خطر و عوارض افسردگی در بارداری

خطر و عوارض افسردگی در بارداری

بررسی خطر و عوارض افسردگی در بارداری

افسردگی در بارداری و دارو های مجاز آن

ابتلا به افسردگی در بارداری، تقصیر شما نیست. این اختلال، یک وضعیت پزشکی است که برای بهبود، نیاز به درمان دارد. اگر فکر می کنید افسردگی دارید، به پزشک خود بگویید. عوامل مستعد کننده ابتلا به افسردگی در بارداری، شامل سابقه افسردگی داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به افسردگی و مواجهه بودن با شرایط استرس زا در زندگی است.

انواع خاصی از مشاوره، می تواند به پیشگیری از بروز افسردگی کمک کند. اگر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستید، با پزشک خود، در مورد یافتن یک مشاور خوب، صحبت کنید. افسردگی درمان نشده در دوران بارداری، می تواند مشکلاتی مانند زایمان زودرس را، برای جنین شما، ایجاد کند. اگر فکر می کنید افسرده هستید، به پزشک خود بگویید. اگر در زمان بارداری، از یک داروی ضد افسردگی استفاده می کنید، بدون مشورت با پزشک خود، مصرف آن را قطع نکنید.

افسردگی چیست؟

افسردگی (همچنین اختلال افسردگی، افسردگی اساسی و افسردگی بالینی نیز نامیده می شود) یک وضعیت پزشکی است که باعث ایجاد احساس غم و اندوه و از دست دادن علاقه به کارهایی می شود، که دوست دارید آن ها را انجام دهید. این شرایط، می تواند بر احساس، فکر و عمل شما تأثیر گذاشته و در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند. بهتر شدن و رفع افسردگی، نیاز به درمان دارد.

افسردگی پری ناتال، افسردگی است که در دوران بارداری یا در سال اول پس از بچه دار شدن، اتفاق می افتد. این اختلال، یکی از شایع ترین عوارض پزشکی مربوط به بارداری است. این اختلال، از هر ۷ زن ۱ نفر (حدود ۱۵ درصد) را مبتلا می کند. این شرایط، شامل افسردگی پس از زایمان (که PPD نامیده می شود)، نیز می باشد.

درمان افسردگی، می تواند به شما کمک کند که احساس بهتری داشته باشید. افسردگی پری ناتال درمان نشده، می تواند برای شما و جنین تان، مشکلاتی ایجاد کند. اگر فکر می کنید افسرده هستید، فوراً به پزشک خود، اطلاع دهید.

خطر و عوارض افسردگی در بارداری | متخصص زنان اصفهان

افسردگی در دوران بارداری، خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهد:

تغییر نامناسب سبک زندگی

افسردگی ممکن است باعث شود که مادر، مراقب خود نباشد. به عنوان مثال، اگر افسردگی مادر درمان نشود، ممکن است غذاهای مناسب نخورد و در دوران بارداری، به اندازه کافی وزن اضافه نکند. همچنین، ممکن است معاینات مربوط به مراقبت های دوران بارداری خود را نادیده گرفته و یا از دستورالعمل های پزشک خود پیروی نکند.

سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا استفاده از داروهای مضر

از دیگر مضرات آن است. ابتلا PPD بعد از بارداری، جزو عوارض شایع می باشد. PPD می تواند مراقبت و پیوند با کودک را برای شما سخت تر کند. خودکشی، فکر خودکشی یا فکر آسیب رساندن به نوزاد، جزو عوارض نادر می باشند.

افسردگی در دوران بارداری، خطر ابتلای نوزاد به موارد زیر را افزایش می دهد:
  • زایمان زودرس. این شرایط، زایمانی است که خیلی زود اتفاق می افتد، یعنی قبل از هفته ۳۷ بارداری.
  • داشتن وزن کم هنگام تولد (همچنین LBW نامیده می شود). این بدان معناست که نوزاد شما با وزن کمتر از ۵ پوند، به دنیا آمده است.
  • کوچک بودن نوزاد نسبت به سن حاملگی (که SGA نیز نامیده می شود). این شرایط، زمانی ایجاد می شود که نوزاد، قبل از تولد، وزن اضافه نمی کند.

همچنین، نوزادانی که از مادران افسرده متولد می شوند، نسبت به نوزادان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری افسردگی ندارند، تحریک پذیر تر، کم تحرک تر و کم توجه تر هستند. همچنین، افزایش احتمال بروز مشکلات یادگیری، رفتاری، رشد و سلامت روان، در آینده، از دیگر عوارض این شرایط می باشد.

افسردگی در دوران بارداری، می تواند آماده شدن برای تولد جنین و مراقبت از کودک پس از تولد را برای شما سخت کند. به همین علت، مهم است که افسردگی را در اسرع وقت درمان کنید. درمان زودهنگام افسردگی می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته و آماده مراقبت از کودک تان پس از تولد باشید. اگر فکر می کنید افسرده هستید، به پزشک خود بگویید و در مورد درمان مشکل تان، سوال بپرسید.

اینستاگرام دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان

بیشتر بخوانید:

علل اختلال خواب در سه ماهۀ سوم بارداری

مصرف قرص های امگا۳ در بارداری

نقش فولیکول ها در بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *