انواع عفونت‌های رحمی در بارداری

انواع عفونت‌های رحمی در بارداری

بررسی انواع عفونت‌های رحمی در بارداری

در ادامه نوشته امروز سایت دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان انواع عفونت‌های رحمی در بارداری را مورد بررسی قرار خواهیم داد. عفونت‌های رحم اغلب زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری‌های واژن به سمت رحم می‌روند. بنابراین، درمان نکردن عفونت واژن خطر ابتلا به عفونت رحم را افزایش می‌دهد.

عفونت رحم به دلایل مختلفی می‌تواند خطرناک باشد. عفونت ممکن است جفت را تحت تاثیر قرار دهد، به جنین در حال رشد آسیب برساند، احتمال زایمان زودرس را افزایش دهد یا به ناهنجاری‌های هنگام تولد منجر شود. همچنین می‌تواند زایمان را خطرناک‌تر و دشوارتر کند. احتمال دارد بعضی از افراد نارسایی اندام و سایر عوارض خطرناک را تجربه کنند.

عفونت رحم با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود و ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. اگر در حین زایمان مادر تب کند، پزشک یا ماما جنین را زیر نظر می‌گیرد. اگر علائم شدید باشد، ممکن است پزشک زایمان سزارین را توصیه کند.

انواع دیگر عفونت در دوران بارداری

بارداری تغییرات زیادی در بدن ایجاد می‌کند و آسیب‌پذیری فرد را در مقابل عفونت‌ها و عوارض آن‌ها افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، در دوران بارداری تغییر هورمون‌ها روی پوست تاثیر می‌گذارد و باعث خشکی شدید پوست یا اگزما می‌شود. در این شرایط اگر پوست ترک بخورد و خونریزی کند، یک عفونت پوستی جدی مانند سلولیت ایجاد می‌شود. یک اختلال پوستی نادر به نام سندرم سوئیت هم وجود دارد که شیوع آن در دوران بارداری بیشتر می‌شود.

عفونت قارچی واژن در بارداری | متخصص زنان اصفهان

سایر عفونت‌هایی که ممکن است در دوران بارداری با عوارض جدی همراه باشند عبارتند از :

  • آنفولانزا
  • هپاتیت E
  • تبخال، از جمله ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) و ویروس واریسلا زوستر (VZV)
  • لیستریا که می‌تواند باعث مسمومیت غذایی شود
  • سرخک
  • HIV

| دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید | 

دقیقا مشخص نیست که چرا خطر ابتلا به این عفونت‌ها در دوران بارداری افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسد که تغییرات هورمونی یا دیگر تغییرات بدن که روی تعداد سلول‌های خونی تاثیر می‌گذارند، در بروز آن‌ها نقش داشته باشند. برای مثال، در اواخر بارداری تعداد سلول‌های T که به مبارزه با عفونت کمک می‌کنند کاهش می‌یابد.

از سوی دیگر، در طول بارداری گردش خون و نیاز به فعالیت قلب بیشتر می‌شود. این موضوع عوارض را تشدید می‌کند. به عنوان مثال اگر یک زن باردار به دلیل آنفولانزا دچار ذات‌الریه شود، به خاطر نیاز جنین به قلب و ریه‌های مادر، هنگام تنفس مشکلات بیشتری را تجربه می‌کند.

بعضی از داروهایی که می‌توانند به طور موثر عفونت‌های رایج را درمان کنند برای استفاده در دوران بارداری بی‌خطر هستند. توصیه می‌شود زنان باردار مبتلا به عفونت در مورد مزایا و خطرات گزینه‌های مختلف با پزشک یا ماما صحبت کنند.

دکتر فرشته دانشمند در کلینیک 24متخصص زنان اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

آشنایی با انواع و قوانین رحم اجاره‌ای

علل درد ناف در بارداری

عفونت قارچی واژن در بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *