انواع واژینیسموس و درمان آن

انواع واژینیسموس و درمان آن

بررسی انواع واژینیسموس و روشهای درمان آن

واژینیسموس انواع مختلفی دارد که در ادامه این مطلب از سایت دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان به شرح آن ها می پردازیم.

واژینیسموس به دو صورت است :

واژینیسموس اولیه

این نوع از واژینیسموس به گونه ای است که دخول از همان ابتدا امکانپذیر نیست. همچنین سونوگرافی واژینال تیز با درد بسیاری همراه است و انقباض غیر ارادی واژن از ابتدا امکان هیچ دخولی به واژن امکان پذیر نمی‌باشد، به عنوان مثال تامپون، سونوگرافی واژینال یا رابطه جنسی واژینال از همان ابتدا همراه با درد و انقباض غیر ارداری همراه است.

واژینیسموس ثانویه

این حالت زمانی پیش می‌آید که در گذشته امکان دخول واژینال امکان داشته اما در حال حاضر بنا به دلایل مختلف دیگر امکان وارد شدن هیچ جسمی به واژن وجود ندارد و در صورت تلاش برای دخول همراه با درد شدیدی خواهد بود. این اتفاق اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که اولین تجربه‌ی دخول همراه با درد فراوانی بوده است و این موضوع منجر به ترس و اضطراب جهت رابطه‌های بعدی می‌شود.

علل واژینیسموس چیست؟

علت دقیق واژینیسموس مشخص نیست و معمولا ۱ الی ۷ درصد از خانم ها دچار این مشکل می شوند. یکی از علت ها می تواند قومیتی و فرهنگی باشد که سبب چنین مشکلاتی شود.

برخی از خانم ها از تامپون به طور کلی استفاده نکرده اند، یا همچنین سونوگرافی واژینال و یا تست پاپ اسمیر انجام نداده اند، که همین علت ها می تواند سبب واژینیسموس شود و یا از آن خبر نداشته باشند تا بتوانند راه حلی برای آن داشته باشند.

هنوز هم جوامعی وجود دارد که تربیت ها سخت گیرانه و باورهای نادرست در خصوص باکرگی و به طور کلی مسائل جنسی دارند. همین امر سبب محدود شدن آموزش مسائل جنسی می شود. دخترها براساس همین باورهای غلط رشد یافته و گمان می کنند رابطه جنسی دردناک ترین مساله است و در صورت اشتباه، باکرگی آن ها از بین می رود، همین امر سبب می شود تا همیشه استرس و اضطراب داشته باشند.

| دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید | 

همانطور که گفته شد، مشکلات روانی همچون ترس، اضطراب و افسردگی و یا همچنین خاطرات آزاردهنده همچون اذیت و آزارهای جنسی که با خشونت و حتی تجاوز همراه بوده است، می تواند سبب واژینیسموس شوند.

در برخی موارد هم هیچ کدام از عواملی که در بالا مطرح کردیم وجود ندارد بلکه علت واژینیسموس احساس درد و ناراحتی فراوان در هنگام اولین رابطه جنسی می‌باشد که منجر به ایجاد ترس و اضطراب برای مقاربت‌های بعدی خواهد شد که در نتیجه‌ی آن انقباض‌های غیرارادی اتفاق خواهد افتاد. در این موارد افراد از ایجاد رابطه جنسی پرهیز می‌نمایند و در مواردی که هیچ شریک عاطفی ندارند به دلیل ترس ناشی از درد هنگام مقاربت از ایجاد روابط صمیمانه با جنس مخالف پرهیز می‌نمایند.

متخصص زنان اصفهان | واژینیسموس و درمان آن

روشهای درمانی برای انواع واژینیسموس

برای درمان واژینیسموس کلاسهای سکس تراپی و مراکز مشاور بسیار مفید می باشد. یکی از بهترین روش های درمانی برای واژینیسموس، استفاده از دستگاه آر اف ( RF ) است. این دستگاه توسط امواج الکترومغناطیسی کار می کند که انرژی و فرکانس بالایی دارند. با تابش ایت امواج به واژن، بافت ها و مولکول های ناحیه واژن تغییر می یابند و سبب رفع مشکل واژینیسموس می شوند. این دستگاه سبب رهاسازی عضلات واژن شده و واژینیسموس را درمان می کند.

درمان با آر اف، مزایای زیادی را به همراه دارد که جدیدترین و موثرترین روش های درمان واژینیسموس است. از جمله این مزایا عبارتند از :

  • این روش غیر تهاجمی و بدون خونریزی است.
  • با جلسات کم می توان این مشکل را با دستگاه برطرف کرد.
  • برای افرادی که از گذشته مشکل واژینیسموس داشته که شدت آن نیز بالاست، دستگاه RF موثر است.

دکتر فرشته دانشمند در کلینیک 24متخصص زنان اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

عفونت واژن و آب آلوده استخر

ویروس اچ پی وی (HPV)

عوارض افتادگی رحم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *