تاثیر کورتاژ در بارداری

تاثیر کورتاژ در بارداری

بررسی تاثیر کورتاژ در بارداری

بسیاری از زنان نگران آسیبی هستند که پس از پروسه کورتاژ به رحم وارد می‌شود.طبق اظهارات پزشکان، اگر پروسه کورتاژ به‌درستی انجام شود، هیچ تاثیر منفی‌ای روی توانایی باروری در آینده نخواهد داشت. در مطلب امروز از سایت دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان تاثیر کورتاژ در بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

به‌طورکلی دو رویداد بسیار نادر مرتبط با کورتاژ وجود دارند که می‌توانند احتمال بارداری را کاهش دهند. اول این که اگر فرد هنگام انجام کورتاژ دچار عفونت‌های مرتبط با این پروسه شود، ممکن است دچار چسبندگی رحم شود. چسبندگی رحم می‌تواند احتمال باردار شدن در آینده را به طور چشمگیری کاهش دهد. چسبندگی رحم (که به‌عنوان سندرم آشرمن نیز شناخته می‌شود) زمانی رخ می‌دهد که بافت اسکار بین دیواره‌های داخلی رحم ایجاد می‌شود و سبب می‌شود دیواره‌ها به هم بچسبند.

| دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید | 

همچنین، اگر فرد درگذشته چندین بار سقط جنین داشته، این وضعیت باعث می‌شود که به میزان بیشتری در معرض عدم بارداری قرار داشته باشد. اگرچه برخی از بیمارانی که سقط‌های مکرر دارند فکر می‌کنند که پروسه کورتاژ سبب بروز مشکلات باروری می‌شود، اما در واقع سقط‌های متعدد و مکرر هستند که با سقط‌های آینده مرتبط‌اند.

طبق اظهارات پزشکان اگر فرد دچار سقط جنین شده باشد، بهتر است پروسه کورتاژ را انجام دهد تا این که اجازه دهد رحم خودبه‌خود پاک‌سازی شود. یک مطالعه نشان داد که تقریبا ۹۰ درصد از زنانی که پروسه کورتاژ را انجام داده بودند، در عرض یک سال پس از این که برای دوباره باردار شدن تلاش کردند، توانستند باردار شوند.

نیاز به کورتاژ پس از سقط جنین

حدود نیمی از زنانی که سقط جنین را تجربه می‌کنند نیازی به پروسه اتساع و کورتاژ ندارند. سقطی که قبل از هفته ۱۰ بارداری اتفاق افتاده باشد، به‌احتمال زیاد سقط خودبه‌خودی خواهد بود و سبب بروز هیچ مشکلی نخواهد شد. بعد از هفته دهم بارداری، احتمال سقط جنین ناقص بیشتر است. در این صورت، برای اطمینان از پاک‌سازی رحم به پروسه کورتاژ نیاز دارید.

می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید به طور طبیعی سقط جنین را انجام دهید یا پروسه کورتاژ را انجام دهید. در این شرایط بهتر است با پزشکتان مشورت کنید. پزشک به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که چه روشی برای شما مناسب‌تر است.

معرفی کورتاژ و انواع آن | متخصص زنان اصفهان

تاثیرات اتساع و کورتاژ روی چرخه قاعدگی

ازآنجایی‌که کورتاژ پوشش داخلی رحم را از بین می‌برد، پوشش داخلی باید دوباره ایجاد شود. به همین خاطر، بعد از انجام کورتاژ، قاعدگی بعدی‌تان ممکن است زودتر یا دیرتر از حد معمول اتفاق بیفتد. در این شرایط باید تا مدتی پس از کورتاژ از استفاده از تامپون یا برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

تا زمانی که دهانه رحم به حالت طبیعی و بسته خود بازگردد، به میزان بیشتری در معرض خطر ورود باکتری‌ها به واژن و ابتلا به عفونت قرار دارید. پزشکتان به شما خواهد گفت که چه زمانی می‌توانید رابطه جنسی و استفاده از تامپون را از سر بگیرید.

نیاز به مراجعه مجدد به پزشک پس از پروسه کورتاژ

اگر پزشک با استفاده از کورتاژ، تومورها یا مواد سرطانی را برداشته باشد، نتایج آزمایشتان را مدتی بعد دریافت خواهید کرد. اگر نتایج خوش‌خیم (غیر سرطانی) باشند، معمولا به مراجعه مجدد نیازی نیست. اما اگر نتایج، سلول‌های سرطانی یا پیش سرطانی را نشان دهند، احتمالا پزشک شما را به یک متخصص ارجاع می‌دهد تا در مورد مراحل بعدی درمان شما را راهنمایی کند.

در این مقاله سعی کردیم به تمام سوالات احتمالی شما پاسخ دهیم. در صورتی که همچنان در این خصوص سوالاتی برایتان مطرح است می‌توانید آن ها را در بخش دیدگاه مقاله با ما در میان بگذارید تا اسرع وقت به آن‌ها پاسخ دهیم. با سپاس از شما

دکتر فرشته دانشمند در کلینیک 24متخصص زنان اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

رعایت بهداشت واژن

بررسی آناتومی تخمدان

آشنایی با بیماری‌های لوله فالوپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *