بررسی وضعیت جنین در هفته ۴۰ بارداری

بررسی وضعیت جنین در هفته ۴۰ بارداری

 وضعیت جنین در هفته ۴۰ بارداری چگونه است؟

اگر حس می کردید که این روز هرگز از راه نمی رسد، یک لحظه کمر و شکمتان را نوازش کنید. رسما به هفته ۴۰ بارداری رسیده اید. تبریک، خط پایان نزدیک است، خب تقریبا. طی ۹ ماه گذشته، رحم محیط گرم و نرمی برای جنین فراهم کرده است و شاید نوزاد کوچک هنوز آماده ورود به جامعه نباشد. مقاله ای که امروز برای شما خوانندگان گرامی گردآوری شده است وضعیت جنین در هفته ۴۰ بارداری را مورد بررسی قرار خواهد داد. این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان رسیده است.

دیگر موعد زایمان فرا رسیده است. شاید همین فردا، شاید یک هفته دیگر. در آخرین روزها، ساعات و ثانیه های حاملگی باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟

جنین در هفته ۴۰ بارداری در چه وضعیتی است؟

در چهلمین هفته از حاملگی، جنین تقریبا به اندازه خربزه است؛ قد او حدودا ۵۰ تا ۵۵ سانت است و وزنی معادل ۳ تا ۴ کیلو دارد. البته، هر نوزاد با دیگری فرق دارد و ممکن است کوچولوی شما کمی کوچکتر یا بزرگتر متولد شود. حرکات جنین در این زمان کمی آهسته می شود زیرا بزرگتر شده و همه چیز در رحم فشرده شده است.

اگر از این که مشت و لگدهای کوچولو کم شده نگران و دستپاچه شده اید، نفس عمیق بکشید، یک قلپ آبمیوه بنوشید و دراز بکشید. سعی کنید تعداد دفعاتی را که متوجه لگد جنین می شوید بشمارید. لازم است در یک ساعت، متوجه ۱۰ حرکت شوید. در غیر این صورت، با متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید، شاید لازم باشد شما و جنین تحت معاینه قرار بگیرید.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : علائم و نشانه های بوجود آمدن زخم دهانه رحم (سرویسیت)

در بهترین حالت، سر نوزاد در این مرحله باید پایین آمده و در حالت زایمان قرار گرفته باشد. اگر پزشک به شما بگوید که سر نوزاد  پایین نیامده، یعنی به جای سر پاهای کوچک او نزدیک مجرای زایمان قرار دارد. پزشک می تواند به شکم فشار وارد کند تا نوزاد بچرخد. اگر این مانور جواب نداد، نگران نشوید. هنوز برای این که خود نوزاد بچرخد فرصت هست. اما حواستان باشد که ممکن است متخصص زنان درمورد احتمال سزارین با شما صحبت کند.

تاریخ زایمان فرار رسیده است؟

این چهل هفته همزمان طولانی ترین و سریع ترین ۴۰ هفته عمرتان به نظر می رسد. ممکن است ۹ ماه حاملگی مثل برق و باد بگذرد یا طولانی شود. در این مقطع، احتمالا ۱۱ تا ۱۵ کیلوگرم به وزنتان اضافه شده و کاملا برای زایمان آماده هستید. ممکن است مشتاق شروع درد زایمان باشید یا امیدوار باشید که دوران حاملگی کمی بیشتر طول بکشد. قسمت گیج کننده این معما در این است که: این وضعیت دست شما نیست (البته مگر این که درد زایمان را به صورت مصنوعی القا کنید یا از قبل برای سزارین برنامه ریزی کرده باشید).

آخرین روزها می تواند ناخوشایند باشد اما خیالتان راحت باشد چون قرار نیست تا ابد طول بکشد. از هر ۱۰۰ نفر، ۶۰ زن در موعد مقرر دچار درد زایمان می شوند اما شروع درد زایمان در ۴۰ نفر دیگر دو هفته یا بیشتر طول می کشد. شما تنها نیستید!

علل گرگرفتگی در حاملگی چیست؟ | متخصص زنان اصفهان | دکتر فرشته دانشمند

رد شدن تاریخ زایمان

اگر مشکلی ندارید و حاملگی سالمی را پشت سر می گذارید، پزشک به شما اجازه می دهد یک هفته بیشتر از تاریخ زایمان را رد کنید. تاریخ زایمان یک عدد تخمینی است بنابراین زمان اصلی زایمان متغیر است. با این حال، پزشک شما و جنین را به دقت تحت نظر می گیرد تا از سلامت و قوت هردو مطمئن شود.

معمولا پزشک اجازه نمی دهد بیشتر از یک هفته از تاریخ و موعد مقرر زایمان بگذرد. اگر سر نوزاد پایین نیامده باشد، وقت آن رسیده که به القای مصنوعی درد زایمان فکر کنید. کاری که شما در این اثنا باید انجام دهید این است که صبور باشید. از این زمان اضافه برای استراحت (البته اگر بتوانید پوزیشن راحت پیدا کنید) یا انجام تدارکات لازم استفاده کنید.

لازم است درمورد چه مسائلی با پزشک صحبت کنید؟

هفته آخر فراز زیادی ندارد. جنین در رحم تقویم ندارد و همان طور که پایان دوران حاملگی نزدیک است، احساس می کنید دارید عقلتان را از دست می دهید. از آن جاییکه احتمالا قبل، بعد یا همان روز تاریخ زایمان توسط متخصص زنان و زایمان معاینه می شوید، از این فرصت برای پرسیدن سوالات دقیقه نود و برطرف کردن نگرانی ها استفاده کنید.

در ادامه به بعضی از سوالات و نکاتی که باید با پزشک در میان بگذارید اشاره می کنیم:

تا چه مدت بعد از گذشت تاریخ مقرر، زایمان جایز است؟

چه مشتاق پایان یافتن حاملگی باشید، چه امیدوار چند روز اضافه برای رسیدن به کارهای دقیقه نود، از پزشک بپرسید رد شدن تاریخ زایمان تا چه مدت مجاز است و چه زمانی باید از روش های مصنوعی القای درد زایمان کمک گرفت.

چطور می توان سرعت شروع درد زایمان را بالا برد؟

اگر به هفته ۴۰ بارداری رسیده اید و خسته شده اید، می توانید از پزشک بخواهید پرده های جنینی را استریپ کند. پزشک در این روش انگشت خود را بین غشای کیسه آمنیوتیک می برد. این روش سریع، و در عین حال کمی ناخوشایند، به سرعت شروع درد زایمان کمک می کند.

چه زمانی درد مصنوعی القا می شود؟

سلامتی و ایمنی مادر در اولویت قرار دارد. اگر پزشک فکر کند که خطری متوجه مادر و جنین نیست، شما را به صبر فرا می خواند تا درد زایمان به صورت طبیعی شروع شود. اما در بعضی از شرایط، لازم است درد به صورت مصنوعی القا شود. از پزشک بپرسید آستانه مد نظر او چیست تا آمادگی لازم را داشته باشید.

| دکتر فرشته دانشمند را در اینستاگرام دنبال کنید

هدف از القای درد چیست؟

اگر به نظر می رسد قرار است در آینده نزدیک از این روش استفاده کنید، از پزشک درمورد پروتکل های آن سوال بپرسید. ممکن است پزشک برای شروع درد زایمان از یک یا دو دارو استفاده کند. می توان پروستاگلاندین را به صورت قرص مصرف یا مثل تامپون وارد واژن کرد تا به آرامی دهانه رحم را آماده درد زایمان کند. از طرف دیگر، به محض آماده شدن دهانه رحم، پیتوسین از طریق سرم تزریق می شود.

آیا برقراری رابطه جنسی بی خطر است؟

آیا می خواهید قبل از اینکه سرتان شلوغ شود خودتان را مشغول کنید؟ از پزشک بپرسید برقراری رابطه جنسی با شریکتان بی خطر است یا خیر. احتمالا پزشک چراغ سبز می دهد و حتی شما را به این کار تشویق می کند زیرا این روش می تواند به شروع درد زایمان کمک کند.

 


مطالعه بیشتر:

آشنایی با آناتومی واژن (مهبل)

عوارض احتمالی عمل کورتاژ چیست؟

علائم و عوامل انواع بیماری‌های واژن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.