بررسی سن توقف رشد در دختران

بررسی سن توقف رشد در دختران

بررسی سن توقف رشد در دختران

رشد دختران در سنین 10 تا 14 سالگی افزایش می یابد. بیشتر آنها در سن 15 سالگی به قد بالغ خود می رسند. این جهش نهایی رشد دوره ای از زندگی یک دختر را توصیف می کند که او وارد مرحله رشد جنسی و جسمی می شود که به عنوان بلوغ شناخته می شود. بلوغ هر فردی در زمان متفاوتی شروع می شود و ژنتیک تا حد زیادی الگوهای رشد را تعیین می کند. این بدان معناست که نرخ رشد “عادی” در انسان در یک محدوده اتفاق می افتد.

زمانی که رشد دختران متوقف می شود:

  • هر دختری در زمان متفاوتی به بلوغ می رسد.
  • دختران معمولاً در سن 14 یا 15 سالگی به قد بالغ خود می رسند.
  • دختران معمولا زودتر از پسران بلوغ را شروع می کنند و به پایان می رسند.

شروع و پایان بلوغ دختران

دختران اغلب بین سنین 10 تا 14 سالگی بلوغ را شروع می کنند. دختران با گذراندن دوران بلوغ تمایل دارند جهش رشدی را تجربه کنند که آنها را به قد بزرگسالی خود در نوجوانی می رساند. بلوغ گذر از کودکی به بزرگسالی است. این مجموعه تغییراتی را توصیف می‌کند. که افراد با شروع به افزایش تولید هورمون‌های خاص بدنشان دچار آن می‌شوند. در دختران، بلوغ بین سنین 10 تا 14 سالگی شروع می شود. میانگین سن شروع بلوغ برای دختران حدود 11 سال است، اما برای هر کسی متفاوت است.

برای برخی، بلوغ می تواند زودتر یا دیرتر شروع شود، و این کاملا طبیعی است. تمایل دارد تا زمانی که فرد در حدود 16 سالگی باشد ادامه دارد. در دختران، بلوغ قبل از 8 سالگی غیر معمول است. همچنین اگر دختری تا سن 13 سالگی سینه های خود را رشد نداده باشد یا تا سن 16 سالگی پریود نشده باشد، غیرعادی تلقی می شود. این شرایط برای ارزیابی بیشتر نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

در دوران بلوغ، دختران تسریع در رشد را تجربه و شروع به قاعدگی می کنند. که به عنوان پریود شناخته می شود. برخی از دختران ممکن است افکار و احساسات شدید جنسی را تجربه کنند. ممکن است موهای پاهایشان تیره تر شود. هورمون‌های مرتبط با بلوغ نیز ممکن است. باعث ایجاد احساس عاطفی یا بد خلقی در نوجوانان شود. باز هم این کاملا طبیعی است.

بررسی سن توقف رشد در دختران | متخصص زنان اصفهان

زمان توقف رشد قد دختران

عوامل مختلفی از جمله ژنتیک بر الگوی رشد دختران تأثیر می گذارد. سرعت رشد دختران در دوران بلوغ معمولاً حدود 2 سال پس از شروع این دوره انتقالی به اوج خود می رسد. هنگامی که دختران شروع به قاعدگی می کنند. معمولاً مرحله دیگری از بلوغ را تجربه می کنند. با این حال، این می تواند متفاوت باشد. دخترانی که قاعدگی خود را در سنین پایین‌تری شروع می‌کنند. اغلب انتظار دارند بعد از شروع قاعدگی، رشد کلی بیشتری داشته باشند.

عوامل دیگری که می توانند بر قد تأثیر بگذارند، عبارتند از:

تغذیه: کودکانی که سوءتغذیه دارند اغلب در دوران کودکی کوتاه‌تر و کوچک‌تر از حد انتظار هستند.

عدم تعادل هورمونی:

به عنوان مثال، سطوح پایین تیروئید یا هورمون رشد می‌تواند منجر به سرعت رشد کندتر و کوتاه‌تر شدن قد بزرگسالان شود.

داروها:

استفاده از برخی داروها می تواند رشد را کاهش دهد. استفاده مزمن از کورتیکواستروئیدها یکی از نمونه های احتمالی این امر است. با این حال، بیماری های مزمن که اغلب به کورتیکواستروئید نیاز دارند، مانند آسم ،همچنین می تواند بر رشد تأثیر بگذارد.

بیماری مزمن:

شرایط درازمدت سلامتی مانند فیبروز کیستیک ، بیماری کلیوی و بیماری سلیاک می‌تواند. منجر به کوتاه‌تر شدن قد بزرگسالان شود. کودکانی که سرطان داشته اند نیز ممکن است در بزرگسالی کوتاه قدتر باشند.

شرایط ژنتیکی:

انتظار می رود کودکان مبتلا به سندرم داون، سندرم نونان و سندرم ترنر کوتاه قدتر از همسالان خود باشند. افراد مبتلا به سندرم مارفان معمولا قد بلندتری دارند. از آنجایی که الگوهای رشد تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود. در مورد قد “عادی” تغییرات زیادی وجود دارد. انتظارات برای رشد کلی بر اساس سن ناشی از مطالعات جمعیت سالم کودکان است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)استفاده از نمودارهای رشد سازمان جهانی بهداشت (WHO) را تا سن 2 سالگی برای هدایت انتظارات توصیه می کند. پس از 2 سالگی، نمودارهای رشد CDC تا سن 19 سالگی مفید است.

بلوغ و تاثیر بر رشد

دختران معمولاً یک تا دو سال قبل از شروع قاعدگی جهش رشد دارند. برای اکثر دختران، بلوغ بین 8 تا 13 سالگی و جهش رشد بین 10 تا 14 سالگی رخ می دهد. آنها در یک یا دو سال پس از اولین قاعدگی خود فقط 1 تا 2 اینچ دیگر رشد می کنند. این زمانی است که آنها به قد بزرگسالی خود می رسند. بیشتر دختران در سن 14 یا 15 سالگی به قد بالغ خود می رسند. این سن بسته به زمانی که دختر برای اولین بار پریود می شود. می تواند جوان تر باشد. اگر دختر تان 15 ساله است و هنوز پریود نشده است، بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

کلام پایانی

بلوغ و الگوهای رشد برای همه متفاوت است. اگر والدین نگرانی هایی دارند. می توانند با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنند که ممکن است. بتواند آزمایش های بیشتری را درخواست کند. یک معاینه فیزیکی کامل، ارزیابی عادات غذایی، آزمایش خون برای غربالگری شرایط پزشکی، و اشعه ایکس که چگونگی پیری و رشد استخوان‌ها را بررسی می‌کند، می‌تواند راه خوبی برای شروع باشد.

اینستاگرام دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان

بیشتر بخوانید:

تاثیرات مصرف ماهی در دوران شیردهی

علائم قلیایی و اسیدی بودن واژن

درمان های طبیعی تعادل واژن قلیایی و اسیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *