایده آل یک واژن سالم، بین اولین چرخه قاعدگی و یائسگی، بین 3.8 تا 4.5 متغیر است. برای کمک به بازگرداندن تعادل pH واژن، می توانید از داروهای طبیعی خاصی در تمرینات روزانه خود استفاده کنید. این می تواند شامل مصرف پروبیوتیک ها، پرهیز از صابون ها یا محصولات پاک کننده واژن و پوشیدن پارچه های قابل تنفس باشد. عدم تعادل pH به طور بالقوه می تواند شما را در برابر بیماری های مقاربتی و UTI آسیب پذیر کند. اگر نگران این هستید که PH واژن شما بیش از حد قلیایی است، یا ممکن است عفونت داشته باشید، باید در اولین فرصت با متخصص زنان خود مشورت کنید.

اینستاگرام دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان

بیشتر بخوانید:

روش های درمان افسردگی در بارداری

علائم قلیایی و اسیدی بودن واژن

خطر و عوارض افسردگی در بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.