حاملگی خارج از رحم چگونه درمان می شود؟

حاملگی خارج از رحم چگونه درمان می شود؟

درمان حاملی خارج رحم

مهمترین دارویی که به این منظور استفاده می شود یک نوع داروی شیمی درمانی به نام متوترکسات است.
بهترین روش جراحی برای حاملگی خارج از رحم لاپاراسکوپی می باشد . در این روش بدون شکاف دادن و تنها با ایجاد سوراخ هایی در جدار شکم ، با کمک دوربین و صفحه مانیتور حاملگی خارج رحمی و محل خونریزی هموستاز شده و خون داخل شکم شستشو داده می شود . هر خانمی که عمل حاملگی خارج از رحم را انجام دهد ، بایستی با آزمایش HCG ( تست حاملگی ) پیگیری شود تا وقتی که تست منفی شود . برای حاملگی بعدی بایستی با پزشک مشاوره شود .

درمان توسط دارو

در صورتی که بارداری خارج از رحم زود تشخیص داده شود از داروی متوتروکسات استفاده می شود.
متوتروکسات یک داروی ضد سرطان است که به صورت وریدی تزریق می گردد و از رشد سلول ها جلوگیری می نماید و سلول های موجود را در طول زمان در بدن شما حل می کند. پس از تزریق این دارو، پزشک میزان هورمون بارداری شما را بررسی می کند و در صورت بالا باقی ماندن سطح هورمون بارداری یا hCG ممکن است پزشک تزریق یک متوتروکسات دیگر را تجویز نماید. درمان دارویی معمولا اولین انتخاب برای درمان این مشکل می باشد و آزمایش خون به مدت چند روز تا چند هفته پس از تزریق دارو، مورد پیگیری منظم قرار می گیرد. تزریق متوتروکسات معمولا در موارد زیر موثر واقع می شود:

  • هنگامی که سطح هورمون بارداری پایین باشد.
  • هنگامی که جنین دارای هیچ گونه فعالیت قلبی نباشد.
درمان توسط جراحی

در صورتی که بارداری خارج از رحمی باعث ایجاد علایم شدید، از جمله خونریزی یا بالا رفتن میزان هورمون بارداری یا hCG گردد، جراحی مورد نیاز است. پارگی لوله ها با گذر زمان احتمالا بیشتر می شود و به همین دلیل درمان دارویی نتیجه نخواهد داد. در صورتی که بارداری خارج از رحمی موجب پارگی گردد، عمل جراحی باید به صورت اورژانسی انجام گیرد. اگر شما در شرایط ثابت قرار دارید و جنین نیز به اندازه کافی کوچک است، می توان از طریق لاپاراسکوپی آن را از بین برد. در این روش با استفاده از یک لوله مجهز به دوربین بسیار کوچک و نور که از طریق یک برش کوچک بر روی شکم وارد بدن شما می شود، می توان بافت های نا به جا را حذف و لوله های فالوپ آسیب دیده را ترمیم نمود. در صورتی که لوله های فالوپ آسیب قابل توجهی پیدا کرده باشند، معمولا برداشتن آن ها ضروری است. در مواردی پس از عمل جراحی نیاز به تزریق متوتروکسات است.

دکتر فرشته دانشمند

جراح و متخصص زنان،زایمان،نازایی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *