اختلال خواب در سه ماهۀ اول بارداری

اختلال خواب در سه ماهۀ اول بارداری

دلایل و رفع اختلال خواب در سه ماهۀ اول

در این بخش از سایت دکتر فرشته دانشمندقصد داریم شما را با دلایل و رفع اختلال خواب در سه ماهۀ اول بارداری آشنا کنیم. تا پایان همراه ما باشید. سه ماهۀ اول بارداری معمولاً با افزایش خستگی، حالت تهوع، تکرر ادرار و افزایش حجم پستان‌ها همراه است. این عوامل ممکن است خواب آرام و عمیق را از زنان باردار سلب کند. برخی از مشکلات متداولی که می‌تواند در خواب شما طی سه ماهۀ اول اختلال ایجاد کند شامل موارد زیر است:

تهوع شبانه: 

تهوع شبانه ممکن است تا هفتۀ ۱۴ بارداری ادامه داشته باشد و امکان خواب راحت را از شما بگیرد. برای رفع آن بهتر است موقع شام، غذاهای چرب و سنگین نخورید. اگر این مشکل خیلی شدید است، با پزشک در مورد مصرف داروهای ضدتهوع مشورت کنید.

تکرر ادرار: 

سه ماهۀ اول زمان افزایش سطح برخی هورمون‌ها و همچنین افزایش حجم خون است. این عوامل ممکن است باعث افزایش ادرار در بدن شما شود و شما مجبور باشید شب، چندین بار به دستشویی بروید. بیدار شدن مکرر و رفتن به دستشویی ممکن است خواب خوب و عمیق را از شما سلب کند. بهتر است میزان آبی را که بدنتان به آن احتیاج دارد در طول روز بنوشید و هنگام عصر و شب، آب زیادی مصرف نکنید.

افزایش حجم پستان‌ها: 

ممکن است افزایش حجم پستان‌ها باعث شود که نتوانید مثل قبل دراز بکشید یا روی شکم بخوابید. سه ‌ماهه اول بارداری بهترین زمان برای یاد گرفتن حالت صحیح خوابیدن است. سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید. این حالت باعث می‌شود که مواد مورد نیاز جنین، راحت‌تر به او برسد و همچنین مواد اضافی راحت‌تر دفع شود.

اینستاگرام دکتر فرشته دانشمند متخصص زنان اصفهان

اختلال خواب در سه ماهۀ اول باداری | متخصص زنان اصفهان


بیشتر بخوانید:

زمان تخمک گذاری بعد از مصرف کلومیفن

تشعشعات مضر در بارداری

نقش فولیکول ها در بارداری